Quantcast
Channel: Kultura i rozrywka Jasło | Portal Jasielski - MiastoJasło.pl
Viewing all 399 articles
Browse latest View live

Miejsko Kolejowa Orkiestra Dęta na słowackiej scenie

$
0
0

20150809 150126Muzykę filmową oraz standardy muzyki rozrywkowej zagrała Miejsko - Kolejowa Orkiestra Dęta pod batutą Ireneusza Fatygi podczas Koncertu Orkiestr Dętych 9, sierpnia br. w Liptowskim Mikulaszu.


 

Ponad godzinny występ, podczas którego jasielscy muzycy zagrali m.in.: „Poloneza” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” oraz „American Patrol”, „Hello Dolly”, czeską polkę – „Dwie złote trąbki”, „Rosamundę” i „Marsza Radeckiego”, spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno Słowaków, jak i turystów. Miejsko - Kolejowa Orkiestra Dęta wystąpiła z koncertem w ramach projektu pn. „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury komunalnej domów kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

20150809 150304


Do tej pory w ramach projektu zrealizowane zostały: warsztaty batikowe z udziałem osób niepełnosprawnych, konkurs fotograficzny „Nasza mała Ojczyzna” połączony z wystawą nagrodzonych i wyróżnionych prac oraz wydaniem albumu, Mikulasky Festiwal Jazzowy oraz Koncert Orkiestr Dętych. W najbliższym czasie odbędą się kolejne wydarzenia: Spotkania z Kulturą Europejską, spotkania taneczne oraz Festiwal Młodzieżowych Zespołów Hip – Hop.

20150809 150430


Miejsko - Kolejowa Orkiestra Dęta powstała w 2007 roku w wyniku połączenia dwóch orkiestr: Miejskiej i Kolejowej. Obecnie 40 – osobowa grupa muzyków, która uświetnia wszystkie uroczystości patriotyczne w Jaśle koncertuje także za granicą. Do tej pory wystąpiła w Austrii, Bułgarii, na Ukrainie, w Czechach i Słowacji.

kp (JDK)

 

 


MUZYCZNE WYZWANIE ZAKOŃCZONE SUKCESEM

$
0
0

MUZYCZNE WYZWANIE ZAKOŃCZONE  SUKCESEM20 października 2014 roku. Właśnie na ten dzień przypada 2 rocznica śmierci polskiego barda – Przemysława Gintrowskiego.


Miesiąc później, 20 listopada 2014 roku, wieczorem, w kościółku pw. św. Stanisława w Jaśle rozbrzmiewają jego pełne nadziei i wiary utwory. To „Pieśń o śnie”. Multum słuchaczy, a wśród nich i tacy, którzy uronili łzy – szczęścia, wzruszenia, w podziękowaniu za pamięć o „tamtych” czasach. I chociaż twórczość Gintrowskiego znana jest szerzej w kręgu starszego pokolenia, wykonywali ją młodzi artyści. Mogłoby się wydawać, że zbyt młodzi, aby pojąć sens i siłę wypływającą z „Murów”, „Kantyczki z lotu ptaka”, „Epitafium dla Sergiusza Jesienina” etc. A jednak – szanują tę twórczość i rozumieją w indywidualny sposób. Idea zorganizowania tego wydarzenia wypłynęła od Pawła Oszajcy, który zachęcił, zmobilizował i przygotował młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle oraz wielu absolwentów tych szkół, do podjęcia działania, którym stało się rozpowszechnianie twórczości Przemysława Gintrowskiego.
Na koncercie pojawił się wyjątkowy gość – manager zmarłego artysty, Jacek Pechman, który na to wydarzenie przyjechał do Jasła aż z Kołobrzegu. Zachwycony pracą, jaką wszyscy artyści włożyli w przygotowania, zaproponował stworzenie zespołu, który wziąłby udział w XII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu. Jako dyrektor artystyczny tego wydarzenia, przyznał zespołowi „dziką kartę”, czyli wstęp na festiwal bez wcześniejszych przesłuchań i eliminacji.

3


4


W krótkim czasie powstał zespół wykonujący poezję śpiewaną, który z czasem przybrał nazwę „Kwadrans dla Jacka K.” W jego skład wszedł kwartet smyczkowy: Gabriela Gorgosz (I skrzypce), Iwona Serwa (II skrzypce), Weronika Serwa (III skrzypce), Beata Świątkowska (wiolonczela), fortepian – Bartłomiej Tyburowski, gitara – Paweł Oszajca oraz wokal – Anna Skiba.
Od ustalenia ostatecznego składu, zespół miał pół roku na przygotowania do festiwalu. Utwór z twórczości Kaczmarskiego, a także kompozycja autorska – tego wymagał regulamin festiwalu. Przez ten czas, zespół odbył wiele prób. Dostrajanie smyczków, szlifowanie głosu, rozczytywanie nut w najróżniejszych tonacjach oraz wyczucie każdego instrumentu z osobna – wszystko po to by zaprezentować się na festiwalu z jak najlepszej strony. Przygotowaniem były także koncerty, w których „Kwadrans” brał udział m.in. podczas Biegu Króla w Jaśle czy Wernisażu prac Ingi Marczyńskiej oraz Janusza Kopcia w Zespole Pałacowo-Parkowym w Wiśniowej.
Festiwal odbył się w dniach 31 lipca - 1 sierpnia 2015 r. w Kołobrzegu w hali "Łuczniczka" przy ul. Łopuskiego. W tym też roku przypadła 10. rocznica powstania Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego, organizatora festiwalu, który odbywa się od 2004 roku. Podczas tegorocznej edycji w dniu 31 lipca odbył się konkurs w dwóch kategoriach: piosenka J. Kaczmarskiego i autorska. W konkursie wzięło udział 17 uczestników m.in. z Łodzi, Warszawy, Słupska, Lublina, Olsztyna, Jasła, Zabrza, Gliwic, Tarnobrzega. Oceniało Jury pod przewodnictwem prof. Jana Poprawy.
Wśród puli nagród, o które ubiegali się konkursowicze, znajdowały się m.in. nagrody finansowe ufundowane przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rzeczowe ufundowane m.in. przez Grupę Energa, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewodę Zachodniopomorskiego. Początek przesłuchań konkursowych rozpoczął się o godz. 17.00. Całość poprowadził Jarosław Gugała.

