Quantcast
Channel: Kultura i rozrywka Jasło | Portal Jasielski - MiastoJasło.pl
Viewing all 399 articles
Browse latest View live

PIERWSZE SUKCESY MŁODYCH „EREK”

$
0
0

PIERWSZE SUKCESY MŁODYCH „EREK”Wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Jedliczu (2 kwietnia br.) oraz II miejsce w Podkarpackim Przeglądzie Tanecznym „Złoty Gryf”w Dębicy (9 kwietnia br.) zdobył działający przy Jasielskim Domu Kultury R-Revolution w nowym, odmłodzonym składzie.


 

RRJedlicze

R-Revolution to formacja taneczna utworzona przy JDK w 2008 roku. Ostatnio zespół przeszedł wielkie zmiany. Grupa całkowicie zmieniła skład i zaczęła przygotowywać się do występów na dużej scenie. I właśnie nową choreografią zespół wywalczył już w kwietniu br. dwie nagrody: wyróżnienie w Jedliczu i II miejsce w Dębicy.

 - To dopiero początek tanecznej przygody młodych hip-hop’owców. Czeka ich mnóstwo pracy na warsztatach i sali tanecznej, aby mogli podnosić swoje umiejętności i doskonalić technikę taneczną. Jako instruktor grupy chcę zarazić dzieciaki tańcem na tyle, żeby mogły swoją pasją dzielić się z innymi, nie tylko podczas turniejów czy występów, ale też, na co dzień. Mam nadzieję, że młodzi tancerze będą godnie reprezentować Jasielski Dom Kultury w regionie i poza nim – mówi Katarzyna Korona, instruktor tańca w Jasielskim Domu Kultury. 

Skład zespołu: Natalia Baran, Oliwia Baran, Zuzanna Bernacka, Miłosz Data, Oliwia Dębska, Agnieszka Głąb, Klaudia Głąb, Martyna Głąb, Oliwia Górniak, Zuzanna Hap, Dominika Juszczyk, Gabriela Śnieżek, Ewa Tuchowska, Roksana Węgiel, Justyna Węgrzyn. 

JDK


Turniej sztuki recytatorskiej „Poszukiwania” rozstrzygnięty. Świetny występ jaślan

$
0
0

Turniej sztuki recytatorskiej „Poszukiwania” rozstrzygnięty. Świetny występ jaślanRecytatorzy z regionu jasielskiego praktycznie zdominowali podium Turnieju Sztuki Recytatorskiej „Poszukiwania” Jasło - Krosno - Sanok, zdobywając 7 z 11 nagród. Finał konkursu odbył się 7 i 8 kwietnia br. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.


„Poszukiwania” udowodniły, że rozpowszechniana ostatnimi czasy opinia, jakoby sztuka artystycznego mówienia stała się niemodna, mija się z prawdą. Możliwość sprawdzenia się w dwustopniowym konkursie przyciągnęła liczne grono młodych recytatorów. W wyniku eliminacji przeprowadzonych w Jaśle (z udziałem 33 osób) oraz w Krośnie i Sanoku (po kilkanaście osób), wyłoniono 30 finalistów.
Ich umiejętności ocenili: Ziuta Zającówna - aktorka, reżyserka, prof. Państwowej Wyższej Szkoły Tetaralnej w Krakowie, laureatka międzynarodowych festiwali teatrów jednego aktora, Bogusław Słupczyński - reżyser, aktor, pedagog, założyciel Cieszyńskiego Studia Teatralnego oraz Sławomir Kuligowski - absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, reżyser, wykładowca w Studium Animatrów Kultury we Wrocławiu, przyznając (w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych) 11 nagród i 7 wyróżnień. Jak podczas ceremonii rozdania nagród podkreślali jurorzy, „słowo” w jasielskiem, krośnieńskiem i sanockiem, ma się bardzo dobrze.

Wyniki wskazują, że szczególnie dobrze ma się ono w jasielskiem, bowiem aż 7 nagród i 1 wyróżnienie przypadło właśnie młodzieży z tego terenu, reprezentowanego przez recytatorów z: Jasielskiego Domu Kultury, I LO w Jaśle, Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, Społecznego Gimnazjum w Opaciu, Zespołu Szkół w Krempnej oraz ZS Budowlanych w Jaśle. Najwyższą ocenę jury i I miejsce w kat. szkół ponadgimnazjalnych zdobył Miłosz Momot (I LO w Jaśle). Druga była Pola Gołębiowska (ZS nr 4 w Jaśle). Dwa równorzędne III miejsca w tej kat. otrzymali: Katarzyna Bolek i Marek Śliwa, a wyróżnienie - Anna Skiba. Cała trójka, to recytatorzy JDK, podopieczni Heleny Gołębiowskiej. Wspaniale spisali się również przygotowani przez nią gimnazjaliści: Julia Hap, która zajęła II miejsce (I nie przyznano) oraz Katarzyna Lechowska i Aleksandrze Łach, które uplasowały się ex aequo na miejscu III.
RCKP w Krośnie, które było organizatorem finału, zaprosiło zwycięzców eliminacji nie tylko do recytatorskich potyczek, ale także na warsztaty teatralne dla młodzieży i nauczycieli oraz na dwa spektakle: „Hej Joe” według Samuela Becketta w wykonaniu Teatru BWA w Sanoku oraz na „Theatrum Poeticum Anny Świrszczyńskiej” (scenariusz i reżyseria Ziuta Zającówna).
JDK
zdjęcia Paweł Fiejdasz

Rozśpiewani uczniowie na scenie MDK

$
0
0

Rozśpiewani uczniowie na scenie MDK19 kwietnia odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury XVI Muzyczne Prezentacje Uczniów Szkół Podstawowych „Szkolne Hity”.



Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Gmina Jasło. Impreza odbywała się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jasła, pana Ryszarda Pabiana
Nagrody dla zwycięzców ufundowane zostały przez Urząd Miasta Jasła oraz Gminę Jasło.
W konkursie wzięło udział 80 dzieci ze szkół podstawowych z Jasła, Harklowej, Warzyc, Opacia, Dębowca, Brzysk, Skołyszyna, Sieklówki, Krajowic, Szebni, Czeluśnicy, Trzcinicy i Łężyn. Młodzi wokaliści wykonywali repertuar w języku polskim. Na scenie można było usłyszeć takie przeboje, jak np. Nie dokazuj Marka Grechuty, Biegnij przed siebie Anny Wyszkoni czy Laleczka z saskiej porcelany Jacka Cygana.
Uczestników oceniało jury w składzie: Edyta Szczepanik-Halerz – nauczyciel muzyki z Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Paweł Wałczyk – muzyk, instruktor ds. kultury Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach oraz Andrzej Śliż – muzyk, nauczyciel muzyki, szef ogniska muzycznego działającego przy Młodzieżowym Domu kultury w Jaśle.

Po obradach jury ogłosiło wyniki, które prezentują się następująco:

W I kategorii wiekowej (klasa I – III)
I miejsce - Bartosz Klęba ze Szkoły Podstawowej w Harklowej
II miejsce – Eliza Mlicka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle
III miejsce – Aleksandra Sieńkowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle

Wyróżnienia otrzymali:

Karolina Polak z Zespołu Szkół w Warzycach
Michalina Niemiec ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle
Dominika Bondaronek ze Studia Wokalno – Instrumentalnego Artmus
Igor Gacek z Zespołu Szkół w Warzycach
Julia Styranka ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle
Agnieszka Biesiadowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle

W II kategorii wiekowej ( klasa IV – VI)
I miejsce – Dawid Wojnarowicz ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaśle
II miejsce – Roksana Węgiel ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle
III miejsce - Marta Ulaszek z Zespołu Szkół nr 1 w Osobnicy

Wyróżnienia:

Natalia Myśliwiec z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Czeluśnicy,
Aleksandra Bajorek ze Szkoły Podstawowej nr 7
Julia Godek ze Szkoły Podstawowej w Skołyszynie
Oliwia Borkowska z Zespołu Szkół w Szebniach
Martyna Marszałek ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle
Natalia Korczykowska z Zespołu Szkół w Trzcinicy

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów!

