Quantcast
Channel: Kultura i rozrywka Jasło | Portal Jasielski - MiastoJasło.pl
Viewing all 399 articles
Browse latest View live

Młodzi badacze ruszyli w szranki

$
0
0

Młodzi badacze ruszyli w szrankiJuż po raz trzeci Miasto Jasło i Grupa LOTOS przystąpiły do wspólnej realizacji projektu edukacyjnego pod nazwą Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM. Fotorelacja


Projekt, mieszczący się w ramach programu Jasło Miasto Wiedzy, realizowany jest w jasielskich szkołach oraz przedszkolach. Tegoroczną edycję Ligi zainaugurował trwający dwa dni (13 i 14 listopada) Festiwal Nauki.

- Dwa lata realizacji projektu pozwoliły zdobyć cenne doświadczenia i stworzyć lokalny system wspierania rozwoju zainteresowań i talentów młodego pokolenia – podkreślał podczas otwarcia kolejnej edycji Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. – Jesteśmy bardzo wdzięczni naszemu partnerowi – Grupie LOTOS za finansowe, organizacyjne i promocyjne wspieranie tego innowacyjnego projektu – zaznaczył Ryszard Pabian.

DPP 18

Liga Naukowa z LOTOSEM jest przykładem inicjatywy samorządu lokalnego na rzecz wspierania uzdolnionych dzieci i młodzieży we współpracy z podmiotem gospodarczym. - Cieszę się niezmiernie, że Grupa LOTOS po raz trzeci może współuczestniczyć jako partner tego wydarzenia. Wszystkim uczestnikom życzę, aby dzięki Lidze Naukowej z LOTOSEM realizowali swoje pasje, poznając te zagadnienia naukowe, którymi będą się zajmować. Opiekunom grup życzę dużej satysfakcji z współuczestnictwa w tym programie. Myślę, że spotkamy się na jego zakończeniu, kiedy to Grupa LOTOS i Miasto Jasło uhonorują waszą pracę cennymi nagrodami – mówił Roman Kościow, przedstawiciel LOTOS Infrastruktura w Jaśle.

Zbadają i przedstawią rezultaty
W trzeciej edycji projekty uczniowskie realizowane będą w trzech obszarach tematycznych: humanistycznym, matematyczno-przyrodniczym i artystycznym, przy czym wyodrębniono poziom przedszkolny i wczesnoszkolny jako programowo interdyscyplinarny. Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM ma istotną funkcję wychowawczą i promocyjną. Tematy wielu projektów dotyczą Jasła i społeczności lokalnej. Uczniowie podejmują ważne zagadnienia naukowe, kulturalne i społeczne, których wyniki mogą zaskoczyć profesjonalistów.

86 projektów, 240 uczniów, 71 nauczycieli
Do trzeciej edycji projektu zgłoszono 86 projektów naukowo-badawczych z 6 przedszkoli, 9 szkół podstawowych oraz 5 gimnazjów, w tym także z Niepublicznego Zespołu Szkół Społecznych w Jaśle. Projekty będzie realizować 240 uczniów pod opieką 71 nauczycieli. W sumie w trzech edycjach Jasielskiej Ligi Naukowej 772 uczniów przygotowało 266 małych projektów naukowo-badawczych pod opieką 186 nauczycieli-Opiekunów Ligi.

Nauka, ale nie w szkole
Jasielska Liga Naukowa jest realizowana poza systemem klasowo-lekcyjnym, a trzyosobowe uczniowskie Zespoły Ligowe korzystają z wiedzy fachowców oraz specjalistycznych zasobów jasielskich instytucji, firm, przedsiębiorstw. W ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM organizowane są dla uczniów ciekawe konkursy z nagrodami m.in.: Konkurs wiedzy o Grupie LOTOS – Partnerze Strategicznym Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM oraz konkurs na fotoreportaż „Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM w mojej szkole”.

DPP 19

Metoda projektowa
Projekt wykorzystuje innowacyjną i atrakcyjną dla uczniów metodę projektową opartą na strategii rozwiązywania problemu badawczego. Trzyosobowe zespoły badawcze, pod opieką nauczyciela, który kieruje pracą uczniów w formie konsultacji zajmują się rozwiązaniem problemu badawczego, który sobie założyli. Warto zaznaczyć, że realizacja projektów uczniowskich jest monitorowana przez eksperta zewnętrznego - specjalistę w zakresie metodyki projektu edukacyjnego, a wyniki prac badawczych uczniów i Opiekunów Ligi podlegają ocenie specjalistów i są publicznie prezentowane.

Jasło Miasto Wiedzy
Od 2013 roku Miasto realizuje systemowy i strategiczny program oparty na elementach rozwijających innowacyjność i kreatywność społeczną, który pozwoli na podniesienie jakości edukacji, poszerzenie oferty kształcenia i doskonalenia oraz rozwój kompetencji mieszkańców. - Celem programu jest podniesienie jakości edukacji, poszerzenie oferty kształcenia, by Jasło stało się centrum silnej edukacji, bogatym w ciekawą ofertę dla wszystkich grup społecznych – mówiła podczas prezentacji koncepcji Miasta Wiedzy, Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca burmistrza Jasła. Realizacja Programu Jasło Miasto Wiedzy opiera się na wielu projektach już realizowanych w mieście m.in.: Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym czy Jasielskiej Lidze Naukowej z Lotosem oraz tych obecnie przygotowywanych do dofinansowania z UE, dotyczących dydaktyki cyfrowej czy pilotażowego programu „Każde dziecko jest zdolne”.

UMJ


W krainie Walca

$
0
0

W krainie WalcaWiedeńskie walce, doskonałe układy choreograficzne i najpopularniejsze fragmenty operetek złożyły się na koncert Staruss Gala.


Ten muzyczny spektakl z udziałem baletu, solistów i Straussowskiej Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Stephena Ellery`ego, przeniósł widzów do epoki Franciszka Józefa.
W sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury zabrzmiały najsłynniejsze kompozycje rodziny Straussów, m.in. „Nad pięknym modrym Dunajem”, czy „Marsz Radetzkiego”. Soliści zaprezentowali najpopularniejsze fragmenty z operetek: „Zemsta nietoperza”, „Baron cygański”, „Wiedeńska krew” czy „Noc w Wenecji”. Całości dopełniał balet, którego układy choreograficzne nawiązujące do tamtej epoki zachwyciły widzów. Dużą inwencją wykazywali się również soliści, którzy nie ograniczyli się tylko do odśpiewania swoich partii, ale wciągali do wspólnego śpiewania i zabawy widzów, wychodząc do nich z różnych stron sali. Na finał zabrzmiał utwór „Wielka sława to żart” z „Barona Cygańskiego”, odśpiewany wspólnie z publicznością. Porwany chwilą dyrygent, Stephen Ellery przebiegł przez całą salę widowiskową zachęcając widzów do wspólnego śpiewu. Nic więc dziwnego, że nie obyło się bez bisów. Spektakl zakończył kankan, a zachwycona publiczność długo nie chciała rozstać się z artystami.