Zespół wykonał utwory „Żółw w Katedrze” (sł. J. Kaczmarski, muz. B. Tyburowski) oraz jako utwór autorski, będący swego rodzaju kontynuacją poprzedniego, „Bajkę o żółwiu zagubionym w Katedrze” (sł. J. Poleszak, muz. B. Tyburowski)
Oficjalne wyniki miały miejsce niedługo przed północą. Jury postanowiło przyznać „Kwadransowi” wyróżnienie. Niesamowitym zaskoczeniem dla zespołu było zaproszenie przez Jury na kolejną edycję festiwalu.
1


Już w najbliższy weekend, 15 sierpnia br. w godzinach popołudniowych będzie można usłyszeć zespół podczas imprez odbywających się nad zalewem w Krempnej.

„Kwadrans dla Jacka K.” chciałby serdecznie podziękować sponsorom, bez których wyjazd nie doszedłby do skutku:

Sieci sklepów MPM Sp. j. M. Kokoczka i M. Prucnal

Urzędowi Miasta w Jaśle
Łukaszowi Dacylowi – prezesowi firmy OBR-ERG w Jaśle
Magdalenie Barzyk - właścicielce niepublicznego przedszkola „Smyk” w Jaśle

Zespół składa również serdeczne podziękowania pani Grażynie Leńczuk – dyrektorce Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, za udostępnianie sal na przygotowania do wyjazdu oraz niegasnące wsparcie !
Za udostępnienie środka transportu do Kołobrzegu zespół dziękuje Piotrowi Rodakowi – właścicielowi firmy handlowo-usługowej ROD-MAX.

www.kwadransdlajacka.pl

Serfujemy i bezpiecznie się czujemy w Bibliotece!

$
0
0

Serfujemy i bezpiecznie się czujemy w Bibliotece! Dwie strefy aktywności, turniej gry planszowej, quizy, zagadki i dużo dobrej zabawy! Za nami piknik edukacyjny „Sieciaki na wakacjach”. 13 sierpnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle ponad 20 małych Internautów odkrywało zasady bezpiecznego korzystania z Sieci.



Witamy w drużynie Sieciaków i w strefie bezpiecznego Internetu! Przed Wami bardzo ważna misja. Musicie dowiedzieć się jak najwięcej o Internecie i zadbać o bezpieczeństwo osób korzystających z Internetu. Sieciaki przygotowały dla Was specjalne zadania. Do dzieła! – tak rozpoczął się czwartkowy piknik w jasielskiej Bibliotece.
Na uczestników czekały dwie strefy aktywności – Serfujemy i bezpiecznie się czujemyoraz Internet bez hejtu. Dzieci poznały definicję ważnych słów związanych z korzystaniem z Internetu, obejrzały filmiki „Sieciozagrożenia” oraz „Dodaj przyjaciela”, sprawdziły dlaczego nie warto posługiwać się mową nienawiści w Internecie i ułożyły kilkanaście antyhejtowych zasad.

9


10
Mali Internauci wzięli również udział w turnieju gry planszowej Misja Bezpieczny Internet. Podzieleni na grupy, przemierzali Siecioplanetęa ich zadaniem było wykazać się wiedzą na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Losując pytania ze specjalnego Sieciomatu Losującego dowiedzieli się m.in.: jakie powinno być hasło internetowe, czym jest spam czy co robić gdy ktoś zbyt dużo czasu spędza przed komputerem. Niektóre pytania były trudne, ale przypominałam sobie zasady Sieciaków i wygrałam grę! – powiedziała Ania.
W realizacji pikniku pomagały wolontariuszki MBP Jasło: Gabriela Czerwińska, Joanna Klęba, Anna Skiba oraz Beata Sychta.
Piknik Sieciaki na wakacjach jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej Dziecko w Sieci realizowanej przez Fundacje Dzieci Niczyje i Fundację Orange, której celem jest edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. Realizowana co roku akcja uczy jak reagować na niebezpieczeństwa związane z Internetem oraz w jaki sposób ich unikać.
MBP w Jaśle

Jasielskie w kolorze sepii

$
0
0

Jasielskie w kolorze sepiiJeszcze tylko do końca września trwa konkurs ogłoszony przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego „Jasielskie w kolorze sepii”, którego celem jest ukazanie znanej i nieznanej historii Jasła, regionu jasielskiego i mieszkańców tych terenów za pomocą starych fotografii.


Konkurs ma charakter otwarty, skierowany jest do wszystkich osób, które posiadają fotografie dokumentujące wydarzenia i postacie sprzed lat 80 – tych XX w. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie 5 zdjęć z okresu 1945 – 1975 oraz nieograniczoną liczbę zdjęć sprzed 1945 roku. Fotografie można przekazywać osobiście w siedzibie Stowarzyszenia przy ulicy Śniadeckich 15 lub prosimy przesyłać skany na e – mail: idranka.23@gmail.com
Wszelkich informacji udziela organizator pod numerami telefonów 602443946 oraz wyżej podany mail.

baner strona


Zapraszamy na naszą stronę internetową jasloiregion.pl , gdzie znajduje się regulamin konkursu oraz na głosowanie internautów na facebooku. Na zwycięzców czekają nagrody.
SMJiRJ

Narodowe Czytanie "Lalki" Prusa na jasielskim Rynku

$
0
0

Narodowe Czytanie "Lalki" Prusa na jasielskim RynkuW piątek, 4 września, na jasielskim Rynkusamorządowcy i młodzież z jasielskich szkół czytalifragmenty „Lalki” Bolesława Prusa.Wszystko za sprawą IV edycji „Narodowego Czytania”, pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.



Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Młodzieżowy Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Zespół Szkół nr 4 w Jaśle i Powiatowe Centrum MOC WOLONTARIATU w Jaśle zorganizowały na jasielskim Rynku „Narodowe Czytanie. Lalka”. Tym samym Powiat Jasielski włączył się do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, która w tym roku poświęcona była twórczości wybitnego polskiego pisarza Bolesława Prusa.

DPP 11


DPP 9


Bohaterami dzisiejszego jasielskiego „Narodowego Czytania” byli samorządowcy, którzy z wielkim zaangażowaniem wcielali się w role bohaterów „Lalki”. Zanim jednak pojawili się na scenie, Bożena Gogosz, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, przybliżyła zebranym sylwetkę i twórczość Bolesława Prusa.
Następnie na scenie wystąpili przedstawiciele władz samorządowych i uczniowie jasielskich. Starostwo Powiatowe w Jaśle reprezentowali: Starosta Jasielski Franciszek Miśkowicz, Członek Zarządu Powiatu Jan Urban oraz radna Rady Powiatu w Jaśle Bożena Macek – Lubaś. Przedstawiciele Powiatowego Centrum MOC WOLONTARIATUprzygotowali scenki z „Lalki”, prezentując publiczności swój talent aktorski.