VI MAJOWA NOC Z JDK: W KRĘGU SZTUK ROZMAITYCH

$
0
0

VI MAJOWA NOC Z JDK: W KRĘGU SZTUK ROZMAITYCHJuż po raz szósty Jasielski Dom Kultury zaprosił mieszkańców Jasła i okolic oraz ich gości na „Majową noc z JDK”. Tym razem została ona zorganizowana w piątek 13 maja, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.



Pracownicy JDK - wzorem poprzednich lat - przygotowali zróżnicowany program, aby każdy mógł znaleźć coś miłego dla siebie. Zabawę rozpoczęło premierowe przedstawienie spektaklu dla dzieci w wykonaniu Teatrzyku „Maskotka”, prowadzonego w JDK przez Helenę Gołębiowską. Również głównie dla maluchów przeznaczony był kolejny występ: Teatru Pinezka z Gdańska. Następne punkty tegorocznego programu to: wernisaż pokonkursowej wystawy VII Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, połączony z wręczeniem nagród laureatom; koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle pod dyrekcją Tadeusza Wróbla; koncert Yagi Kowalik, interpretującej francuskie piosenki z repertuaru Edith Piaf, Juliette Greco i Charlesa Aznavour’a; zumba; koncert jazzowy i - na zakończenie - film USA „Dziewczyna warta grzechu” w kinie JDK Syrena.

Koronki i kordonki
Spektakl „Koronki i kordonki” przygotowany przez młodych aktorów na rozpoczęcie „Majowej nocy z JDK”, jest adaptacją tekstu Liliany Bardijewskiej. Opowiada o dwóch królestwach: bardzo chłodnym, dystyngowanym, białym Królestwie Północy i ciepłym, czasami wręcz dusznym, głośnym, iskrzącym się barwami Królestwie Południa. Każde z nich jest oczywiście przekonane o swojej wyższości i usiłuje ją udowodnić sąsiadowi, którego ma za wroga. Pomimo nieustannych sporów królowa północy i król południa, zakochują się w sobie, a nie mogąc być razem - umierają. Na szczęście magia nie umiera. Gdy mieszkańcy obu królestw zaczynają dostrzegać dobre strony przeciwników, ożywieni zostają ich władcy. Ostatecznie następuje pojednanie, kolory mieszają się z bielą, uzupełniając się nawzajem i tworząc harmonijny, piękny, pełen radości świat.
W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Helenę Gołębiowską wystąpili: Wiktoria Ignarska, Otylia Dąbrowska, Natalia Żegleń, Jonatan Maciejowski i Katarzyna Lechowska. Scenografię opracowała Anna Brożyna, a kostiumy przygotowała Ewa Kusiak.

DSC 6246

Harce z „Pinezką”
Pomimo niesprzyjającej aury o pogodę ducha milusińskich zadbali artyści z gdańskiego Teatru Familijnego Pinezka. Klauni przez prawię godzinę bawili dzieci różnymi sztuczkami, wciągając je też do zabawy. A pomysłów im nie brakowało: od żonglerki piłeczkami, przez ekwilibrystyczne popisy na monocyklu, zabawy balonikami, pantomimę aż po występ marionetek. Gagom towarzyszyły głośne wybuchy śmiechu małych widzów, którzy chętnie uczestniczyli w przygotowanym przez artystów programie.

 

Połączeni pasją tworzenia
Szesnaścioro pasjonatów sztuki złożyło swoje prace na Jasielskie Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, zorganizowane po raz 7. przez Jasielski Dom Kultury. Wernisaż wystawy pokonkursowej odbył się podczas Majowej Nocy z Kulturą w JDK.
Spotkanie w galerii JDK było nie tylko okazją do otwarcia wystawy, ale także do ogłoszenia wyników konkursu. Jurorzy: Zbigniew Wolanin (etnograf, kierownik Działu Współczesnej Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu), Alfred Sepioł (etnograf, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle) oraz Anna Brożyna (instruktorka plastyki w JDK, kuratorka konkursu), przyznali nagrody i wyróżnienia w 2 kategoriach: rzeźba i malarstwo. Wręczył je burmistrz Jasła Ryszard Pabian.
Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewnili wokaliści JDK: Klaudia Łopatkiewicz, Oliwia Hap, Hubert Reczek i Roksana Węgiel, przygotowani przez Ewę Grzebień, instruktorkę muzyki w JDK.

***
Kategoria rzeźba, nagrodzeni: 1. Kazimierz Dzik, 2. Antoni Bolek; wyróżnieni: Adam Rąpała, Jacek Kania, Jan Wojtas; doceniony wyróżnieniem honorowym: Andrzej Tarka (za oryginalność i poszukiwania twórcze).
Kategoria malarstwo, nagrodzeni: 1. Barbara Józefowicz, 2. Jadwiga Filus; wyróżnione: Danuta Wdowikowska, Inga Marczyńska.

DSC 6342Koncert Młodych Talentów
Standardy muzyki rozrywkowej i klasycznej złożyły się na koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle. Orkiestra pod dyrekcją Tadeusza Wróbla oprócz utworów instrumentalnych, sięgnęła także do klasyki piosenki z nurtu pop. Przybyli na koncert usłyszeli m.in.: „Heal The World”, z repertuaru Michaela Jacksona w wykonaniu uczennic z klasy śpiewu szkoły muzycznej Ewy Szpak i Pauliny Barzyk, „We Are The World” z repertuaru Michaela Jacksona i Lionela Richie, w wykonaniu Moniki Szostak, „Powiadają, żem jest ładna”, kompozycję Katarzyny Gärtner zaśpiewała Atina Gondek , a „The Power Of Love” z repertuaru Jennifer Rush wykonała Izabela Filip. Publiczność przybyła na tę muzyczna ucztę, która odbyła się na tarasie Jasielskiego Domu Kultury nagrodziła muzyków i wokalistów dużymi brawami. Koncert poprowadził Marek Rolek, pedagog jasielskiej placówki.

IMG 0042Francuskie klimaty
Znane i lubiane piosenki z repertuaru Edith Piaf, Juliette Greco i Charlesa Aznavour’a w interpretacji Yagi Kowalik, złożyły się na jeden z koncertów „Majowej nocy z JDK”. Dla miłośników piosenki francuskiej, którzy wypełnili salę widowiskową JDK, była to prawdziwa gratka. Znana krakowska artystka, poprzez znakomitą interpretację przebojów trzech wielkich osobowości francuskiej estrady, zabrała publiczność w świat paryskiej bochemy, urokliwych kawiarenek, zaułków Montmartre, jedynych w swoim rodzaju kabaretów i teatrzyków, poetyckich tekstów i melodyjnej muzyki. Yaga Kowalik, razem z towarzyszącymi jej instrumentalistami Walentynem Dubrowskim - fortepian, Michałem Półtorakiem - skrzypce i Pawłem Dyjakiem - akordeon, urzekła jasielskich słuchaczy.

st, pch (JDK)

Nagrody i wyróżnienia na lubaczowskim Festiwalu Słowa

$
0
0

Nagrody i wyróżnienia na lubaczowskim Festiwalu Słowa Pola Gołębiowska z Zespołu Szkół Nr 4 w Jaśle zdobyła dwa wyróżnienia, a Miłosz Momot z Jasielskiego Domu Kultury - jedno - w XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Słowa 2016, który odbył się pod koniec maja br. w Lubaczowie.


Natomiast Helena Gołębiowska, zastępca dyrektora JDK, a jednocześnie instruktor teatralny otrzymała prestiżową nagrodę im. Ewy Lis.

Festiwal Słowa, organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Lubaczowie ma charakter otwarty. Mogą w nim brać udział uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe (laureaci konkursów regionalnych, wojewódzkich, ogólnopolskich). Festiwal prowadzony jest w formie trzech turniejów: Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego Literatury Tworzonej na Obczyźnie, Ogólnopolskiego Turnieju Twórczości Jednego Poety oraz Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego „Literatura dla dzieci”. Celem Festiwalu jest popularyzacja i poznanie twórczości wybitnych autorów, inspirowanie do poszukiwań repertuarowych, utrwalanie piękna polskiego języka i kultury żywego słowa, doskonalenie umiejętności warsztatowych wykonawców, stworzenie okazji do prezentacji autorskich pomysłów scenicznych oraz umożliwienie spotkania i rozmów wokół istotnych wartości współczesnego człowieka, wyrażanych poprzez sztukę recytatorską.