DSC 9180Spektakl zorganizowany przez Jasielski Dom Kultury odbył się 22 listopada br. w ramach VII Jesiennych Spotkań z Teatrem. Partnerami wydarzenia byli: Miasto Jasło, PGNiG Obrót Detaliczny oraz Lotos S.A.

JDK

Za rok o tej samej porze

$
0
0

Za rok o tej samej porzeRomans, który przeradza się miłość. To temat sztuki Bernarda Slade’a – „Za rok o tej samej porze”, znanego kanadyjskiego pisarza, autora wielu znakomitych scenariuszy filmowych, a także komedii psychologicznych, która od 1975 roku cieszy się niesłabnącym powodzeniem.



27 – letni George (w tej roli Piotr Gąsowski), żonaty księgowy z New Jersey, ojciec trojga dzieci i 24 – letnia Doris (Olga Bończyk), gospodyni domowa, mężatka i matka trojga dzieci z Oakland, spotykają się przypadkowo w uzdrowisku w północnej Kalifornii w 1951 roku. Chwilowe zauroczenie, które sprawiło, że spędzili ze sobą noc przeradza się w miłość. Ponieważ oboje mają już rodziny, muszą się rozstać, ale postanawiają, że będą się spotykać co roku, w tym samym hotelu i spędzać wspólnie weekend. Ich hotelowe spotkania ukazane w sztuce Slade’a obejmują okres 26 lat, w trakcie którego zmienia się zarówno świat, jak i sami bohaterowie. Tragikomedia ukazuje jak przypadkowe spotkanie dwojga ludzi może zmienić ich życie.
Znakomite kreacje aktorskie Olgi Bończyk i Piotra Gąsowskiego ujęły widzów przybyłych do Jasielskiego Domu Kultury, którzy doskonale bawili się podczas spektaklu i z uwagą śledzili rozwój wydarzeń.
Spektakl zorganizowany przez Jasielski Dom Kultury odbył się 3 grudnia br. w ramach VII Jesiennych Spotkań z Teatrem. Partnerami wydarzenia byli: Miasto Jasło, PGNiG Obrót Detaliczny oraz Lotos S.A.
JDK

Mali artyście śpiewali kolędy

$
0
0

Mali artyście śpiewali kolędy Trzech solistów i cztery zespoły w grupie przedszkolaków nagrodziło jury podczas przesłuchań w XXI Konkursie Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”, które odbyły się 14 grudnia br. w Jasielskim Domu Kultury. Młodzi artyści wystąpią w koncercie finałowym 9 stycznia 2016 r.



Komisja konkursowa, w składzie: Jolanta Jaracz, nauczyciel muzyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Jaśle, Alicja Szulc, nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle oraz Elwira Szpak, nauczyciel muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia oraz Prywatnej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Jaśle, oceniała autentyczność prezentacji i interpretacji, umiejętności wokalne i muzykalność wykonawców, aranżację , dobór repertuaru oraz ogólne wrażenie artystyczne. Każdy z uczestników wykonał zgodnie z regulaminem dwa utwory. Do finału, który odbędzie się 9 stycznia 2016 r. w JDK, zakwalifikowali się soliści: Julia Liana (GOK Skołyszyn), Matylda Smola (Pałac Młodzieży Tarnów) oraz Rafał Zając (Przedszkole Miejskie nr 10 w Jaśle). Natomiast w kategorii zespołów komisja konkursowa nagrodziła: „Bajkowe nutki” (Prywatne Bajkowe Przedszkole w Jaśle), „Półnutki” (Przedszkole Miejskie nr 10 w Jaśle), „Śpiewające Krasnale” (Przedszkole Miejskie nr 3 w Jaśle) oraz „Małych kolędników” (Przedszkole Miejskie nr 13 w Jaśle). Wyróżnienia przyznano Idze Goleń (Przedszkole Miejskie nr 10 w Jaśle) i Emilii Skibie (Przedszkole w Jasienicy Rosielnej).

DSC 0160


DSC 0258Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” adresowany jest do dzieci i młodzieży z terenu województwa podkarpackiego i województw sąsiednich. Jego organizatorem jest Jasielski Dom Kultury, a Partnerem wydarzenia jasielska Sieć Sklepów MPM. Celem konkursu - jak podkreśla Ewa Grzebień, jego pomysłodawczyni, instruktorka muzyki w Jasielskim Domu Kultury - jest ożywienie tradycji rodzinnego kolędowania, śpiewu zespołowego, poznawanie nieznanych i zapomnianych polskich kolęd i pastorałek oraz prezentacja efektów pracy młodych wykonawców i ich nauczycieli.

JDK

„W krainie ludowej strofy”

$
0
0

„W krainie ludowej strofy” Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wydała jubileuszowy tomik Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”.


 

Znalazły się tam wiersze Agnieszki Bal, Marii Bielamowicz, Marii Buczyńskiej, Jana Gałuszki, Stanisławy Gierlasińskiej, Marii Gubały, Marii Homlak, Rozalii Kolanko, Krystyny Pilch, Barbary Rodak, Bernadety Samborskiej, Marii Słowik, Marii Tomasik, Józefy Trznadel.
W tomiku prezentujemy rękodzieło artystek zrzeszonych w Klubie. Znajdziemy tu prace ze sznurka Alicji Antonik, serwety Jadwigi Chochołek, krepinowe kwiaty Heleny Jareckiej i Marianny Romanek, malarstwo olejne Marii Słowik, precyzyjne pergamano Teresy Macek i piernikowe dzieła Barbary Rodak. Autorką opracowania graficznego i projektu okładki jest Aleksandra Zajdel. O kluczowych kwestiach w poezji ludowej przeczytamy w omówieniu dr Barbary Sokołowskiej – „Splot słów prostych”. Fotografie pochodzą z archiwum Teresy Macek i MBP w Jaśle. Nad całością czuwała Małgorzata Piekarska, dyrektor Biblioteki.