{youtube}sP6gE6jYQE8{/youtube}
W trakcie trwania „Narodowego Czytania” zgromadzonym na jasielskim Rynku były rozdawane cytaty z „Lalki”. Ci, którzy przynieśli książki, mogli przybić w nich pamiątkową pieczęć, przygotowaną specjalnie na tę akcję przez Kancelarię Prezydenta RP. W programie imprezy znalazł się również mini konkurs ze znajomości twórczości Prusa. Uczestnicy akcji mogli także za pomocą czytnika kodów QR w telefonach odczytać cytaty z „Lalki”, rozmieszczone wokół Rynku.

 

Jasło w twórczości młodych, młodzi twórcy w Jaśle

$
0
0

Jasło w twórczości młodych, młodzi twórcy w Jaśle 11 września 2015 r. Jasło gościło młodych autorów z całego kraju – Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle rozstrzygnęła jubileuszowy XX Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży.



Na uroczystej gali w Kinie JDK Syrena spotkali się laureaci wraz z towarzyszącymi im rodzicami, opiekunami, kolegami i koleżankami ze szkoły, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji, jurorzy, oraz osoby na przestrzeni 20 lat zaangażowane w rozwój Konkursu. Witając zgromadzonych gości dyrektor MBP w Jaśle Małgorzata Piekarska podkreśliła cele, które przyświecały kolejnym edycjom Konkursu: inspirowanie zainteresowań literackich, promowanie utalentowanych literacko młodych ludzi, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni. Dodała, że zorganizowanie tego Konkursu było jej marzeniem, które się spełniło, dlatego tak ważne jest, by tworzyć i mieć marzenia. Do rozwijania zdolności literackich zachęcał także Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, który gratulując laureatom i organizatorom zwrócił uwagę na ważną rolę tej inicjatywy.

a


b
W tegorocznej edycji konkursu zorganizowanej przez MBP w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, wzięło udział ponad 300 młodych osób z całego kraju, a także z zagranicy, którzy nadesłali łącznie prawie 800 utworów. Obok tradycyjnych już konkursowych kategorii – wiersz i opowiadanie – znalazła się tym roku kategoria jubileuszowa „Liryczne Jasło – moje miasto”, wpisana w obchody 650.lecia nadania praw miejskich Jasłu. Dużą niespodzianką dla organizatorów było to, że laureatami tej kategorii zostali nie tylko młodzi twórcy z Jasła i okolic, lecz także z Kujaw i Mazowsza. Pozytywnym zaskoczeniem był także fakt, że na finałową galę przybyli nie tylko laureaci z Podkarpacia, lecz także z Małopolski czy Lubelszczyzny, a nawet z Sopotu: Próbujemy łączyć pasję tworzenia z zainteresowaniem pociągami i koleją, więc podróż do Jasła miała dla nas w pewnym sensie egzystencjalny wymiar – opowiadali laureat Piotr Paweł Woźniak i jego literacki opiekun Piotr Rudzki.

c


d
Nagrody wręczyli Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Urszula Czyżowicz, Sekretarz Miasta Jasła Paweł Rzońca oraz jurorzy Konkursu. Przewodniczący jury, poeta, krytyk literacki i polonista Grzegorz Kociuba zauważył, że tegoroczna edycja obfitowała w dobrą prozę, podkreślił także, że cenną nagrodą dla laureatów jest publikacja ich utworów w pokonkursowym tomiku. Rozwijajcie się, ale dbajcie o język, nie ulegajcie modzie na anglicyzację – dodał Jan Tulik, poeta, dramaturg, eseista, członek jury. Uczestnicy gali wysłuchali słowno-muzycznego spektaklu „Karpacka mozaika” w wykonaniu Wędrownej Wytwórni Zdarzeń Parparusza, oraz zostali zachęceni do dalszej twórczości – już wkrótce ogłosimy XXI Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży – dodała na zakończenie gali dyrektor MBP w Jaśle.
Partnerem finału XX OKLTDiM był Jasielski Dom Kultury.
Lista laureatów konkursu jest dostępna na stronie internetowej biblioteki www.mbp.jaslo.pl. Na kanale MBP w Jaśle na portalu YouTube można także obejrzeć jubileuszowy film o Konkursie.
MBP w Jaśle

Karnawał Młodzieży „Orfeusz w Italii” - Jaślanka wśród najlepszych

$
0
0

Karnawał Młodzieży „Orfeusz w Italii” - Jaślanka wśród najlepszychRoksana Węgiel, wokalistka Jasielskiego Domu Kultury, wygrała w swojej kategorii wiekowej VII Światowy Festiwal - Karnawał Młodzieży „Orfeusz w Italii”.


W nagrodę wystąpiła w koncercie galowym i otrzymała nominację na XXIV Międzynarodowy Festiwal „WE XXI- st CENTURY”, który odbędzie się 22-29 sierpnia 2016 roku w Słonecznym Brzegu (Bułgaria). Utalentowaną 10-latkę przygotowała Ewa Grzebień, instruktor muzyki w JDK.

Światowy Festiwal - Karnawał Młodzieży „Orfeusz w Italii”, organizowany w Lido di Jesolo, we Włoszech, to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali w Europie. Mogą w nim uczestniczyć jedynie wykonawcy (soliści oraz zespoły wokalne i taneczne) wcześniej nominowani podczas ogólnokrajowych przeglądów. W tym roku festiwal trwał od 8 do 14 września. Rozpoczął się uroczystą paradą i prezentacją uczestników na rynku, z udziałem włoskich przedstawicieli władz oraz świata kultury i muzyki. W festiwalu wzięli udział przedstawiciele kilkunastu państw europejskich, którzy wystąpili w kilku kategoriach wiekowych i artystycznych. Najmłodsi wykonawcy mieli 5 lat, najstarsi - 25.
Organizator festiwalu powołał międzynarodowe jury, składające się z kompozytorów, muzyków, choreografów, które oceniło prezentacje. Jurorzy nie mogli głosować na reprezentantów swojego kraju. Oceniający wokalistów brali pod uwagę: technikę wokalną, oryginalność, wyraz sceniczny, interpretację, dobór repertuaru i ogólne wrażenie artystyczne. Każdy z młodych piosenkarzy wykonał 2 – odrębnie punktowane – utwory. Nota końcowa obejmowała obydwa występy.