Miłosz



W tegorocznym przeglądzie finałowym, który trwał od 27 do 28 maja udział wzięli reprezentanci z Jasła: Pola Gołębiowska z ZS Nr 4 (ekonomik) oraz recytatorzy z Jasielskiego Domu Kultury: Miłosz Momot, Katarzyna Lechowska, Aleksandra Łach i Marek Śliwa.
Pola otrzymała dwa wyróżnienia: w Ogólnopolskim Turnieju Twórczości Jednego Poety dedykowanego Annie Piwkowskiej oraz w Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim Literatury Tworzonej na Obczyźnie „Od Mickiewicza do Miłosza”. Z kolei w Ogólnopolskim Turnieju Jednego Poety doceniony przez komisję konkursową został Miłosz Momot. Jury, w którym zasiadali: Anna Piwkowska, Magda Sokołowska – Gawrońska, Agata Pilawa, Jarosław Mikołajewski, Artur Dziurman, Julita Margraf, Martyna Kindrat oraz Jan Abramowicz przyznało także Grand Prix oraz nagrodę instruktora. Nagrodą im. Ewy Lis uhonorowana została Helena Gołębiowska, zastępca dyrektora JDK za wieloletnie tworzenie atmosfery dotychczasowych edycji Festiwali, budowanie przestrzeni dla spotkań ludzi sceny oraz troskę i bezinteresowną życzliwość dla wszystkich uczestników Festiwalu. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 28 maja br. w Lubaczowie.Pola


JDK

15 lat czytania dzieciom w MBP w Jaśle!

$
0
0

15 lat czytania dzieciom w MBP w Jaśle!6 czerwca br. najmłodsi z Przedszkola Miejskiego nr 3 i 10 spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach wielkiego święta czytania.


Po raz 15 tradycyjnie uczciliśmy jubileuszową odsłonę akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Ze stacji głównej: Biblioteka ruszyła niezapomniana „Lokomotywa” J. Tuwima w wykonaniu dorosłych.

Głośno czytali nam: Ryszard Pabian – Burmistrz Miasta Jasła, Agata Koba – rzecznik prasowy UMJ, Henryk Rak – Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła, Wiesław Latoszek – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Piotr Wojtunik – st. asp. p.o. rzecznika prasowego z Komendy Powiatowej Policji, Paweł Szynal – Komendant Straży Miejskiej, Janusz Szewczyk – Dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, Lucyna Kloczkowska – przedstawiciel Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie oraz Małgorzata Piekarska – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

2

3

Tego dnia najmłodsi spotkali się również gościem specjalnym, ambasadorką akcji CPCD – Edytą Jungowską, z którą wspólnie zasłuchali się w żywe i pełne humoru opowieści o sympatycznych bohaterach książek Astrid Lindgren. Poznali rudowłosą Pippi i jej wspaniałych przyjaciół oraz dowiedzieli się dlaczego ulubienica najmłodszych nosiła zawsze za duże buty. Na moment stali się cyrkowymi siłaczami, zgraną orkiestrą i spróbowali swoich sił w Pippi quizie. Podczas spotkania uśmiechom i aktywności najmłodszych nie było końca.

5

6

8
Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”. Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Jasła Ryszarda Pabiana.
Partnerami w tegorocznej edycji XV OTCD są: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Straż Miejska w Jaśle, Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Piekarnia JW Jan Wątroba Barbara Wątroba.

Relacja z Plenerowego Wieczoru z MDK

$
0
0

Relacja z Plenerowego Wieczoru z MDKW miniony piątek 10 czerwca 2016 roku na Ogródku Jordanowskim odbył się Plenerowy Wieczór z MDK.


W recitalu piosenki aktorskiej zaprezentowała się Judyta Jakubińska, tegoroczna absolwentka liceum, której towarzyszyły Katarzyna Krupa oraz  Karolina Juszczyk. W programie koncertu można było usłyszeć teksty do piosenek autorstwa m.in. Agnieszki Osieckiej, Mariana Hemara czy Wojciecha Młynarskiego. Judyta wykonała piosenki np. z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, Renaty Przemyk oraz Kaliny Jędrusik. Mamy nadzieję, że Judyta ze swoimi umiejętnościami już niedługo wystąpi na  deskach teatru, czego jej serdecznie życzymy.

P6101006
Pokaz filmów Future Shorts odbył się z kolei w budynku MDK, ponieważ pogoda zniweczyła nasze zamiary seansu w plenerze. Publiczność zobaczyła 7 krótkich metraży z  Holandii, Kolumbii, Francji, Rumunii oraz Wielkiej Brytanii. Były to filmy różnorodne pod względem tematycznym, jak i gatunkowym. W programie wiosennej edycji Future Shorts znalazły się tytuły:
Home Suite Home / reż. Jeroen Houben / komediodramat / Holandia 2016
Leidi / reż. Simon Mesa Soto / dramat / Kolumbia 2014
Sunday Lunch / reż. Céline Devaux / animacja / Francja 2015
Perfection is Forever / reż. Mara Tirfu / dokument / Rumunia 2015
Rationale – Fast Lane / reż. Luke Monaghan / teledysk / Wielka Brytania 2015
Hole In My Heart / reż. Mees Peijnenburg / dramat / Holandia 2015
Edmond / reż. Nina Gantz / animacja /Wielka Brytania 2015

P6101042
Największą liczbę głosów podczas wewnętrznego głosowania w MDK otrzymał tytuł „Edmond”.
Pokaz filmów Future Shorts został zorganizowany dzięki wsparciu ze strony Urzędu Miasta Jasła.

Młodzież w krainie fantazji – Żakinada 2016

$
0
0

Młodzież w krainie fantazji – Żakinada 201617 czerwca 2016 roku ulicami miasta Jasła przeszedł barwny korowód Żaków.


Na Ogródku Jordanowskim nastąpiło oficjalne przekazanie kluczy do bram miasta. Władzę przejęli król Jakub Borowiec oraz królowa Aleksandra Michalec od Pani Elwiry Musiałowicz – Czech - zastępcy burmistrza Miasta Jasła.

Po oficjalnej części odbył się konkurs na strój, w tym roku uczniowie mogli się przebrać w III kategoriach: filmowej, bajkowej oraz fantastycznej. Nowością w programie tegorocznej Żakinady był również konkurs na strój dla Grona Pedagogicznego. FOTORELACJA
Jury w składzie:
Pani Bożena Molska (Kierownik Wydział Kultury Urzędu Miasta Jasła), Pani Grażyna Leńczuk (Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle), król Jakub Borowiec oraz królowa Aleksandra Michalec przyznali równorzędne nagrody:
W kategorii stroju filmowego:
Kinga Buglewicz, Kacper Sondej, Joanna Potyrała z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle,
Emilia Kardaś z II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle,
Aleksandra Socha z II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle,
Krzysztof Gębarowski, Bartłomiej Tyburowski z II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

IMG 2303

W kategorii stroju bajkowego:
Katarzyna Kozon, Maciej Storec z z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle oraz z Zespołu Szkół w Trzcinicy,
Dominik Orzech, Aleksandra Żrebiec, Paulina Szczyrba z Gimnazjum nr 2 w Jaśle,
Dominika Kurdziel z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle,
Magdalena Szetela z Gimnazjum nr 2 w Jaśle.

W kategorii strój fantastyczny:
Aleksandra Korczykowska, Karolina Oberc z Gimnazjum nr 1 w Jaśle,
Martyna Stanula, Sylwia Węgrzyn, Patrycja Burak, Anna Janiga z Gimnazjum nr 2 w Jaśle,
Filip Klerz z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.
Nagrodę za najlepszy strój dla Grona Pedagogicznego otrzymały Panie nauczycielki z Zespołu Szkół w Trzcinicy: Iwona Cetnarowicz – Rzońca i Teresa Kuchta.
Wyróżniona została także Musztra Paradna z Zespołu Szkół w Trzcinicy.