Publikacja powstała dzięki wsparciu i współpracy: Starostwa Powiatowego w Jaśle oraz Wójta Gminy Brzyska, Wójta Gminy Dębowiec, Wójta Gminy Nowy Żmigród, Wójta Gminy Osiek Jasielski, Wójta Gminy Skołyszyn, Wójta Gminy Tarnowiec.

Fot.10


Fot.19

Już 5 lat minęło od momentu założenia Klubu, który swoją siedzibę znalazł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Inicjatorką jego powstania jest Genowefa Szerląg, wieloletnia działaczka społeczno-oświatowa. Za patronkę przyjęto Michalinę Kurowską, charyzmatyczną poetkę z podjasielskiej wsi Żółków. Klub zrzesza głównie poetów, prozaików i rękodzielników z Jasła i gmin powiatu jasielskiego. Walorami spotkań jest wymiana doświadczeń, samodoskonalenie, edukacja, rozwój kulturowy i poznawczy. Klub włącza się w ogólnopolskie i lokalne akcje czytelnicze. Członkinie Klubu stają w szranki wielu konkursów poetyckich i rękodzielniczych. Do wszystkich swoich działań podchodzą z niebywałą energią, bowiem w ich naturę wpisana jest praca społecznika, co procentuje w bezpośrednich działaniach na rzecz środowiska lokalnego. Większość z nich działa w Kołach Gospodyń Wiejskich, angażując się w podtrzymywanie tradycji lokalnych i propagowanie folkloru Ziemi Jasielskiej. Są siłą sprawczą wielu działań na terenie własnej gminy i poza nią. Przykładem tego jest poezja Marii Tomasik, prezesa Klubu, która zyskała rangę produktu lokalnego.

Fot.21


Fot.24
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle koordynuje działania Klubu, oferuje miejsce spotkań i pomoc merytoryczną oraz uczestniczy aktywnie w propagowaniu kultury ludowej Jasielszczyzny, czego wyrazem jest prezentowany tomik.

Promocja tomiku odbyła się 10 grudnia 2015 r. w Czytelni Głównej MBP w Jaśle. W spotkaniu udział wzięli: Elwira Musiałowicz – Czech, wiceburmistrz Miasta Jasła, przedstawiciele Urzędów Gmin, dyrektorzy bibliotek i instytucji kulturalnych.

„Klub to ważny element podtrzymywania tradycji i przekazywania jej kolejnym pokoleniom” - powiedziała Elwira Musiałowicz - Czech.

MBP w Jaśle

Jubileusz 10-lecia istnienia chóru Soli Deo

$
0
0

Jubileusz 10-lecia istnienia chóru Soli Deo6 stycznia Młodzieżowy Chór Szkolny – „SOLI DEO” obchodził 10-lecie istnienia. Fotorelacja


 

 Chór działa w I Liceum Ogólnokształcącym oraz parafii Św. Stanisława w Jaśle. Chórzyści śpiewają pieśni religijne, patriotyczne oraz rozrywkowe. Uświetniają liturgie ważniejszych uroczystości religijnych i szkolnych w kościołach Jasła i Powiatu. Prowadzą koncerty na płycie jasielskiego Rynku, w kościele Św. Stanisława BM i w Jasielskim Domu Kultury.

Na uroczystości oprócz obecnych chórzystów, nie zabrakło tych, którzy w przeciągu tych 10 lat zasilali jego szeregi. 10 lat to piękny czas, a teraz przed tymi młodymi ludźmi kolejne lata, kolejne możliwości i nowe rozdanie. Na tę okoliczność chórzyści otrzymali nowe stroje, w których prezentowali się imponująco.
Goście reprezentujący różne stanowiska, władze miasta i powiatu, mieszkańcy Jasła podczas tego niezwykłego wieczoru usłyszeli najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu chórzystów.
Jubileusz 10-lecia istnienia chóru Soli Deo

- Przez ponad dziesięć lat istnienia chóru w jego działalność włączyło się ponad dwustu uczniów naszej szkoły. Chórem dyryguje p. mgr Monika Twarduś, ja zaś sprawuję opiękę duchową na chórem - mówi ks. Łukasz Mariuszyc. Poprzez dziesięcioletni okres istnienia chóru jego prezesami byli: Agnieszka Dybaś, Katarzyna Pater, Michał Handzel, Alicja Pikul, Mateusz Wielgosz, obecnie tę funkcje pełni Oliwia Augustyn – dodaje.

Trzeba także wspomnieć o duchowym aspekcie chóru SOLI DEO. Każdy z członków chóru w większym lub mniejszym stopniu doznaje przeświadczenia, że muzyka w swej najszlachetniejszej wartości jest przeznaczona na chwałę Bożą,. Stąd nazwa chóru SOLI DEO zaczerpnięta została z frontonu kościoła Św. Stanisława i wskazuje, że Ci młodzi ludzie śpiewając oddają cześć JEDYNEMU BOGU.

Jubileusz 10-lecia istnienia chóru Soli Deo

Podczas prób podkreśla się wartość muzyki liturgicznej, porównując ją do pieśni Aniołów stojących przed Panem, gdyż poprzez swoistą zdolność do pobudzania ludzi do uwielbienia i kontemplacji pozwala adorować Boga wraz z Aniołami, czego nie może dać muzyka świecka- bez względu na jej piękno. Wspólna modlitwa i adoracja Stwórcy jednoczy członków chóru i pozwala utrzymać właściwy kierunek jego działalności – a mianowicie oddawanie chwały Bogu.
- Chór Soli Deo najczęściej śpiewa w 4-głosowym układzie chociaż bywały utwory, gdzie chórzyści dzielili się na 8 głosów. Repertuar jest szeroki, obejmujący uroczystości szkole, utwory eucharystyczne związane z rokiem liturgicznym oraz w tym roku chór Soli Deo został zaproszony do wykonania Mszy C- dur W.A. Mozarta wraz z chórem i orkiestrą Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie - mówi Monika Twarduś, dyrygent chóru Soli Deo. Młodzież łączy nie tylko zamiłowanie do śpiewu ale także wartościowe spędzanie wolnego czasu, np. czuwania modlitewne, wyjazdy integracyjne. Chór Soli Deo wyróżnia się subtelnym, ciepłym brzmieniem co związane jest oczywiście z emisją głosu ale także wzajemnym szacunkiem i sympatią. Praca z chórem Soli Deo przynosi mi wiele przyjemności i satysfakcji z wykonywanej pracy – dodaje.

https://www.youtube.com/watch?v=KHvaaWGaw6I
Bardzo ważną aktywnością chóru SOLI DEO jest również wspólna modlitwa obecna podczas każdej próby chóru. Aspekt duchowy realizowany jest także poprzez comiesięczne spotkania modlitewne - Adoracje Najświętszego Sakramentu (zapraszamy na każdą pierwszą środę miesiąca do jasielskiego „Kościółka”). Chór przeżywa także swoje rekolekcje połączone z warsztatami muzycznymi.