roksi2


Wśród młodzieży reprezentującej Polskę była solistka Jasielskiego Domu Kultury Roksana Węgiel, występująca w kategorii do 10 lat. Młoda wokalistka, uczęszczająca od 3 lat na zajęcia prowadzone przez Ewę Grzebień z JDK, otrzymała nominację na festiwal „Orfeusz w Italii”, wygrywając Ogólnopolski Konkurs Piosenki „Skowroneczek” w Nowym Sączu. We Włoszech Roksana wykonała dwie piosenki: „Gdy nastanie znów świt” z filmu Rogate ranczo (po polsku) oraz „Hallelujah” z repertuaru Leonarda Cohena w języku angielskim. Piękne wykonanie oraz wyrazista interpretacja zrobiły wrażenie na jurorach, którzy przyznali jaślance I miejsce. W ramach nagrody Roksana otrzymała m.in. nominację na przyszłoroczny - XXIV Międzynarodowy Festiwal „WE XXI - st CENTURY” w Bułgarii oraz zaśpiewała dla włoskiej publiczności na koncercie galowym Światowego Festiwalu Młodzieży na otwartej scenie koncertowej w Lido di Jesolo w niedzielę 13 września.

Występ Roksany  TUTAJ
Udział w festiwalu we Włoszech był dla Roksany wielką radością. Jadąc do Lido di Jesolo, nie myślała - jak mówi - o nagrodzie, tylko chciała zaprezentować się publiczności z jak najlepszej strony. Trzeba przyznać, że wyszło jej to znakomicie. Zdobyła nie tylko aplauz widzów, ale i najwyższe uznanie jurorów.
Zapytana, o przeżycia związane z udziałem w festiwalu mówi: Najfajniejsze było to, że w ogóle mogłam pojechać na taki festiwal i wystąpić przez tak dużą publicznością. Nie jechałam tam po nagrodę, ale bardzo się cieszę, że ją dostałam. Atmosfera na festiwalu była bardzo miła, nie czuło się rywalizacji, wszyscy wszystkim kibicowali.
Poza występami wszyscy uczestnicy festiwalu mieli również możliwość poznania przepięknych okolic Lido di Jesolo; zwiedzili m.in. Wenecję i Padwę.

(JDK)

Eko Raban czyli III Powiatowy Piknik Ekologiczny pod patronatem Starosty Jasielskiego

$
0
0

Eko Raban czyli III Powiatowy Piknik Ekologiczny  pod patronatem Starosty Jasielskiego18 września 2015 r. odbył się na jasielskim rynku po raz trzeci piknik ekologiczny, w którym udział wzięli mieszkańcy miasta i powiatu jasielskiego.


Program pikniku obejmował m.in.: konkurs na strój ekologiczny, dyktando ekologiczne, zieloną loterię i festiwal Eko-Piosenki z Małej Scenki.
W organizację pikniku czynnie włączyli się uczniowie oraz nauczyciele z powiatowych szkół ponadgimnazjalnych oraz partnerzy i zaproszeni wystawcy: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle, Liceum Ogólnokształcące w Nowym Żmigrodzie, Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, Magurski Park Narodowy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Nadleśnictwo Kołaczyce, Powiatowe Koło Pszczelarzy w Jaśle oraz regionalni twórcy i artyści rękodzielnicy, m.in. klub „Asterki” działający przy Uniwersytecie III Wieku i Klubie Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Gośćmi pikniku byli również uczniowie ze szkół podstawowych – nr 1 i nr 7 w Jaśle oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej.
Piknik rozpoczął występ duetu BUCKET GUYS, uczestników 7. edycji programu Mam talent!. Bucket Guys tworzą Alek Podolski oraz jego bratanek Oskar, którzy razem grają od 2003 roku, a na wiadrach od 5 lat. Wygrali konkurs organizowany przez zespół Hey i jako jedyni zostali zaproszeni do udziału w trasie koncertowej. Muzycy przy wielkim aplauzie zgromadzonej publiczności grali podczas pikniku 4 razy, pomiędzy kolejnymi punktami programu.
Pierwszym był konkurs na strój ekologiczny ECO FASHION, w którym udział wzięło ponad 30 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle, Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie, Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle, Zespołu Szkół w Trzcinicy, II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach i Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle.
Zaprezentowano 22 stroje wykonane m.in. z makulatury, nakrętek, nici, folii bąbelkowej, filcu, pudeł kartonowych, plastikowych butelek, płyt CD. Nagrody przyznawała publiczność oraz jury w składzie: Grażyna Leńczuk dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, Irena Kwiatek krawcowa MDK w Jaśle, Przemysław Baciak Naczelnik Wydziału Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jaśle.
3 równorzędne nagrody przyznane przez jury otrzymały: Sylwia Pankiewicz z SOSW w Jaśle, projektantka i modelka prezentująca strój pt. „Zakręcona jesienna fantazja”, Aleksandra Wójcik z ZSUiS w Jaśle, projektantka i modelka prezentująca sukienkę w całości wykonaną z papieru inspirowaną awangardowymi ubiorami scenicznymi gwiazd oraz Patrycja Pietraszek z ZS w Trzcinicy prezentująca tunikę „Miskant” własnego projektu, wykonaną z worka foliowego ozdobionego fragmentami źdźbeł miskanta olbrzymiego.