IMG 2367
Po konkursie na najlepszy strój odbyły się zabawy i konkurencje: pokaz tańca American Country, który poprowadzili uczniowie z 1 Gimnazjum nr 1 w Jaśle, quiz filmowy, limbo oraz Silent Disco przygotowane przez Młodzieżową Radę Miejskiej.

IMG 2305
Młodzież mogła także usłyszeć znane przeboje muzyczne w wykonaniu zespołu Skwarki z  Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach. Umiejętności wokalne zaprezentowały również wokalistki z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle: Karolina Juszczyk oraz Klaudia Łopatkiewicz. Na plenerowej scenie wystąpiła także Grupa Wokalna działająca w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle reprezentowana przez Katarzynę Krupę, Annę Skibę oraz Oliwię Dybaś.
Żakinada 2016 odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jasła oraz Starosty Jasielskiego. Nagrody oraz upominki zostały ufundowane przez Urząd Miasta Jasła oraz Starostwo Powiatowe w Jaśle.

 


Wielka gala Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM

$
0
0

Wielka gala Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM21 czerwca br. Burmistrz Miasta Jasła oraz przedstawiciele Grupy LOTOS wręczyli nagrody i wyróżnienia za najlepsze uczniowskie projekty badawcze zrealizowane w tym roku szkolnym w ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM.


Uroczystość zgromadziła licznych uczestników: nagrodzonych adeptów nauki, ich rodziców, nauczycieli – Opiekunów Ligi, przedstawicieli Miasta Jasła i Grupy LOTOS, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, dyrektorów szkół i przedszkoli, specjalistów z różnych instytucji, wspierających poszukiwania młodych badaczy.

W 3.edycji tego innowacyjnego przedsięwzięcia edukacyjnego wzięło udział 241 uczniów jasielskich przedszkoli i szkół, którzy pod opieką 71 nauczycieli opracowali 86 małych projektów naukowo- badawczych oraz przedstawili ich wyniki przed publicznością. Ekspert metodyczny projektu, Krystyna Dynowska-Chmielewska, podsumowując jego wyniki w roku szkolnym 2015/2016 powiedziała: Jasielska Liga Naukowa, dzięki trzem kolejnym edycjom, wpisała się w system edukacyjny miasta Jasła jako istotny element jego polityki oświatowej oraz źródło satysfakcji dla wszystkich uczestników tego przedsięwzięcia.

4

Atrakcyjne nagrody dla młodych naukowców ufundowało Miasto Jasło i Grupa LOTOS – Partner Strategiczny projektu. Grupa LOTOS wynagrodziła ponadto laureatów grami edukacyjnymi i nowoczesną elektroniką. Łukasz Jagodziński – Prezes LOTOS Infrastruktura w Jaśle podkreślił: Efekty prac młodych ludzi w ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM stanowią dowód na to, że podjęta wspólnie z władzami Jasła inicjatywa jest bardzo potrzebna. Współpracujemy w kształceniu młodych ludzi, których zdolności, pracowitość i chęć odniesienia sukcesu będą służyć nie tylko naszemu miastu i jego mieszkańcom, ale być może całej Polsce.

5

Podczas uroczystej gali głośne fanfary obwieściły przyznanie Nagrody Głównej, którą zdobył Zespół Ligowy z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle w składzie Katarzyna Sokołowska, Karolina Sokołowska i Zuzanna Waśko za najlepszy, modelowo opracowany projekt pt. Moda, tradycje rodzinne czy przypadek – jakie były przyczyny wyboru imion dla małych jaślan urodzonych w 2003 roku? Opiekunem grupy jest Katarzyna Barzyk.

Nagrodę Specjalną w postaci czeku na 3 000 zł oraz Puchar Burmistrza Miasta Jasła za aktywne i przyjazne wspieranie działalności Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM zdobył Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle.

6
A oto pozostali laureaci Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM w roku szkolnym 2015/2016:
W obszarze przedszkolnym I miejsce ex aequo zdobyli:

Julia Burda, Jan Kotulak i Piotr Lechowski z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle pod opieką Joanny Szot,
Michalina Piątek, Katarzyna Madej, Rafał Zając z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Jaśle pod kierunkiem Małgorzaty Hanusz,
Denis Borysewicz, Krystian Szot i Milena Pisz z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Jaśle przy wsparciu Barbary Maczugi.

7
Wyróżnienia otrzymali:
Ewa Brożyna, Filip Koba, Hubert Michałowski z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Jaśle, których opiekunem jest Barbara Sych,
Zofia Jodłoska, Milena Świędrych i Eliza Więcek z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Jaśle. Opiekun- Ilona Budnik.

Na poziomie klas I-III szkoły podstawowej:

I równorzędne miejsca przyznano:
Zuzannie Gorgosz, Maciejowi Sikorze oraz Zuzannie Stefanik ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle, realizujących projekt pod opieką Elżbiety Konopki,
Anice Kobie, Julii Tarnowskiej i Wiktorii Wielgosz z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle, pracujących pod kierunkiem Barbary Myśliwiec.

9
Trzy II miejsca ex aequo zdobyły Zespoły Ligowe z składzie:
Magdalena Kwiatek, Tymoteusz Sokołowski i Antonina Syrek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle pod opieką Marii Nawrockiej,
Oliwia Spólnik, Anna Świetlicka i Kamila Buglewicz ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle pod kierunkiem Magdaleny Szurlej,
Nadia Barzyk –Pezda, Wiktoria Mocek i Weronika Wojtunik z Integracyjnej Szkoły podstawowej nr 12 w Jaśle. Opiekunem grupy jest Marta Michałowska.
III miejsce otrzymały:
Aleksandra Błażejowska, Pola Plezia i Wiktoria Siry ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle pracujące pod kierunkiem Lidii Firak.

W obszarze artystycznym przyznano:

I miejsce:
Oskarowi Kołodziejowi i Michałowi Maczudze z Gimnazjum nr 1 w Jaśle, których opiekunem jest Barbara Gonera,
Równorzędne II miejsca zdobyli:
Felicja Marek, Natalia Skocz i Milena Wiktorska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Jaśle pod opieką Grażyny Jaśko,
Magdalena Żygłowicz, Kamila Porębska oraz Martyna Kaszowicz ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Jaśle. Opiekun – Magdalena Olszówka.
III miejsce otrzymały:
Natalia Nowak i Julia Wietecha z Gimnazjum nr 1 w Jaśle. Ich opiekunem jest Barbara Gonera.
Wyróżnienia przyznano:
Natalii Tomkiewicz i Natalii Kubackiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle. Opiekun- Katarzyna Czerwonka.
Julii Karp i Gabrieli Wójtowicz z Gimnazjum nr 1 w Jaśle, którymi kierowała Barbara Gonera.

W obszarze humanistycznym:

Zdobywcami I miejsca ex aequo są Zespoły Ligowe z Gimnazjum nr 1 w Jaśle, których opiekunem jest Elżbieta Dubiel:
Anna Goździelińska, Iwona Bracik oraz Ewelina Hołda,
Anna Kuźnar, Zuzanna Krzyszczuk, Sylwia Kołodziej,
Julia Klimek, Edyta Lechowska i Urszula Siemiesz.
Dwa II równorzędne miejsca zdobyli uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Jaśle pracujący pod kierunkiem Ilony Dranki:
Wiktor Czech, Mateusz Koba, Szymon Michałowski oraz
Anna Szot, Wiktoria Śliwa i Natalia Wróbel.

6
Wyróżnienia przyznano:
Magdalenie Fili, Oliwii Jareckiej i Aleksandrowi Hycnarowi ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle. Opiekun – Barbara Potera-Szpak.
Katarzyna Majka, Natalia Michalska i Anna Zdebska z Gimnazjum nr 1 w Jaśle, które pracowały pod kierunkiem Elżbiety Szudy.