Jubileusz 10-lecia istnienia chóru Soli Deo- Efektem pracy chóru jest liczny udział w konkurach i festiwalach chóralnych. Chór zdobywa wiele laurów w konkurach ogólnopolskich i międzynarodowych. Wszystkie dyplomy zdobyte przez chór Soli Deo można obejrzeć w I Liceum Ogólnokształcącym w sali nr 15 – mówi ks. Łukasz Mariuszyc.
W 2014 roku Chór SOLI DEO z I LO w Jaśle podjął współprace z zespołem NEW DAY, którego liderem jest Rafał Boniśniak pochodzący z Lipinek. Została nagrana płyta zespołu NEW DAY, na której wystąpił chór SOLI DEO . W dniu 17 marca 2014 r. w Szymbarku został zrealizowany program i zostały nagrane teledyski do programu, który wyemitowała TV TRWAM. W klimacie Afrykańskich chat, indiańskiego tipi, igloo, domu z Andów w został zrealizowany teledysk do piosenki zespołu NEW DAY i Chóru SOLI DEO pt: „Dzieci z miasta Wau”. Piosenka opowiada o dzieciach ulicy z Sudanu Południowego.
W 2015 roku chór SOLI DEO wraz z Zespołem Instrumentów Historycznych „Risonanza”wydał płytę zatytułowaną „In Excelsis Deo” - Muzyka Bożego Narodzenia która stanowi fragment koncertu który odbył się 4 stycznia w Kościele Św. Stanisława w Jaśle.
Chór w swoim dorobku ma także wydanie pięciu własnych płyt audio i 2 przy współpracy z zespołami NEW DAY I RISONANZA. Płyty zawierają utwory: pasyjne, kolędy i pastorałki oraz kolędy staropolskie, utwory religijne i płyta z wydana z okazji 5-lecia istnienia chóru.

Anna Dziura

Muzyczne wspomnienia w JDK

$
0
0

Muzyczne wspomnienia w JDKW sentymentalną podróż muzyczną do lat 60. i 70. ubiegłego wieku zabrał słuchaczy przybyłych do Jasielskiego Domu Kultury w ostatnią niedzielę, (24 stycznia br.) Janusz Laskowski. Artysta przypomniał swoje największe przeboje i zaprezentował kilka nowych kompozycji.



- Dziękuję dyrekcji, a szczególnie pani Helenie Gołębiowskiej za zaproszenie do odnowionego Jasielskiego Domu Kultury. Gdy jestem w trasie często przejeżdżam przez nasze piękne Jasło, mam tu wielu przyjaciół – mówił Janusz Laskowski. Z towarzyszeniem zaprzyjaźnionych muzyków – klawiszowca Romana Olszańskiego i gitarzysty Zbigniewa Pieńkosa, artysta wykonał swoje największe przeboje, przeplatane wspomnieniami związanymi z powstaniem danego utworu. Fani Laskowskiego usłyszeli m.in. „Beatę z Albatrosa”, „Żółty jesienny liść”, „Śnił mi się rodzinny dom”, „Goń karuzelo”, „Pozostał tylko stary las”, „Świat nie wierzy łzom” czy „Bal dla samotnych”. Wykonawca podczas ponad półtoragodzinnego koncertu udowodnił, że wciąż jest w dobrej formie muzycznej. Słuchacze długo nie chcieli rozstać się z artystą i nie obyło się bez bisów. Po koncercie Janusz Laskowski wyszedł do czekającej na niego licznej grupy fanów, z którymi długo rozmawiał, podpisywał płyty i pozował do zdjęć.
JDK

Codzienność w krzywym zwierciadle

$
0
0

Codzienność w krzywym zwierciadleOdrabianie lekcji z dzieckiem, wyjście na spacer z psem czy zwykła z pozoru wywiadówka, mogą obfitować w nieoczekiwane zwroty akcji. O tym przekonywał publiczność zgromadzoną w ostatni piątek w Jasielskim Domu Kultury, Kabaret Moralnego Niepokoju, podczas spektaklu „Jerzyk dzisiaj nie pije”.



- Kabaret Moralnego Niepokoju to pięć osób. Przedstawiłem nas ponownie, ponieważ rząd się zmienił, część prokuratorów doszła do władzy, nawet kilku z Podkarpacia, więc chciałem, aby wszystko było jasne. Zapewne przeżyjecie dzisiaj Państwo wspaniały, niezapomniany i cudowny wieczór. Ale najpierw – nasz spektakl! – powitał widzów Robert Górski.
Występ otworzył skecz „Palenie”, opisujący rozmowę dwóch właścicieli psów, którzy podczas wyprowadzania swoich pupili ucięli sobie pogawędkę. Niewinny z początku dialog ewoluował od tematu palenia papierosów, przez pogodę, aż po zwierzenia intymne. Rozmowa przybrała na końcu nieoczekiwany obrót. Jak szybko odrobić lekcję ze swoją pociechą, gdy wieczorem rozpoczyna się transmisja „Ligi Mistrzów”? O tym opowiadał skecz „Odrabianie lekcji”. Problemy syna z ułożeniem i zapisaniem prostych zdań kontrastują z posiadaną przez niego niemal encyklopedyczną wiedzą i znajomością języka francuskiego, co wprowadza w osłupienie ojca. Powoduje to zabawną wymianę zdań i z przymrużeniem oka odwołuje się do poziomu edukacji w Polsce. Tytułowy skecz „Jerzyk dzisiaj nie pije”, wyjaśnił jasielskiej publiczności dlaczego Jerzyk nie mógł pić alkoholu na imieninach i co z tego wynikło. Na program spektaklu złożyły się również piosenki, które w sposób dowcipny recenzowały bieżącą rzeczywistość.
Blisko dwugodzinny występ kabaretu wywoływał wśród widzów salwy śmiechu. Po spektaklu artyści chętnie pozowali do zdjęć i składali autografy.
JDK


Koncert kolęd i pastorałek w JDK

$
0
0

Koncert kolęd i pastorałek w JDKW poniedziałkowe popołudnie (1 lutego br.) młodzi wykonawcy „Sceny Słowa”, zespoły wokalne Fermata i Dominanta, a także soliści Jasielskiego Domu Kultury przypomnieli najpiękniejsze kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe w ramach koncertu: „Wstawajcie ludzie, Bóg rodzi się…”.