raban2



Równorzędne wyróżnienia otrzymały: Klaudia Owczorz z II LO w Jaśle – projektantka stroju „Przebojowy jednorożec”, Sandra Rosół z ZSUiS w Jaśle – projektantka sukienki wykonanej z nici niewykorzystanych w produkcji odzieży, Dominika Więcek z LO w Kołaczycach, która zaprojektowała strój z przeznaczeniem na zabawę ogrodową, Joanna Banaś, Żaneta Wierzgacz i Dominika Skrzyszowska z ZSB w Jaśle – projektantki stroju wykonanego z czarnej folii oraz Karolina Bochnia z SOSW w Jaśle prezentująca suknię z kolekcji „Jesienne aktualności”.
Nagrodę Publiczności z wynikiem 66 oddanych głosów otrzymała Aleksandra Wójcik z ZSUiS w Jaśle.
Po konkursie na strój odbyło się Ekologiczne Dyktando, do którego przystąpiło 41 śmiałków z Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, ZS nr 3, ZSB, II LO, ZSUiS, LO w Kołaczycach, LO w Nowym Żmigrodzie, ZS w Trzcinicy.
Dyktando pt. „O Józiu Śmieciarzu” opowiadało o niechlubnej działalności chłopca zaśmiecającego miasto i powiat. Słowa: „gdzieniegdzie”, „wniebogłosy”, „co niemiara” czy „w okamgnieniu” sprawiły dużo trudności młodzieży. Jednak jury w składzie: Monika Niziołek polonista, pracownik Wydziału Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego oraz nauczyciele MDK: Krystyna Mikołajczyk, Małgorzata Forystek oraz Monika Kubas-Gozdecka wyłoniło zwycięzców:
I miejsce otrzymała Natalia Cichoń – uczennica ZS nr 4 w Jaśle, II miejsce otrzymał Piotr Wal z II LO w Jaśle, zaś trzecie Iwona Zabawa – również uczennica II LO.
Nagrody, które ufundował Powiat Jasielski rozdawała Grażyna Leńczuk dyrektor MDK. W trakcie trwania pikniku w godz. 10.00 – 12.30 można było zarejestrować swój udział w Zielonej Loterii – spośród ubranych na zielono Dyrektor MDK rozlosowała atrakcyjne nagrody rzeczowe.
W finale pikniku wystąpiły jasielskie śpiewające przedszkolaki. To była już 20. edycja Festiwalu Eko-Piosenki z Małej Scenki. Piosenki ekologiczne prezentowały dzieci: z Przedszkola Miejskiego nr 1 pod opieką Teresy Niklewicz oraz Marzeny Zegarowskiej-Kosiby (piosenka pt. „Ekoświat”, grupa „Jedyneczki”), z Przedszkola Miejskiego nr 2 pod opieką Grażyny Piwowar (piosenka „Moja planeta”), z Przedszkola Miejskiego nr 3 pod opieką Agaty Garstki i Anety Walczyk (piosenka pt. „Motylki”, zespół „Śpiewające Krasnale”), z Przedszkola Miejskiego nr 6 pod opieką Joanny Szot (piosenka pt. „Dbamy o przyrodę”), z Przedszkola Miejskiego nr 9 (piosenka „Czysty świat”, zespół „Pszczółki”), z Przedszkola Miejskiego nr 10 pod opieką Renaty Zemrys (solistka Iga Goleń, piosenka pt. „Posprzątajmy świat”), z Przedszkola Miejskiego nr 11 pod opieką Ilony Budnik, Urszuli Waśko, Magdaleny Sychty i Marty Kosiby (piosenka pt. „Leśne duszki”, zespół „Słoneczne Półnutki”), z Bajkowego Prywatnego Przedszkola pod opieką Magdaleny Kozłowskiej, Alicji Kwilosz, Urszuli Czernik i Anny Zielińskiej (piosenka pt. „Moja Planeta”) oraz z Niepublicznego Przedszkola Językowo-Artystycznego „Chatka Puchatka” pod opieką Elżbiety Rocheckiej (piosenka pt. „Dbajmy o przyrodę”).
Dodatkowymi atrakcjami pikniku ekologicznego były warsztaty tworzenia biżuterii z materiałów recyklingowych przygotowane przez Centrum Warsztatowe „Parostatek” z Cieszyna, stoisko Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, gdzie m.in. można było zobaczyć puszkowy ogrzewacz powietrza wykonany wg projektu studentów, urządzenia do badania jakości żywności, skorzystać ze specjalistycznej wagi do badania komponentów masy ciała czy zapoznać się z działaniem mikrofonu do badania poziomu hałasu. Za przyniesione elektrośmieci, które odbierała firma Eko-Mast, można było otrzymać sadzonki roślin przekazane przez RDLP w Krośnie. Uczestnicy pikniku chętnie odwiedzali również stoisko Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych, gdzie czekała na nich ekologiczna żywność oraz fryzjerki upinające piękne fryzury zdobione jesiennymi kwiatami i roślinami.
Starostwo Powiatowe w Jaśle oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pikniku. Dziękujemy partnerom i wystawcom, szkołom ponadgimnazjalnym powiatu oraz jasielskim przedszkolom za czynny udział w wydarzeniu. Szczególne podziękowania kierujemy do młodzieży działającej w Powiatowym Centrum MOC WOLONTARIATU w Jaśle (ze szkół: Gimnazjum nr 1 i nr 2 w Jaśle oraz Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie) za nieocenioną pomoc w sprawach biurowych oraz technicznych.
Więcej zdjęć na facebook’owym profilu MDK pod adresem www.facebook.com/mdkwjasle.
MDK w Jaśle


Miłosny trójkąt z zaskakującym zwrotem akcji

$
0
0

Miłosny trójkąt z zaskakującym zwrotem akcjiInteligentny humor, doborowa obsada i ognista choreografia, jednym słowem szalona komedia romantyczna.



Sposób na kobietę - sztuka nietuzinkowa, wystawiona na deskach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie wywarła na widzach ogromne wrażenie.
Sztuka autorstwa Jacka Chmielnika oparta jest na kanwie historii miłosnego trójkąta. Lorenzo, zniewalającej urody Bianka i Euzebio stworzyli sztukę, która zaskoczyła każdego.

...Bo prawda zawsze jest w teatrze. Bo On sam prawdą jest. I prawdę mówi zawsze, nawet kiedy kłamie...

DPP 69



Spektakl rozpoczął się spokojnie, by stopniowo móc podnosić emocje i przenosić publiczność w ,,inny świat", w świat teatru. Widowisko pełne napięcia, z nieoczekiwanym zwrotem akcji dowodzi, że formułę teatru można zaprezentować w inny sposób, w dodatku z doskonałym rezultatem. Z jednej strony melodramat, z drugiej komedia - razem wspaniale się komponują.
,,Sposób na kobietę" to sztuka inna niż wszystkie. To mieszanka cudownej scenerii, fenomenalnych kostiumów i perfekcjonizmu artystów.
,,Romanca" została nagrodzona Nagrodą Specjalną Jury na XXV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu. Jej prapremiera odbyła sie w 1986 roku w Teatrze im J. Słowackiego w Krakowie.
,,Sposób na kobietę" to szczególna sztuka. Nie sposób się na niej nudzić. Momentami poważna, innym razem rozbawia do łez.sdg


Anna Dziura

Animacje-wariacje! Obrazy i fantazja na całego w MBP w Jaśle

$
0
0

Animacje-wariacje! Obrazy i fantazja na całego w MBP w JaśleCzy pośród przestrzeni która nas otacza znaleźć można nietuzinkowe odniesienia do świata literackiego? I jak widzą Jasło jego młodzi mieszkańcy podczas nadzwyczajnego, rysunkowego spaceru?