W dziedzinie matematyczno-przyrodniczej:

I miejsce przyznano:
Gabrieli Garbacik, Julii Gorczycy i Weronice Szerląg ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaśle, których opiekunem jest Katarzyna Borowiec,
Karolinie Oberc i Aleksandrze Korczykowskiej z Gimnazjum nr 1 w Jaśle, pracujących pod kierunkiem Olgi Szudy-Seredyńskiej,
II miejsca równorzędnie otrzymały Zespoły Ligowe w składzie:
Klaudia Kuchta, Alison Malinowski i Jakub Szot ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaśle. Opiekun – Bożena Tarnawska.
Gabriela Baracz, Katarzyna Nogaj, Victoria Więcek z Gimnazjum nr 1 w Jaśle, których opiekunem jest Olga Szudy - Seredyńskia,
Kinga Czerwińska i Anna Szot z Gimnazjum nr 2 w Jaśle, pracujące pod opieką Ryszarda Goryczki,
Anna Szot i Natalia Wróbel z Gimnazjum nr 2 w Jaśle. Opiekun – Agnieszka Bosak,
Paulina Bunar i Erwin Dedo z Gimnazjum nr 2 w Jaśle, realizujący projekt pod kierunkiem Agnieszki Bosak.
III miejsce uzyskały:
Martyna Faryj, Kornel Łaba i Maksymilian Pszczoła ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Jaśle, pracujący pod opieką Elżbiety Kicilińskiej.
Wyróżnienia przyznano:
Zuzannie Barze, Oliwii Cieślak i Norbertowi Cieślakowi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle. Opiekun – Piotr Nosal,
Emilii Tęczy i Martynie Florek z Gimnazjum nr 1 w Jaśle, których opiekunem jest Olga Szudy- Seredyńska.

Urząd Miasta w Jaśle

Soliści z Jasielskiego Domu Kultury nagrodzeni na Ogólnopolskim Festiwalu „Gwiazdozbiory” we Wrocławiu

$
0
0

Soliści z Jasielskiego Domu Kultury nagrodzeni na  Ogólnopolskim Festiwalu „Gwiazdozbiory”  we Wrocławiu W dniach 29 - 30 czerwca odbył się we Wrocławiu I Ogólnopolski Festiwal Piosenki „GWIAZDOZBIORY” 2016.


Warunkiem uczestnictwa było nagranie jednej dowolnej piosenki oraz przygotowanie jednej piosenki z „Akademii Pana Kleksa”. Wydarzenie zorganizowane zostało po obchodach 70 rocznicy wydania książki Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa.” . Organizatorem festiwalu było „Laboratorium śpiewu i mowy” oraz Klub „Zaklęte Rewiry” we Wrocławiu. W przesłuchaniach finałowych festiwalu wzięło udział 66 wokalistów z Wrocławia, Suwałk, Bielawy, Wrocławia, Sosnowca, Jasła i wielu innych miejscowości.

dawid


roksana
Do finału festiwalu zakwalifikowali się soliści JDK: Roksana Węgiel oraz Dawid Wojnarowicz – wystąpili Oni w najstarszej kategorii od 10 do 13 lat. W tej kategorii wystąpiło najwięcej, bo aż 34 uczestników.
Jasielscy wokaliści znaleźli się również wśród zaproszonych na koncert galowy.
Jury w składzie: Ewelina Lisowska - wokalistka, Radosław Kot - aktor, trener wokalny i Agata Dural - dyrektor artystyczny festiwalu przyznało jaślanom nagrody; Dawid otrzymał II nagrodę oraz nagrodę w postaci nagrania i aranżacji piosenki zaś Roksana Węgiel otrzymała III nagrodę. Galę laureatów zakończył koncert Eweliny Lisowskiej. Dawid i Roksana wystąpili także 2 lipca w Galerii Grunwaldzkiej we Wrocławiu. Solistów przygotowała Ewa Grzebień.
eg (JDK)

„Pogórzańskie Smaki. Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego” w Trzcinicy

$
0
0

„Pogórzańskie Smaki. Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego” w TrzcinicyPlenerowa impreza „Pogórzańskie Smaki. Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego” odbyła się w dniu 24 lipca br. w Trzcinicy.


Jej uczestnicy mogli poznać „pogórzańskie smaki” w tradycji i zwyczajach ludowych. Na scenie zaprezentowały się kapele ludowe oraz zespoły śpiewacze z regionu. Prezentacji dorobku kulturalnego ziemi jasielskiej towarzyszyła wystawa rzemiosła i rękodzieła artystycznego oraz publikacji promujących region, a także degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich.
„Pogórzańskie Smaki. Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego” stało się okazją dla rodzimych zespołów do zaprezentowania się szerszemu audytorium i pokazania, jak bogatym dorobkiem kulturowym dysponuje nasz region. Impreza była też zachętą do czynnego włączenia się w budowanie tego dziedzictwa. W tym roku na liście zaproszonych gości znaleźli się zagraniczni uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, przebywający w naszym regionie. Mieli oni możliwość bliższego poznania kultury ludowej powiatu jasielskiego, zwiedzenia zabytkowego kościoła św. Doroty w Trzcinicy, posmakowania regionalnych potraw oraz poznania tradycji i zwyczajów ziemi jasielskiej.

smaki 2
Dla przybyłych pielgrzymów z Kanady, Ukrainy i Irlandii uczestnictwo w tym wydarzeniu było również formą pożegnania z naszym regionem przed wyjazdem do Krakowa. W trakcie krótkiego wystąpienia dziękowali oni za ciepłe przyjęcie a także serdeczność i gościnność, jakiej doświadczyli ze strony mieszkańców naszego powiatu.
W ramach wydarzenia na scenie wystąpiły zespoły śpiewacze i kapele ludowe działające na terenie gmin powiatu jasielskiego: zespół „Trzcinicoki” z Trzcinicy, „Liwoczanie” z gminy Brzyska, „Pogórzanie” z Bieździedzy, „Dworzanie” z Łubna Opacego, zespół śpiewaczy „Magurzanki” z gminy Nowy Żmigród, zespół ludowy „Lisowianki” z Lisowa, a także wokalistki z Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie. Gościnnie wystąpił zespół ludowy Okaryna z Ropy koło Gorlic. Swoje wiersze zaprezentowały także przedstawicielki klubu twórców ludowych „Michalina” oraz poetka Halina Urban z Warzyc.

smaki 3
Współorganizatorami „Pogórzańskich Smaków. Lata z Kulturą Powiatu Jasielskiego” byli: Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcinicy, Stowarzyszenie TRZCINICA RAZEM, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Brzyściu, Powiatowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Jaśle oraz Gminne Rady KGW powiatu jasielskiego.
Patronat nad wydarzeniem objęli Ordynariusz Rzeszowski JE Ks. Bp. Jan Wątroba, Starosta Jasielski Mariusz Sepioł oraz Wójt Gminy Jasło Stanisław Pankiewicz.
Partnerem wydarzenia była Grupa LOTOS.

Twój wybór – twoja przyszłość

$
0
0

Twój wybór – twoja przyszłośćKażdy z nas codziennie dokonuje różnych wyborów. Jedne są ważne, inne bez znaczenia.


Każdy z nas codziennie dokonuje różnych wyborów. Jedne są ważne, inne bez znaczenia. Jeśli jednak mielibyście wybrać życie lub śmierć? Od czego miałaby zależeć taka decyzja? Na te trudne pytania szukaliśmy odpowiedzi na spotkaniu Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki „Zaczytani” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle 16 sierpnia br.
Zostań, jeśli kochasz Gayle Forman to książka w której duże znaczenie odgrywają emocje, Być może ze względu na główną bohaterkę Mię, która jest nastolatką i według niej życie przepełnione emocjami to życie, które ma sens. Czy fantastyka może się wydawać realistyczna? Taka właśnie jest ta książka. Bo przecież nikt nie staje obok własnego ciała, kiedy jest w śpiączce, Ale czy na pewno? I skąd możemy o tym wiedzieć? Mia obserwująca świat wokół siebie, a jednocześnie leżąca na OIOM-ie wydaje się całkowicie prawdziwa i akceptujemy tę sytuację, bez zastanowienia. Jesteśmy ciekawi co wybierze, bo do niej należy wybranie życia lub śmierci. Chociaż do końca nie wiadomo jak jest naprawdę. ,,Czasem człowiek dokonuje w życiu wyboru, a czasem to wybór stwarza człowieka.''

dk2
Przeczytałam tę książkę w jeden, krótki wieczór. Szybko się ja czytało – orzekła Kinga.
To książka zdecydowanie nie dla chłopaków – stwierdził Maciej. – Jest zbyt chaotyczna.
A mnie się podobała ­– odpowiedziała Weronika, a pozostałe klubowiczki ją poparły. Jednak nie potrafiły określić, co je najbardziej urzekło w tej książce.
Dyskusję o książce prowadziliśmy również w nietypowy sposób, korzystając z kart opowieści DIXIT,
Spotkanie odbyło się w Strefie Innowacji MBP w Jaśle przy ul. Kołłątaja 1.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

MBP w Jaśle

Seans Future Shorts w plenerze

$
0
0

IMG 809019 sierpnia 2016 r. w Ogródku Jordanowskim odbył się pokaz filmów krótkometrażowych w  ramach międzynarodowego festiwalu Future Shorts. Spotkanie z letnią odsłoną FS zorganizowane zostało przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Urząd Miasta Jasła.