Na scenie wystąpili recytatorzy i piosenkarze, uczestniczący na co dzień w zajęciach artystycznych Jasielskiego Domu Kultury, wśród których nie zabrakło laureatów konkursów oraz przeglądów regionalnych i ogólnopolskich, jak i debiutantów. Młodzi wykonawcy przypomnieli tradycyjne kolędy w klasycznych aranżacjach, jak i utwory nowe m.in. „Bambino Jazzu” z repertuaru Doroty Miśkiewicz i Artura Andrusa. Artyści otrzymali zasłużone brawa, a na zakończenie koncertu publiczność wraz z młodymi wykonawcami zaśpiewała kolędę „Przybieżeli do Betlejem”. Świąteczny klimat dopełniała poezja ks. Jana Twardowskiego, Ernesta Brela, Leopolda Staffa i Anny Kamieńskiej. Młodzież przygotowały Helena Gołębiowska i Ewa Grzebień, scenografię Anna Brożyna, oświetlenie i nagłośnienie Dariusz Myśliwiec, Sławomir Gołębiowski i Marcin Ochoński.
pch(JDK)

SOLI DEO zdobył I miejsce

$
0
0

Koncert kolęd i pastorałek w JDKW dniu 30 stycznia chór Soli Deo zaprezentował się na III Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek.


 

 

Odbył się on w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym w Rzeszowie. Wzięły w nim udział 32 chóry. Dopisali goście z Ukrainy i Białorusi. Są też zespoły z Warszawy, Krakowa, Lublina, Jasła, Rzeszowa i okolic.

Wykonał 4 utwory:

D. Kusz – Lulajże Jezuniu
Ch. Wood – Ding Dong ! Merrily on high
D. Willcocks – Infant holy, infant lowly
G. Miśkiewicz – Mizerna Cicha

Jury w składzie :
dr hab. Małgorzata Nowak – prof. UMCS

dr Tatiana Svajkova- Uniwersytet Preszowski

dr Anna Marek – Kamińska – Wydział muzyki UR. SML

Za wykonane utwory chór SOLI DEO zdobył I miejsce w kategorii chórów dziecięco-młodzieżowych. Ponadto nieoficjalnego jury Festiwalu poznało chórowi Soli Deo nagrodę Grand Prix. Warto wspomnieć że w Festiwalu wzięło udział 32 chóry z Polski i z zagranicy. Dla chórzystów to wielki sukces i wielka radość z zwycięstwa.

https://www.youtube.com/watch?v=IcunJWVJjdM

https://www.youtube.com/watch?v=dphyAfqDbJ4

ks. Łukasz Mariuszyc

Prawda zawsze zwycięża… w teatrze

$
0
0

Prawda zawsze zwycięża… w teatrzeOna jedna, ich dwóch i odwieczna walka o serce ukochanej kobiety. Walka o miłość i w imię miłości, w której wszystkie chwyty są dozwolone. To „Romanca” sztuka nieżyjącego już znakomitego polskiego aktora teatralnego i filmowego Jacka Chmielnika, która została wystawiona na deskach Jasielskiego Domu Kultury 14 lutego br.


 

W walentynkowy wieczór na scenie JDK spotkały się: sprytnie uknuta intryga, nieprzewidziane i zaskakujące wydarzenia, dynamiczna akcja oraz inteligentne poczucie humoru. Bo taka właśnie jest „Romanca” - pełna głębokich uczuć , emocji i namiętności bliskich człowiekowi. Serce Bianki (Magdalena Walach) rozdarte jest między dwoma adoratorami. Obydwaj zabiegają o jej względy, posuwając się wręcz do ostateczności. Kogo wybierze Bianka i jaki los spotka jej adoratorów? To trzeba zobaczyć.
Doborowa obsada (Magdalena Walach, Paweł Okraska oraz Marcel Wiercichowski) i ogniste tango, opracowane przez Jarosława Stańka ,cenionego w świecie polskiego choreografa znanego m. in. z takich produkcji jak „Kochaj i tańcz” czy You can Dance, gwarantują 90 minut doskonałej zabawy.

Sposób na kobietę

***
„Romanca” wystawiana od 1986 roku nie tylko w Polsce ale również za granicą wciąż cieszy się ogromną popularnością. Prapremiera spektaklu miała miejsce w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w 1986 roku i otrzymała Nagrodę Specjalną jury XXV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu.

Sposób na kobietę

JDK

Grzegorz Kapołka zakończył III JasMaty

$
0
0

Grzegorz Kapołka zakończył III JasMatyUtworem „Machine” z ostatniej płyty „Blues 4 you” Grzegorz Kapołka i jego przyjaciele Ireneusz Głyk (perkusja) oraz Dariusz Ziółek (bas) rozpoczęli koncert w Jasielskim Domu Kultury.


Ostatnie spotkanie muzyczne w ramach III JasMatów Jasielskich Jazzowych Klimatów odbyło się 19 lutego br.

Grzegorz Kapołka to według rankingu „Gitarowy Top” najlepszy gitarzysta bluesowy w Polsce oraz - według czytelników magazynu „Twój Blues” - najlepszy gitarzysta 2014.
Piątkowy koncert w JDK był więc kolejną okazją by udowodnić swój kunszt. Po „Machine” nadeszła kolej na „This is dark”. Muzyk zaprezentował także utwory napisane specjalnie dla swoich dzieci: córki i syna. Stąd na scenie zabrzmiał „She and he” oraz „Mio Alano”, również z ostatniej płyty. Wśród kompozycji pojawiły się także inne, m.in. dedykowana wybitnemu gitarzyście country Chetowi Atkinsowi „Mr. Atkins” oraz tytułowy „Blues 4 you”.

Grzegorz Kapołka zakończył III JasMaty


Koncert zakończył ostatni utwór z pierwszej płyty „I’believing” - „O tym nigdy się nie dowiem, o tym nigdy ci nie powiem”.

JDK

Młode talenty w Przedszkolu Miejskim nr 2 w Jaśle

$
0
0

Młode talenty w Przedszkolu Miejskim nr 2 w JaśleCiekawe doświadczenie i wspaniałą zabawę zafundowały przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Jaśle podczas przeglądu młodych talentów. Fotorelacja


 

 

,,Mam talent" dla wielu z nich stał się okazją do zaprezentowania się po raz pierwszy przed przedszkolną publicznością. Zarówno pokazy sportowe jak i muzyczne okazały się świetną zabawą dla przedszkolaków. Występy były przygotowane z dużą precyzją, a każdy wykonawca wkładał w nie całe serce. Jak widać w Jaśle nie brakuje młodych utalentowanych dzieci, a tego typu przeglądy są bardzo potrzebne.