Tego wszystkiego dowiedzieli się oraz o tym opowiedzieli młodzi jaślanie podczas cyklu warsztatów fotograficznych i filmowych w ramach X Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

22-24 września gimnazjaliści wspólnie z Pawłem Kulą spojrzeli na naszą najbliższą okolicę przez pryzmat literatury fantasy. I udało się! Zainspirowani fabułą Władcy Pierścieni J. R. R. Tolkiena znaleźli wiele współczesnych odniesień do mitologicznego Śródziemia eksplorując Jasło. W ramach warsztatów literacko-fotograficznych oraz licznych wędrówek miejskich, uczniowie Gimnazjum nr 1, 2 i 4 w Jaśle, badając cechy charakterologiczne bohaterów i geografię Śródziemia przeprowadzili lokalne „rozpoznanie” szukając tego, co nieznane, elfickie, czasem zapomniane, tajemne i nieprzewidziane. Efektem ich wspólnej pracy będzie alternatywny przewodnik po mieście, na którego plan każdy spojrzy jak na przestrzeń z książki o czym już niebawem będzie okazja przekonać się śledząc stronę www.mbp.jaslo.pl. Warsztaty prowadził Paweł Kula – absolwent ASP w Poznaniu, animator kultury.

MBP FESTIWAL DZIECI (1)
Co według młodych jaślan łączy przeszłość z teraźniejszością? W jaki sposób nadzwyczajny, rysunkowy spacer przenieść może każdego z nas do świata legend, anegdot, ciekawych historii i losów postaci związanych z naszym miastem? 28 września – 2 października dzieci i młodzież wspólnie z Anielą Lubieniecką wyczarowali rysunkowe miasto. Młodzi pasjonaci animacji oraz lokalnej historii z Gimnazjum nr 1, 2 i 4 oraz SP nr 4 i ISP nr 12 graficznie wędrowali, wspólnie odkrywali i animowali losy Jasła wczoraj i dziś. Rezultatem ich pracy jest film o Jaśle widzianym oczami młodych mieszkańców. Do obejrzenia na stronie www.mbp.jaslo.pl, dla każdego, tak dorosłego jak dziecka, jaślanina znającego losy swojej małej ojczyzny czy kogoś, kto chciałby poznać miasto i jego historie w nietuzinkowej odsłonie. Warsztaty prowadziła Aniela Lubieniecka, reżyserka, scenarzystka i animatorka, wrocławski dyrektor Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych „halo-echo”.

Patronat medialny nad X Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawował m.in. portal www.miastojaslo.pl

Wybitna pianistka japońska średniego pokolenia wystąpiła w Jaśle. Koncert marzeń

$
0
0

Wybitna pianistka japońska średniego pokolenia wystąpiła w Jaśle. Koncert marzeńWspaniały koncert dała w czwartkowy wieczór 22 października br. w sali jasielskiego Kina JDK - Syrena Ayako Kitanaka, wybitna pianistka japońska średniego pokolenia.


Fenomenalna gra Japonki i genialne wprowadzanie w tematykę utworów i świat inspiracji kompozytorów przez prof. Andrzeja Pikula z Akademii Muzycznej w Krakowie sprawiły, że koncert zrobił ogromne wrażenie nie tylko na znawcach przedmiotu, ale na każdym odbiorcy.
Artystka rozpoczęła od „6 Momentów muzycznych” Sergiusza Rachmaninowa op. 16. Jak tłumaczył prof. Pikul, użyte w tytule słowo moment, w tym przypadku nie oznacza krótkotrwałości, tylko przedstawienie określonego stanu emocjonalnego: smutku, wzburzenia, rozpaczy, radości…
- Po cyklu utworów wypełnionych późnoromantyczną ekspresją, emocjami, czeka nas zupełnie inny rodzaj muzyki, napisanej w nieodległym od „Momentów muzycznych” czasie. Utwory te będą od państwa wymagały nie mobilizacji emocjonalnych, tylko mobilizacji wyobraźni. Teraz nie będziemy oddawać się uczuciom, tylko raczej wrażeniom, zgodnie z ideą impresjonizmu – mówił wykładowca, zapowiadając Obrazy II: „Dzwony brzmią poprzez liście”, „I księżyc świeci nad pradawną świątynią” oraz „Złote rybki” Klaudiusza Debussy’ego.

IMG 7102


Na zakończenie pianistka zaproponowała - najbliższą jej - muzykę Karola Szymanowskiego. Jaślanie usłyszeli jedno z najwspanialszych dzieł w polskiej literaturze fortepianowej: Maski op. 34 „Szecherezadę”, „Błazna Tantrisa” i „Serenadę Don Juana”. - Dlaczego tytuł maski? Karol Szymanowski tworzy psychologiczne portrety trzech różnych osób pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Łączy ich to, że żadna z tych osób nie może ujawnić swojej prawdziwej tożsamości. Musi przyjąć jakąś pozę, która ułatwi jej zadanie albo przeżycie – tłumaczył prof. Pikul.
Koncert Ayako Kitanaka został zorganizowany z inicjatywy Michała Babiarza, wybitnie utalentowanego pianistycznie młodego jaślanina, dzięki życzliwości prof. Andrzeja Pikula i dyrektora JDK Janusza Szewczyka.

***
Ayako Kitanaka urodziła się w Osace (Japonia). W roku 2004 ukończyła Osaka Kyouiku University. W latach 2006 - 2008 odbyła studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Andrzeja Pikula, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Jest laureatką: I nagrody na Uczelnianym Konkursie im. Profesora Tadeusza Żmudzińskiego (Kraków 2006), nagrody specjalnej na XX Turnieju im. Księcia Antoniego Radziwiłła w Antoninie, wyróżnienia na XI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie oraz wielu konkursów pianistycznych w Japonii. Koncertowała z dużym powodzeniem w wielu miastach Polski, m.in. w: Zakopanem, Katowicach i Krakowie oraz najbardziej prestiżowych salach w Japonii (Osaka, Kobe, Kioto). Znaczące miejsce w jej repertuarze zajmuje muzyka polska (F. Chopina, J. Zarębskiego, K. Szymanowskiego, G. Bacewicz, K. Moszumańskiej-Nazar); z powodzeniem propaguje ją w Japonii.
Ma w swoim repertuarze prawie całą twórczość fortepianową Karola Szymanowskiego. Została uznana za wybitną interpretatorkę jego utworów. Wzięła udział w integralnym wykonaniu dzieł Karola Szymanowskiego w Krakowie i Paryżu.
Jest profesorem w Kansai Women’s College oraz Osaka Kyouiku Fukushi Vocational School.