Zebrana widownia zobaczyła 8 filmów poruszających różnorodną tematykę np. miłosne losy nastolatków w Gruzji, przygodę palestyńskich zakonnic, czy dokument o nocnej linii autobusowej, w  której śpią bezdomni. Program festiwalu zawierał następujące tytuły:
OGASAVARA, reż. Vakhatang 'Tato' Kotetishvili / fabuła / Gruzja / 2015 /
THE REFLECTION OF POWER, reż. Mihai Grecu / eksperyment / Rumunia / 2015
FLORIDADA – Animal Collective, reż. PFFR / teledysk / 2015
PARTNER (RÉPLIQUE), reż. Antoine Giorgini / fabuła / Belgia / 2015
THINGS USED TO BE HIDDEN, reż. Tara Mercedes Wood / animacja / Wielka Brytania
AVE MARIA, reż. Basil Khalil / fabuła / Palestyna / 2015
HOTEL 22, reż. Elizabeth Lo / dokument / USA / 2014
OUSTAZ, reż. Bentley Brown / dokument / Republika Czadu, Arabia Saudyjska, Kanada / 2015

IMG 8095


IMG 8098


IMG 8101



Pod koniec seansu każdy mógł oddać głos na film, który jego zdaniem był najbardziej interesujący. W  MDK zwycięzcą okazał się krótki metraż pt. Partner.
Dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie i do zobaczenia podczas następnego seansu.
MDK Jasło

W sali offowej JDK można oglądać wystawę Oli Nguyen Van „Drzewo poznania”

$
0
0

W sali offowej JDK wystawaOli Nguyen Van „Drzewo poznania”Oryginalną wystawę prac fotograficznych zatytułowaną „Drzewo poznania” autorstwa Oli Nguyen Van, można oglądać w sali offowej Jasielskiego Domu Kultury.


Ekspozycja będzie czynna do końca września br. Autorka pokazuje ciekawe spojrzenie na rzeczywistość: czasami mroczną, poplątaną, wyolbrzymiającą bez sensu banalne drobiazgi; a czasami anielsko - świetlistą, unoszącą ducha tak wysoko, aż po zatracenie, że ponowne ściągnięcie go na ziemię musi rozbić, wykrzywić i zaboleć. O ile nie zabije... To rzeczywistość (i nierzeczywistość), z którą zmaga się niejeden młody człowiek, a którą ustatkowanym, dojrzałym ludziom trudno pojąć.

- Ten projekt jest trochę przedłużeniem i rozwinięciem projektu „Mała Księżniczka”, który pokazałam rok temu. Dotyczy on dojrzewania, dorastania i tego, co dzieje się w głowie dorastającej osoby; głównie chodzi o przeżycia - mówiła podczas wernisażu 22-letnia Ola Nguyen Van, zaznaczając, że główną inspiracją był dla niej cytat z Witolda Gombrowicza. Cytat ten otwiera ekspozycję, a zamieszczony jest także w folderze.
Młodą artystkę przedstawili licznym gościom wernisażu: burmistrz Jasła Ryszard Pabian, fundator stypendium artystycznego dla Aleksandry Nguyen Van, m.in. na realizację tej wystawy oraz dyrektor JDK Janusz Szewczyk.

DSC 7833
***
Aleksandra Lam Giang Nguyen Van urodziła się w 1994 r. w Jaśle. Tu ukończyła II LO, a obecnie jest studentką fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej. W maju 2014 r. zdobyła wyróżnienie w konkursie Filmoznawców i Medioznawców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a konkursowa fotografia została opublikowana w 25. wydaniu magazynu IMAGES. W lipcu 2015 r. opublikowano jej prace w 76. wydaniu magazynu K MAG, a we wrześniu tego samego roku w czytelni głównej jasielskiej biblioteki miała swoją pierwszą wystawę indywidualną „Mała Księżniczka”. W listopadzie 2015 r. cykl ten zdobył III miejsce w kategorii ChILDREN w konkursie Neutral Density Photography Awards.
Aleksandra Nguyen Van w marcu br. otrzymała stypendium artystyczne Burmistrza Miasta Jasła w wysokości 5 500 zł na dalszy własny rozwój artystyczny, w tym na zorganizowanie w bieżącym roku indywidualnej wystawy fotograficznej „Drzewo poznania dobra i zła”.
***

DSC 7888
Stypendia artystyczne Miasto Jasło funduje od 2011 roku. Mogą je otrzymać twórcy, artyści i organizatorzy działalności kulturalnej oraz osoby upowszechniające kulturę, mieszkające na stałe w Jaśle. Stypendia przyznawane są wyłącznie na wykonanie w ustalonym terminie określonego przedsięwzięcia dotyczącego twórczości artystycznej lub upowszechniania kultury. W każdym roku przyznaje się od jednego do trzech stypendiów o łącznej wysokości 10 tys. zł. Do tej pory stypendystami byli: Michał Szpak (2012 r.), Karol Godek i Marcin Polar (2013 r.), Małgorzata Samborska (Grupa Plaja), Edward Lecheta i Aleksandra Tocka (2014) oraz Patrycja Ochała i Joanna Preisner (2015 r.). W tym roku stypendium podzielono pomiędzy trójkę młodych artystów: Aleksandrę Lam Giang Nguyen Van (5,5 tys. zł), Piotra Kolankę (3 tys. zł) i Izabelę Filip (1,5 tys. zł).
JDK - st

„Potęga miłości” – Koncert Izabeli Filip w jasielskiej Filii PBW w Krośnie

$
0
0

„Potęga miłości” – Koncert Izabeli Filip w jasielskiej Filii PBW w Krośnie28 września 2016 r. mieszkańcy Jasła i okolic mieli okazję spędzić wieczór w wyjątkowym muzyczno-literackim klimacie.


Tego dnia w jasielskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie odbył się Koncert Izabeli Filip „Potęga miłości”. Wokalistka to absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle i Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle, członek Ruchu Światło – Życie przy Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Jaśle, tegoroczna stypendystka Burmistrza Miasta Jasła w zakresie upowszechniania kultury. Izabela Filip od lat bierze udział w konkursach i występach wokalnych. Na swoim koncie ma szereg nagród i wyróżnień. Zorganizowała także kilka koncertów w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Jaśle, w tym koncert charytatywny. Oprócz tego, że śpiewa pisze wiersze. Z jasielską Filią współpracuje od siedmiu lat wspomagając wokalnie wieczornice i przedstawienia organizowane w tej placówce.

Koncert „Potęga miłości” był kolażem artystycznym piosenek, wierszy i sentencji o miłości, które ukazały różne oblicza tego uczucia. W związku z tym zgromadzonej publiczności towarzyszyło wiele emocji począwszy od zadumy przez radość po wzruszenie. Wokalistka wykonała m.in. takie utwory, jak  „Miłość to wierność wyborowi” P. Rubika, „Im więcej Ciebie tym mniej” N. Kukulskiej, „Pożyczony” S. Grzeszczak, „O mnie się nie martw” K. Sobczyk, „Dmuchawce, latawce, wiatr” Urszuli, „Jej portret” W. Nahornego i B. Meca oraz piosenkę „O  mamo, Ty czuwałaś”, którą zadedykowała wszystkim obecnym na Koncercie mamom, a w szczególności swojej mamie. Izabela Filip recytowała również wiersze o miłości swojego autorstwa m.in. takie, jak „Ktoś”, „Cudownie”, „Potęga miłości”, „Jedyna”.
Wokalistce akompaniował na klawiszach Miłosz Cyntler student trzeciego roku AGH w Krakowie.
Grażyna Jędryczka
Kierownik PBW Filia w Jaśle


A wilki wyją...