Miejmy nadzieję, że za rok znów będziemy mięli przyjemność przyglądnąć się młodym, utalentowanym przedszkolakom. 

red.

Pokaz tańca współczesnego


 

Zespół taneczny z PM nr 2

 

Myśli z białego skrawka obłoku czyli poranek z poezją Haliny Urban

$
0
0

Myśli z białego skrawka obłoku czyli poranek z poezją Haliny Urban21 marca 2016 z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z poetką Haliną Urban.


 

Tym bardziej nas to cieszy, że choć jesteśmy w trakcie przenoszenia zbiorów, udało się je zorganizować. Pierwszy tomik „Emocje”, to była terapia i niezgoda na rzeczywistość. Dużo tu osobistych przeżyć – dodaje. Kolejne tomiki są już bardziej wyważone i dotykają głębszych obszarów ludzkiej natury. Jednak dopiero „Splątane myśli” uważa za najdojrzalsze artystycznie. 

bibl3

Udziela się na facebooku, gdzie działa w klubach literackich i na forach dyskusyjnych. Tak trafiła do Ruchu poetyckiego „Zgrzyt” w Brzozowie. Bardzo sobie ceni wymianę myśli z osobami, które łączy wspólna pasja. Wielką radość sprawiła jej wizyta na spotkaniu, poetki Anny Ziemby-Lonc, reprezentantki „Zgrzytu”. 

Świat postrzegam z perspektywy wsi, bo nie obca jest mi praca na roli – powiedziała Na zakończenie poetyckiego poranka autorka przeczytała nostalgiczny wiersz „W mojej starej wsi”:
(...) Śpi spokojnie wieś stara, gości w progi nie prosi (…),
Cisza po kątach dzwoni, echo słów nie przynosi (…).

bibli2

MBP w Jaśle

Chaos i harmonia w Galerii JDK

$
0
0

Chaos i harmonia w Galerii JDKKilkadziesiąt prac plastycznych dwóch utalentowanych młodych artystek Dominiki Borys i Anny Sobolewskiej, studentek malarstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu można oglądać do 28 kwietnia br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Uroczysty wernisaż z ich udziałem odbył się 7 kwietnia br.



Na ekspozycję składają się krajobrazy, autoportrety, ale tematem przewodnim jest spirala. -Inspirowałam się biżuterią, którą widziałam z muzeum Tony’ego Halika, tworzonej na zasadzie spirali. Wchodząc w ten temat, odkryłam, że spirala to taka dwoistość: w zależności w jaką stronę jest skręcona, to oddziaływuje przeciwstawnie. Może wyrażać harmonię albo chaos. Próbowałam moje wrażania połączyć w dużym dziele, łącząc fakturę i piasek w pewne gamy. Mam nadzieję, że będą państwo czerpali przyjemność z oglądania tego obrazu – powiedziała podczas wernisażu Dominika Borys.

Chaos i harmonia w Galerii JDK



***
Dominika Borys urodziła się w 1993 r. w Sokółce na Podlasiu. Obecnie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu studiuje malarstwo ścienne. Jest także absolwentką florystyki w Studium Kształcenia Kadr w Bydgoszczy oraz członkinią Koła Naukowego Malarstwa „Zamaluj” na UMK. Z kolei Anna Sobolewska, urodziła się w Wejherowie w 1986 roku i jest absolwentką Liceum Plastycznego w Gdyni, gdzie zrealizowała dyplom na dziale foto. W 2012 roku uzyskała tytuł magistra na kierunku „grafika” na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie realizuje dyplom z malarstwa - malarstwo sztalugowe oraz malarstwo ścienne również na UMK. Uczestniczyła w rocznym stypendium zagranicznym w Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) w ramach programu Erasmus. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, ale na swoim koncie ma także wystawę indywidualną.

DSC 3301

JDK


Pielęgnują żywe słowo

$
0
0

Pielęgnują żywe słowoKatarzyna Bolek i Marek Śliwa, recytatorzy z Jasielskiego Domu Kultury, Pola Gołębiowska, uczennica Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle (ekonomik) i Miłosz Momot, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle w kategorii recytacji oraz Klaudia Łopatkiewicz, solistka JDK w kategorii poezji śpiewanej i Anna Filas w kategorii recytacji dla dorosłych zostali zakwalifikowani do eliminacji wojewódzkich 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Przesłuchania konkursowe na etapie rejonowym odbyły się 12 kwietnia br. w Jasielskim Domu Kultury.


 

Ten najstarszy, prestiżowy konkurs w Polsce organizowany jest przez Towarzystwo Kultury Teatralnej i adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osób starszych. Konkurs prowadzony jest w drodze wielostopniowych eliminacji: środowiskowych, miejskich i powiatowych, a następnie wojewódzkich, spośród których komisja konkursowa wyłania czołówkę do finału ogólnopolskiego. - To najstarszy konkurs, najbardziej prestiżowy i pewnie jeden z najtrudniejszych. Sztuka recytacji jest sztuką niezwykle trudną, żmudną, a jednocześnie przez to piękną. Trudną, dlatego, że kto śpiewa - ma instrument, ktoś kto gra w teatrze - ma kostium, partnera, scenę, rekwizyty. A recytator ma tylko swoją fizyczność, która jak najmniej powinna grać, ma swój aparat, którym mówi. Jeśli przez te narzędzia, które ma potrafi zainteresować kogoś, wprowadzić w świat, o którym opowiada, to jest to mistrzostwo świata. Dlatego bardzo się cieszę, że jest taka spora grupa recytujących – powiedziała rozpoczynając konkurs Helena Gołębiowska, zastępca dyrektora Jasielskiego Domu Kultury.
61-tą edycję w Jaśle oceniało jury w składzie: Małgorzata Hołowińska, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, organizator eliminacji wojewódzkich oraz Anna Zalewska, kulturoznawca, animator kultury.
DSC 3609Po wysłuchaniu 19 uczestników panie zakwalifikowały do etapu wojewódzkiego dwie recytatorki, dwóch recytatorów w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, solistkę w kategorii poezji śpiewanej oraz recytatorkę w kategorii recytacji osób dorosłych. - Wprawdzie 19 wykonawców, ale naprawdę - zresztą jak zawsze – był bardzo wysoki poziom. Stąd nawet ci, którzy dostali tylko dyplom za udział, niech się czują bardzo dowartościowani, bo już są w tej czołówce. A ci, którzy otrzymali nagrody, są to jednostki wybitne, z ogromnymi szansami, jeśli chodzi o przegląd wojewódzki – podsumowała 61. edycję OKR w Jaśle Małgorzata Hołowińska.