(JDK)

Serfujemy i bezpiecznie się czujemy w Bibliotece!

$
0
0

Serfujemy i bezpiecznie się czujemy w Bibliotece! Dwie strefy aktywności, turniej gry planszowej, quizy, zagadki i dużo dobrej zabawy! Za nami piknik edukacyjny „Sieciaki na wakacjach”. 13 sierpnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle ponad 20 małych Internautów odkrywało zasady bezpiecznego korzystania z Sieci.



Witamy w drużynie Sieciaków i w strefie bezpiecznego Internetu! Przed Wami bardzo ważna misja. Musicie dowiedzieć się jak najwięcej o Internecie i zadbać o bezpieczeństwo osób korzystających z Internetu. Sieciaki przygotowały dla Was specjalne zadania. Do dzieła! – tak rozpoczął się czwartkowy piknik w jasielskiej Bibliotece.
Na uczestników czekały dwie strefy aktywności – Serfujemy i bezpiecznie się czujemyoraz Internet bez hejtu. Dzieci poznały definicję ważnych słów związanych z korzystaniem z Internetu, obejrzały filmiki „Sieciozagrożenia” oraz „Dodaj przyjaciela”, sprawdziły dlaczego nie warto posługiwać się mową nienawiści w Internecie i ułożyły kilkanaście antyhejtowych zasad.

9


10
Mali Internauci wzięli również udział w turnieju gry planszowej Misja Bezpieczny Internet. Podzieleni na grupy, przemierzali Siecioplanetęa ich zadaniem było wykazać się wiedzą na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Losując pytania ze specjalnego Sieciomatu Losującego dowiedzieli się m.in.: jakie powinno być hasło internetowe, czym jest spam czy co robić gdy ktoś zbyt dużo czasu spędza przed komputerem. Niektóre pytania były trudne, ale przypominałam sobie zasady Sieciaków i wygrałam grę! – powiedziała Ania.
W realizacji pikniku pomagały wolontariuszki MBP Jasło: Gabriela Czerwińska, Joanna Klęba, Anna Skiba oraz Beata Sychta.
Piknik Sieciaki na wakacjach jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej Dziecko w Sieci realizowanej przez Fundacje Dzieci Niczyje i Fundację Orange, której celem jest edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. Realizowana co roku akcja uczy jak reagować na niebezpieczeństwa związane z Internetem oraz w jaki sposób ich unikać.
MBP w Jaśle

Jasielskie w kolorze sepii

$
0
0

Jasielskie w kolorze sepiiJeszcze tylko do końca września trwa konkurs ogłoszony przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego „Jasielskie w kolorze sepii”, którego celem jest ukazanie znanej i nieznanej historii Jasła, regionu jasielskiego i mieszkańców tych terenów za pomocą starych fotografii.


Konkurs ma charakter otwarty, skierowany jest do wszystkich osób, które posiadają fotografie dokumentujące wydarzenia i postacie sprzed lat 80 – tych XX w. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie 5 zdjęć z okresu 1945 – 1975 oraz nieograniczoną liczbę zdjęć sprzed 1945 roku. Fotografie można przekazywać osobiście w siedzibie Stowarzyszenia przy ulicy Śniadeckich 15 lub prosimy przesyłać skany na e – mail: idranka.23@gmail.com
Wszelkich informacji udziela organizator pod numerami telefonów 602443946 oraz wyżej podany mail.

baner strona


Zapraszamy na naszą stronę internetową jasloiregion.pl , gdzie znajduje się regulamin konkursu oraz na głosowanie internautów na facebooku. Na zwycięzców czekają nagrody.
SMJiRJ

Narodowe Czytanie "Lalki" Prusa na jasielskim Rynku

$
0
0

Narodowe Czytanie "Lalki" Prusa na jasielskim RynkuW piątek, 4 września, na jasielskim Rynkusamorządowcy i młodzież z jasielskich szkół czytalifragmenty „Lalki” Bolesława Prusa.Wszystko za sprawą IV edycji „Narodowego Czytania”, pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.



Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Młodzieżowy Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Zespół Szkół nr 4 w Jaśle i Powiatowe Centrum MOC WOLONTARIATU w Jaśle zorganizowały na jasielskim Rynku „Narodowe Czytanie. Lalka”. Tym samym Powiat Jasielski włączył się do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, która w tym roku poświęcona była twórczości wybitnego polskiego pisarza Bolesława Prusa.

DPP 11


DPP 9


Bohaterami dzisiejszego jasielskiego „Narodowego Czytania” byli samorządowcy, którzy z wielkim zaangażowaniem wcielali się w role bohaterów „Lalki”. Zanim jednak pojawili się na scenie, Bożena Gogosz, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, przybliżyła zebranym sylwetkę i twórczość Bolesława Prusa.
Następnie na scenie wystąpili przedstawiciele władz samorządowych i uczniowie jasielskich. Starostwo Powiatowe w Jaśle reprezentowali: Starosta Jasielski Franciszek Miśkowicz, Członek Zarządu Powiatu Jan Urban oraz radna Rady Powiatu w Jaśle Bożena Macek – Lubaś. Przedstawiciele Powiatowego Centrum MOC WOLONTARIATUprzygotowali scenki z „Lalki”, prezentując publiczności swój talent aktorski.

{youtube}sP6gE6jYQE8{/youtube}
W trakcie trwania „Narodowego Czytania” zgromadzonym na jasielskim Rynku były rozdawane cytaty z „Lalki”. Ci, którzy przynieśli książki, mogli przybić w nich pamiątkową pieczęć, przygotowaną specjalnie na tę akcję przez Kancelarię Prezydenta RP. W programie imprezy znalazł się również mini konkurs ze znajomości twórczości Prusa. Uczestnicy akcji mogli także za pomocą czytnika kodów QR w telefonach odczytać cytaty z „Lalki”, rozmieszczone wokół Rynku.

 

Jasło w twórczości młodych, młodzi twórcy w Jaśle

$
0
0

Jasło w twórczości młodych, młodzi twórcy w Jaśle 11 września 2015 r. Jasło gościło młodych autorów z całego kraju – Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle rozstrzygnęła jubileuszowy XX Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży.