$
0
0

IMG 5395O wilkach krąży mnóstwo opowieści, baśni, przysłów i powiedzeń.


Tytuł powieści Carol Rifki Brunt Powiedz wilkom, że jestem w domu dopisuje do archipelagu znaczeń nowe konotacje i rozwija stare skojarzenia. Przekonaliśmy się o tym na spotkaniu Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki „Zaczytani” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle 29 września 2016 r.
Mimo, że nie wszystkim książka się podobała, każdy zwrócił uwagę na intrygujący tytuł. Zastanawialiśmy się skąd ten pomysł. Kinga zauważyła: Taki tytuł ma obraz namalowany przez zmarłego wuja Fina.
June prześladują wilki. Kiedy wędruje samotnie po lesie, słyszy jak wyją w oddali. Widzi je w snach i w tle portretu namalowanego przez Fina – dodała Weronika. Myślę, że tytuł oznacza gotowość bohaterki do zmierzenia się z problemami, które są jak wilki: wyją, straszą, podgryzają i nie pozwalają normalnie żyć – stwierdziła Kornelia.

IMG 5388c
June Elbus – bohaterka powieści jest dziwaczką. Uwielbia średniowiecze i chciałaby przenieść się do tego okresu. W wolnych chwilach włóczy się po lesie w długiej sukni i butach, kupionych dla niej przez wuja na targach średniowiecznych. To skłoniło nas do zastanowienia się, czy każdy z nas nie jest na swój sposób dziwakiem oraz podzielenia się jakimś oryginalnym, niecodziennym działaniem, które mamy zwyczaj wykonywać w tajemnicy przed innymi. Okazało się, że każdy z nas jest kimś wyjątkowym i robi czasem dziwne rzeczy. Ważne jest, aby być tolerancyjnym dla dziwactw innych – zauważyła Olga, bo dla własnych często jesteśmy.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Na strunach słowa – Polski Pomysłowo Opisany – warsztaty z Justyną Bargielską

$
0
0

Na strunach słowa  – Polski Pomysłowo Opisany – warsztaty z Justyną BargielskąCzy można zawrzeć interesujące opowiadanie w sześciu słowach? Czy zwykle przedmioty jak grzebień albo telefon znalezione w torbie i plecaku mogą zainspirować do stworzenia niebanalnych historii?


Na warsztatach prozatorskich z Justyną Bargielską młodzież z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle udowodniła, że nie trzeba być mistrzem słowa lub znanym pisarzem żeby stworzyć ciekawy tekst.
4 października br. w ramach realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle projektu Polski – Pomysłowy poetka i prozaiczka, laureatka wielu literackich nagród Justyna Bargielska wprowadziła jasielską młodzież w tajniki pisarskiego rzemiosła. Na „rozgrzewkę” młodzi zapoznali się z bardzo krótkim, składającym się jedynie z sześciu słów opowiadaniem Ernesta Hemingwaya i podzielili się własnymi pomysłami na to jak ta historia mogłaby się rozwinąć. Przeglądając wyświetlane przez prowadzącą zdjęcia sami z powodzeniem spróbowali stworzyć zainspirowane tymi obrazami podobne krótkie opowieści.

b
Prawdziwą burzę mózgów „rozpętało” drugie zadanie zaproponowane przez naszego gościa. Uczestnicy warsztatów wczuwając się w pisarza przeżywającego kryzys twórczy musieli zbudować własną historię wokół przypadkowych przedmiotów znalezionych w uczniowskich torbach. Nikt się nie spodziewał jak ciekawych inspiracji może dostarczyć telefon, butelka wody czy perfumy. Według Justyny Bargielskiej podstawą dobrej historii jest wiarygodny, pełnokrwisty bohater, taki który posiada jakieś charakterystyczne cechy, wyróżniający się na tle innych.  Z pomocą kwestionariusza przygotowanego przez poetkę uczniowie odpowiadając na proste pytania tworzyli bohaterów na potrzeby własnych historii.

c
Uczestnicy spotkania udowodnili, że kreatywność zaczyna się w głowie i że te same zdjęcia i obrazy mogą budzić różne reakcje i skojarzenia. Dowiedzieli się, że różnice między formą
a treścią i wychodzenie z utartych schematów czy stereotypowego myślenia, działają na korzyść tekstu. Nie należy się bać smutnych historii, bo bardzo często to właśnie one mają największy potencjał.
MBP Jasło

XI Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny

$
0
0

XI Jasielski Festiwal Literacki i RegionalnyXI Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle trwał od 15 września do 3 października 2016 r. Można było skorzystać z rozmaitych form czytelniczych, od spotkań autorskich poprzez warsztaty i dyskusje. W centrum oczywiście była książka.


Zaprosiliśmy ulubionych autorów książek dla dzieci: Marcina Pałasza, Łukasza Dębskiego, Pawła Beręsewicza, a folkowe warsztaty wycinanek poprowadziła Marianna Oklejak.
Jestem Pana największym fanem usłyszał od młodego czytelnika Marcin Pałasz /15 września/. Tak entuzjastycznie reagowały dzieci na ulubionego pisarza. Autor próbował odpowiedzieć na pytania kto jest postrachem wampirów? Czy rosół może eksplodować? oraz udowodnił młodym czytelnikom, że napisanie horroru wcale nie jest proste. Jego motto – Słowa niosą uśmiech – widać we wszystkich utworach. Zaraża niekończącym się poczuciem humoru, optymizmem i umiejętnością dostrzegania zabawnych stron codzienności.
Z czego słyną Włochy? Kim jest Krwawa Wanda i jakie zwierzę ma skrzydła i sześć nóg? Na te pytania odpowiadał Łukasz Dębski /19 września/. W czasie rozmowy z najmłodszymi opowiedział w jaki sposób powstaje książka i zaprezentował niecodzienne ilustracje do swoich utworów, wykonane przez jego żonę Annę Kaszubę-Dębską. Wspólnie z nim najmłodsi odbyli wierszowaną podróż poprzez smakowite Włochy, pełną powabu Francję i roztańczoną w rytm flamenco Hiszpanię. Dzieci zamieniły się także w dociekliwych detektywów i wzięły udział w rozwiązywaniu zagadek literackich z dreszczykiem.

2

Zanim został pisarzem był „najgroźniejszym i najstraszniejszym” nauczycielem języka angielskiego - tak o sobie mówił Paweł Beręsewicz /27 września/. Autor przyjął formułę indywidualnych pytań. Zaprosił do rozmowy Olę i Radka. Przy stoliku herbaciano-kawowym rozmawiał z Olą o książce Więcej niż klub. Razem z Radkiem dzieci zastanawiały się, co zrobić gdyby spadł im z nieba milion złotych. Pomysły były różne: zakup samochodu, konia, super komputera lub wrotek. Autografom nie było końca.
O tym jak bogata i różnorodna jest polska tradycja pokazała na warsztatach Cuda-wianki-wycinanki Marianna Oklejak /28 września/. Warsztaty odbyły się na bazie jej autorskiej książki obrazkowej Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych. Dzieci poznały tradycyjne polskie wycinanki i ich typy: gwiozdy, kodry, lalki, lasy. Stworzyły własne projekty i kompozycje. Natomiast warsztaty Na głowie zadziwiły rozmaitością kształtów, stylów i zdobień nakryć głowy z różnych regionów Polski. Powstały kurpiowskie czółka, biłgorajskie gamerki i bajkowe czapki niewidki.
Młodzież i dorośli spotkali się z poczytnymi i znanymi pisarzami. Z Justyną Bargielską rozmawialiśmy na tematy ważne i fundamentalne. Jarosław Kret zabrał nas w podróż, a Małgorzata Gutowska – Adamczyk zdradziła jak napisać bestseller. Była też okazja do udziału w dyskusji na temat czy warto czytać?