Do eliminacji wojewódzkich w kategorii recytacja – młodzież zakwalifikowali się: Katarzyna Bolek, recytatorka JDK, Pola Gołębiowska, uczennica ZS nr 4 Jasło, Miłosz Momot, uczeń ILO w Jaśle, Marek Śliwa, recytator JDK oraz Anna Filas (recytacja - kategoria dorosłych) i Klaudia Łopatkiewicz (poezja śpiewana).

Ponadto wyróżniono: Angelikę Żychowską (ZS nr 4 Jasło), Gabrielę Berkowicz (ILO Jasło), Gabrielę Czerwińską (ZS nr 4 Jasło), Klaudię Serwę (II LO Jasło), Magdalenę Guzior (ZS nr 4 Jasło) oraz Izabelę Wypasek (I LO Jasło).

 

JDK

PIERWSZE SUKCESY MŁODYCH „EREK”

$
0
0

PIERWSZE SUKCESY MŁODYCH „EREK”Wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Jedliczu (2 kwietnia br.) oraz II miejsce w Podkarpackim Przeglądzie Tanecznym „Złoty Gryf”w Dębicy (9 kwietnia br.) zdobył działający przy Jasielskim Domu Kultury R-Revolution w nowym, odmłodzonym składzie.


 

RRJedlicze

R-Revolution to formacja taneczna utworzona przy JDK w 2008 roku. Ostatnio zespół przeszedł wielkie zmiany. Grupa całkowicie zmieniła skład i zaczęła przygotowywać się do występów na dużej scenie. I właśnie nową choreografią zespół wywalczył już w kwietniu br. dwie nagrody: wyróżnienie w Jedliczu i II miejsce w Dębicy.

 - To dopiero początek tanecznej przygody młodych hip-hop’owców. Czeka ich mnóstwo pracy na warsztatach i sali tanecznej, aby mogli podnosić swoje umiejętności i doskonalić technikę taneczną. Jako instruktor grupy chcę zarazić dzieciaki tańcem na tyle, żeby mogły swoją pasją dzielić się z innymi, nie tylko podczas turniejów czy występów, ale też, na co dzień. Mam nadzieję, że młodzi tancerze będą godnie reprezentować Jasielski Dom Kultury w regionie i poza nim – mówi Katarzyna Korona, instruktor tańca w Jasielskim Domu Kultury. 

Skład zespołu: Natalia Baran, Oliwia Baran, Zuzanna Bernacka, Miłosz Data, Oliwia Dębska, Agnieszka Głąb, Klaudia Głąb, Martyna Głąb, Oliwia Górniak, Zuzanna Hap, Dominika Juszczyk, Gabriela Śnieżek, Ewa Tuchowska, Roksana Węgiel, Justyna Węgrzyn. 

JDK

Turniej sztuki recytatorskiej „Poszukiwania” rozstrzygnięty. Świetny występ jaślan

$
0
0

Turniej sztuki recytatorskiej „Poszukiwania” rozstrzygnięty. Świetny występ jaślanRecytatorzy z regionu jasielskiego praktycznie zdominowali podium Turnieju Sztuki Recytatorskiej „Poszukiwania” Jasło - Krosno - Sanok, zdobywając 7 z 11 nagród. Finał konkursu odbył się 7 i 8 kwietnia br. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.


„Poszukiwania” udowodniły, że rozpowszechniana ostatnimi czasy opinia, jakoby sztuka artystycznego mówienia stała się niemodna, mija się z prawdą. Możliwość sprawdzenia się w dwustopniowym konkursie przyciągnęła liczne grono młodych recytatorów. W wyniku eliminacji przeprowadzonych w Jaśle (z udziałem 33 osób) oraz w Krośnie i Sanoku (po kilkanaście osób), wyłoniono 30 finalistów.
Ich umiejętności ocenili: Ziuta Zającówna - aktorka, reżyserka, prof. Państwowej Wyższej Szkoły Tetaralnej w Krakowie, laureatka międzynarodowych festiwali teatrów jednego aktora, Bogusław Słupczyński - reżyser, aktor, pedagog, założyciel Cieszyńskiego Studia Teatralnego oraz Sławomir Kuligowski - absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, reżyser, wykładowca w Studium Animatrów Kultury we Wrocławiu, przyznając (w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych) 11 nagród i 7 wyróżnień. Jak podczas ceremonii rozdania nagród podkreślali jurorzy, „słowo” w jasielskiem, krośnieńskiem i sanockiem, ma się bardzo dobrze.

Wyniki wskazują, że szczególnie dobrze ma się ono w jasielskiem, bowiem aż 7 nagród i 1 wyróżnienie przypadło właśnie młodzieży z tego terenu, reprezentowanego przez recytatorów z: Jasielskiego Domu Kultury, I LO w Jaśle, Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, Społecznego Gimnazjum w Opaciu, Zespołu Szkół w Krempnej oraz ZS Budowlanych w Jaśle. Najwyższą ocenę jury i I miejsce w kat. szkół ponadgimnazjalnych zdobył Miłosz Momot (I LO w Jaśle). Druga była Pola Gołębiowska (ZS nr 4 w Jaśle). Dwa równorzędne III miejsca w tej kat. otrzymali: Katarzyna Bolek i Marek Śliwa, a wyróżnienie - Anna Skiba. Cała trójka, to recytatorzy JDK, podopieczni Heleny Gołębiowskiej. Wspaniale spisali się również przygotowani przez nią gimnazjaliści: Julia Hap, która zajęła II miejsce (I nie przyznano) oraz Katarzyna Lechowska i Aleksandrze Łach, które uplasowały się ex aequo na miejscu III.
RCKP w Krośnie, które było organizatorem finału, zaprosiło zwycięzców eliminacji nie tylko do recytatorskich potyczek, ale także na warsztaty teatralne dla młodzieży i nauczycieli oraz na dwa spektakle: „Hej Joe” według Samuela Becketta w wykonaniu Teatru BWA w Sanoku oraz na „Theatrum Poeticum Anny Świrszczyńskiej” (scenariusz i reżyseria Ziuta Zającówna).
JDK
zdjęcia Paweł Fiejdasz

Rozśpiewani uczniowie na scenie MDK

$
0
0

Rozśpiewani uczniowie na scenie MDK19 kwietnia odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury XVI Muzyczne Prezentacje Uczniów Szkół Podstawowych „Szkolne Hity”.



Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Gmina Jasło. Impreza odbywała się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jasła, pana Ryszarda Pabiana
Nagrody dla zwycięzców ufundowane zostały przez Urząd Miasta Jasła oraz Gminę Jasło.
W konkursie wzięło udział 80 dzieci ze szkół podstawowych z Jasła, Harklowej, Warzyc, Opacia, Dębowca, Brzysk, Skołyszyna, Sieklówki, Krajowic, Szebni, Czeluśnicy, Trzcinicy i Łężyn. Młodzi wokaliści wykonywali repertuar w języku polskim. Na scenie można było usłyszeć takie przeboje, jak np. Nie dokazuj Marka Grechuty, Biegnij przed siebie Anny Wyszkoni czy Laleczka z saskiej porcelany Jacka Cygana.
Uczestników oceniało jury w składzie: Edyta Szczepanik-Halerz – nauczyciel muzyki z Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Paweł Wałczyk – muzyk, instruktor ds. kultury Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach oraz Andrzej Śliż – muzyk, nauczyciel muzyki, szef ogniska muzycznego działającego przy Młodzieżowym Domu kultury w Jaśle.

Po obradach jury ogłosiło wyniki, które prezentują się następująco:

W I kategorii wiekowej (klasa I – III)
I miejsce - Bartosz Klęba ze Szkoły Podstawowej w Harklowej
II miejsce – Eliza Mlicka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle
III miejsce – Aleksandra Sieńkowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle

Wyróżnienia otrzymali:

Karolina Polak z Zespołu Szkół w Warzycach
Michalina Niemiec ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle
Dominika Bondaronek ze Studia Wokalno – Instrumentalnego Artmus
Igor Gacek z Zespołu Szkół w Warzycach
Julia Styranka ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle
Agnieszka Biesiadowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle

W II kategorii wiekowej ( klasa IV – VI)
I miejsce – Dawid Wojnarowicz ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaśle
II miejsce – Roksana Węgiel ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle
III miejsce - Marta Ulaszek z Zespołu Szkół nr 1 w Osobnicy

Wyróżnienia:

Natalia Myśliwiec z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Czeluśnicy,
Aleksandra Bajorek ze Szkoły Podstawowej nr 7
Julia Godek ze Szkoły Podstawowej w Skołyszynie
Oliwia Borkowska z Zespołu Szkół w Szebniach
Martyna Marszałek ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle
Natalia Korczykowska z Zespołu Szkół w Trzcinicy

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów!

Pielęgnują żywe słowo

$
0
0

Pielęgnują żywe słowoKatarzyna Bolek i Marek Śliwa, recytatorzy z Jasielskiego Domu Kultury, Pola Gołębiowska, uczennica Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle (ekonomik) i Miłosz Momot, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle w kategorii recytacji oraz Klaudia Łopatkiewicz, solistka JDK w kategorii poezji śpiewanej i Anna Filas w kategorii recytacji dla dorosłych zostali zakwalifikowani do eliminacji wojewódzkich 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Przesłuchania konkursowe na etapie rejonowym odbyły się 12 kwietnia br. w Jasielskim Domu Kultury.


 

Ten najstarszy, prestiżowy konkurs w Polsce organizowany jest przez Towarzystwo Kultury Teatralnej i adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osób starszych. Konkurs prowadzony jest w drodze wielostopniowych eliminacji: środowiskowych, miejskich i powiatowych, a następnie wojewódzkich, spośród których komisja konkursowa wyłania czołówkę do finału ogólnopolskiego. - To najstarszy konkurs, najbardziej prestiżowy i pewnie jeden z najtrudniejszych. Sztuka recytacji jest sztuką niezwykle trudną, żmudną, a jednocześnie przez to piękną. Trudną, dlatego, że kto śpiewa - ma instrument, ktoś kto gra w teatrze - ma kostium, partnera, scenę, rekwizyty. A recytator ma tylko swoją fizyczność, która jak najmniej powinna grać, ma swój aparat, którym mówi. Jeśli przez te narzędzia, które ma potrafi zainteresować kogoś, wprowadzić w świat, o którym opowiada, to jest to mistrzostwo świata. Dlatego bardzo się cieszę, że jest taka spora grupa recytujących – powiedziała rozpoczynając konkurs Helena Gołębiowska, zastępca dyrektora Jasielskiego Domu Kultury.
61-tą edycję w Jaśle oceniało jury w składzie: Małgorzata Hołowińska, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, organizator eliminacji wojewódzkich oraz Anna Zalewska, kulturoznawca, animator kultury.
DSC 3609Po wysłuchaniu 19 uczestników panie zakwalifikowały do etapu wojewódzkiego dwie recytatorki, dwóch recytatorów w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, solistkę w kategorii poezji śpiewanej oraz recytatorkę w kategorii recytacji osób dorosłych. - Wprawdzie 19 wykonawców, ale naprawdę - zresztą jak zawsze – był bardzo wysoki poziom. Stąd nawet ci, którzy dostali tylko dyplom za udział, niech się czują bardzo dowartościowani, bo już są w tej czołówce. A ci, którzy otrzymali nagrody, są to jednostki wybitne, z ogromnymi szansami, jeśli chodzi o przegląd wojewódzki – podsumowała 61. edycję OKR w Jaśle Małgorzata Hołowińska.

Do eliminacji wojewódzkich w kategorii recytacja – młodzież zakwalifikowali się: Katarzyna Bolek, recytatorka JDK, Pola Gołębiowska, uczennica ZS nr 4 Jasło, Miłosz Momot, uczeń ILO w Jaśle, Marek Śliwa, recytator JDK oraz Anna Filas (recytacja - kategoria dorosłych) i Klaudia Łopatkiewicz (poezja śpiewana).

Ponadto wyróżniono: Angelikę Żychowską (ZS nr 4 Jasło), Gabrielę Berkowicz (ILO Jasło), Gabrielę Czerwińską (ZS nr 4 Jasło), Klaudię Serwę (II LO Jasło), Magdalenę Guzior (ZS nr 4 Jasło) oraz Izabelę Wypasek (I LO Jasło).

 

JDK

Viewing all 399 articles
Browse latest View live