3

W niezwykłą podróż wybraliśmy się śladami Jarosława Kreta /15 września/ – podróżnika, dziennikarza, autora książek, m.in. Planeta według Kreta, Moje Indie.
Dla mnie całe życie jest podróżą – mówił zabierając nas na wyprawę do egzotycznych krajów. Poznaliśmy dwa oblicza Indii. To kraj o wciąż żywej tradycji i bogatej kulturze. Jego potęgą są ludzie świadomi własnego dziedzictwa kulturowego. Na rajskim Mauritiusie wysłuchaliśmy anegdoty o najdroższych znaczkach pocztowych na świecie. Ostatnim przystankiem był Madagaskar, słynący z prawie nietkniętej ludzką ręką dzikiej przyrody.
Małgorzata Gutowska-Adamczyk /22 września/, scenarzystka filmowa, historyk teatru, autorka bestsellerowej sagi „Cukiernia pod Amorem”. Najbardziej lubi sam proces poszukiwania materiałów, przeglądania źródeł o danej epoce, która ma stanowić tło historyczne jej opowieści, czytania pamiętników i wyszukiwania szczegółów etnograficznych, tzw. „perełek”, „smaczków”. Dzięki nim pisarka z perfekcyjną dokładnością potrafi oddać klimat czasów w jakich toczą się losy jej bohaterów.
26 września w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle odbyła się dyskusja „Czytać czy nie czytać – oto jest pytanie”. Wzięli w niej udział jurorzy Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży: Mariusz Kalandyk, Grzegorz Kociuba, Jan Tulik oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: I LO i ZS nr 4. Z czytania bierze się zainteresowanie literaturą. Każdy czyta tekst w obrębie własnej wyobraźni, bo to ona poszerza byt intelektualny - uważa Jan Tulik.
Grzegorz Kociuba dzieli lektury na obowiązkowe i nadobowiązkowe. Czytam głównie eseje z szeroko rozumianej humanistyki. Ważny jest dla mnie aspekt poznawczy – mówił.
Mariusz Kalandyk: Czytanie to mój zawód i nałóg, choć czasem bywa żmudne. Jesteście w lepszej sytuacji niż my w waszym wieku. Rzeczywistość internetowa jest waszą rzeczywistością. Nam się nawet taka nie śniła – mówił. Jednak język, którym się posługujecie jest barbarzyński – prowokował.
Czytanie wychodzi z mody - nie dawali za wygraną uczniowie.
Kultura Internetu i tak jest progresywna. Ważne jest dla nas młodych, aby znaleźć środki do rozwoju twórczej postawy – powiedział Kacper z I LO. Łatwość i nadmiar są przekleństwem, a znakiem współczesności, jak się okazuje jest tęsknota za niespiesznością i skupieniem.
Justyna Bargielska /3 października/ opowiadała co jest dla niej ważne jako pisarki i człowieka. Nominowana do Paszportu Polityki, finalistka Nagrody Literackiej Nike /2011/. Wielkie uznanie zyskała prozą „Obsoletki” /2010/. Obdarzona fenomenalną plastycznością języka i wyobraźni jest mistrzynią krótkiej formy. Jej twórczość jest pełna metafor, poetyckich szumów i zlepów, przepojona groteską i smutkiem. Autorka pragnie się w niej ukryć jak za kotarą, choć nie unika wątków osobistych.
Spotkania dla dorosłych i młodzieży prowadziła dr Barbara Sokołowska, polonistka I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.
Formuła imprez zaproponowanych przez Bibliotekę była otwarta na różne gatunki literatury. Zapraszała do dialogu i dała głos rozmaitym poglądom, jak zawsze gotowa do dyskusji o świecie, człowieku i książce.
Patronat medialny nad XI Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawuje: www.miastojaslo.pl

MBP Jasło

Dzieci uczą nas, jak dbać o środowisko – „Eko – piosenki z małej scenki”

$
0
0

Dzieci uczą nas, jak dbać o środowisko – „Eko – piosenki z małej scenki”4 października 2016 r. Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle odwiedziło liczne grono barwnych i rozśpiewanych przedszkolaków w ramach XXI Festiwalu Śpiewających Przedszkolaków „Eko – piosenki z małej scenki”.


Przegląd ten posiada już długą tradycję, a jego głównym celem jest propagowanie ochrony środowiska. Na deskach Młodzieżowego Domu Kultury wystąpiło 74 dzieci z:
Niepublicznego Przedszkola Językowo – Artystycznego „Chatka Puchatka”, Przedszkola Miejskiego nr 11, Przedszkola Miejskiego nr 3, Przedszkola Miejskiego nr 1, Prywatnego „Kubusiowego Przedszkola”, Przedszkola Miejskiego nr 6, Przedszkola Miejskiego nr 13, Bajkowego Prywatnego Przedszkola, Przedszkola Miejskiego nr 9, Przedszkola Miejskiego nr 10.

PA041038
Przedszkolaki wykonywały repertuar o tematyce ekologicznej, m.in. „Ziemia – zielona wyspa” H.A Cenarskiej, „Wielkie sprzątanie” Joanny Bernat, „Planeta” Majki Jeżowskiej” , „Zostawcie nam” Marka Grechuty i inne.
Na zakończenie prezentacji dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom, oraz upominki ufundowane przez Urząd Miasta Jasła, które wręczały: Pani Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury – Grażyna Leńczuk oraz Pani Bożena Molska reprezentująca Urząd Miasta Jasła.

MDK Jasło

VIII Jesienne Spotkania z Teatrem w JDK: Wesoło na początek

$
0
0

VIII Jesienne Spotkania z Teatrem w JDK: Wesoło na początekSpektaklem „Mayday 2” rozpoczęły się - w sobotę (8 października) wieczorem - VIII Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle. Humor słowny i sytuacyjny zaprezentowany przez występujących na scenie Jasielskiego Domu Kultury aktorów przypadł do gustu niemal całej widowni.


„Mayday 2” jest kontynuacją farsy Raya Cooneya, opowiadającej o perypetiach Johna Smitha: taksówkarza - bigamisty, lawirującego pomiędzy dwiema założonymi prze siebie rodzinami. Wszystko jakoś się udaje. Aż nadchodzi moment, kiedy dzieci - będące jak mniema taksówkarz - przyrodnim rodzeństwem spotykają się i zaprzyjaźniają w internecie, a zawartą w sieci znajomość chcą kontynuować w świecie realnym. Vicki i Gavin umówili się na pierwsze spotkanie. I w tym momencie zaczyna się „Maday 2”. Matki, czyli obie panie Smith (Mary i Barbara) są uszczęśliwione, natomiast ojciec wpada w panikę. Rozpaczliwie próbuje uniemożliwić poznanie się nastolatków. Jego próby uniknięcia kompromitacji (w czym pomaga mu wtajemniczony przyjaciel Stanley), powodują szereg zabawnych sytuacji.

Zarówno treść sztuki, jak i brawurowa, sugestywna gra aktorska, spodobały się jasielskiej publiczności, która spontanicznym śmiechem i oklaskami reagowała na kolejne sceny.
W sztuce wyreżyserowanej przez Grzegorza Reszkę wystąpili: Marek Włodarczyk, Michał Koterski, Mariusz Krzemiński, Anna Gzyra, Marcin Mroczek, Katarzyna Polewany, Kamila Polak.
VIII Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle otworzył dyrektor JDK Janusz Szewczyk.
Kolejne spektakle w ramach VIII Jesiennych Spotkań Teatralnych, których partnerami są: Miasto Jasło, LOTOS oraz PGNiG to: „Życie: Trzy wersje” (12 października, środa), „Lilka, cud miłości” (24 października, poniedziałek), „Testosteron” (28 października, piątek), „Zemsta” (3 listopada, czwartek), „Di, Viv, i Rose” (17 listopada, czwartek) oraz balet „Don Kichot” (2 grudnia, piątek). Na wszystkie zaprasza Jasielskie Dom Kultury.
JDK - st

Viewing all 399 articles
Browse latest View live