Na uroczystej gali w Kinie JDK Syrena spotkali się laureaci wraz z towarzyszącymi im rodzicami, opiekunami, kolegami i koleżankami ze szkoły, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji, jurorzy, oraz osoby na przestrzeni 20 lat zaangażowane w rozwój Konkursu. Witając zgromadzonych gości dyrektor MBP w Jaśle Małgorzata Piekarska podkreśliła cele, które przyświecały kolejnym edycjom Konkursu: inspirowanie zainteresowań literackich, promowanie utalentowanych literacko młodych ludzi, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni. Dodała, że zorganizowanie tego Konkursu było jej marzeniem, które się spełniło, dlatego tak ważne jest, by tworzyć i mieć marzenia. Do rozwijania zdolności literackich zachęcał także Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, który gratulując laureatom i organizatorom zwrócił uwagę na ważną rolę tej inicjatywy.

a


b
W tegorocznej edycji konkursu zorganizowanej przez MBP w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, wzięło udział ponad 300 młodych osób z całego kraju, a także z zagranicy, którzy nadesłali łącznie prawie 800 utworów. Obok tradycyjnych już konkursowych kategorii – wiersz i opowiadanie – znalazła się tym roku kategoria jubileuszowa „Liryczne Jasło – moje miasto”, wpisana w obchody 650.lecia nadania praw miejskich Jasłu. Dużą niespodzianką dla organizatorów było to, że laureatami tej kategorii zostali nie tylko młodzi twórcy z Jasła i okolic, lecz także z Kujaw i Mazowsza. Pozytywnym zaskoczeniem był także fakt, że na finałową galę przybyli nie tylko laureaci z Podkarpacia, lecz także z Małopolski czy Lubelszczyzny, a nawet z Sopotu: Próbujemy łączyć pasję tworzenia z zainteresowaniem pociągami i koleją, więc podróż do Jasła miała dla nas w pewnym sensie egzystencjalny wymiar – opowiadali laureat Piotr Paweł Woźniak i jego literacki opiekun Piotr Rudzki.

c


d
Nagrody wręczyli Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Urszula Czyżowicz, Sekretarz Miasta Jasła Paweł Rzońca oraz jurorzy Konkursu. Przewodniczący jury, poeta, krytyk literacki i polonista Grzegorz Kociuba zauważył, że tegoroczna edycja obfitowała w dobrą prozę, podkreślił także, że cenną nagrodą dla laureatów jest publikacja ich utworów w pokonkursowym tomiku. Rozwijajcie się, ale dbajcie o język, nie ulegajcie modzie na anglicyzację – dodał Jan Tulik, poeta, dramaturg, eseista, członek jury. Uczestnicy gali wysłuchali słowno-muzycznego spektaklu „Karpacka mozaika” w wykonaniu Wędrownej Wytwórni Zdarzeń Parparusza, oraz zostali zachęceni do dalszej twórczości – już wkrótce ogłosimy XXI Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży – dodała na zakończenie gali dyrektor MBP w Jaśle.
Partnerem finału XX OKLTDiM był Jasielski Dom Kultury.
Lista laureatów konkursu jest dostępna na stronie internetowej biblioteki www.mbp.jaslo.pl. Na kanale MBP w Jaśle na portalu YouTube można także obejrzeć jubileuszowy film o Konkursie.
MBP w Jaśle

Karnawał Młodzieży „Orfeusz w Italii” - Jaślanka wśród najlepszych

$
0
0

Karnawał Młodzieży „Orfeusz w Italii” - Jaślanka wśród najlepszychRoksana Węgiel, wokalistka Jasielskiego Domu Kultury, wygrała w swojej kategorii wiekowej VII Światowy Festiwal - Karnawał Młodzieży „Orfeusz w Italii”.


W nagrodę wystąpiła w koncercie galowym i otrzymała nominację na XXIV Międzynarodowy Festiwal „WE XXI- st CENTURY”, który odbędzie się 22-29 sierpnia 2016 roku w Słonecznym Brzegu (Bułgaria). Utalentowaną 10-latkę przygotowała Ewa Grzebień, instruktor muzyki w JDK.

Światowy Festiwal - Karnawał Młodzieży „Orfeusz w Italii”, organizowany w Lido di Jesolo, we Włoszech, to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali w Europie. Mogą w nim uczestniczyć jedynie wykonawcy (soliści oraz zespoły wokalne i taneczne) wcześniej nominowani podczas ogólnokrajowych przeglądów. W tym roku festiwal trwał od 8 do 14 września. Rozpoczął się uroczystą paradą i prezentacją uczestników na rynku, z udziałem włoskich przedstawicieli władz oraz świata kultury i muzyki. W festiwalu wzięli udział przedstawiciele kilkunastu państw europejskich, którzy wystąpili w kilku kategoriach wiekowych i artystycznych. Najmłodsi wykonawcy mieli 5 lat, najstarsi - 25.
Organizator festiwalu powołał międzynarodowe jury, składające się z kompozytorów, muzyków, choreografów, które oceniło prezentacje. Jurorzy nie mogli głosować na reprezentantów swojego kraju. Oceniający wokalistów brali pod uwagę: technikę wokalną, oryginalność, wyraz sceniczny, interpretację, dobór repertuaru i ogólne wrażenie artystyczne. Każdy z młodych piosenkarzy wykonał 2 – odrębnie punktowane – utwory. Nota końcowa obejmowała obydwa występy.

roksi2


Wśród młodzieży reprezentującej Polskę była solistka Jasielskiego Domu Kultury Roksana Węgiel, występująca w kategorii do 10 lat. Młoda wokalistka, uczęszczająca od 3 lat na zajęcia prowadzone przez Ewę Grzebień z JDK, otrzymała nominację na festiwal „Orfeusz w Italii”, wygrywając Ogólnopolski Konkurs Piosenki „Skowroneczek” w Nowym Sączu. We Włoszech Roksana wykonała dwie piosenki: „Gdy nastanie znów świt” z filmu Rogate ranczo (po polsku) oraz „Hallelujah” z repertuaru Leonarda Cohena w języku angielskim. Piękne wykonanie oraz wyrazista interpretacja zrobiły wrażenie na jurorach, którzy przyznali jaślance I miejsce. W ramach nagrody Roksana otrzymała m.in. nominację na przyszłoroczny - XXIV Międzynarodowy Festiwal „WE XXI - st CENTURY” w Bułgarii oraz zaśpiewała dla włoskiej publiczności na koncercie galowym Światowego Festiwalu Młodzieży na otwartej scenie koncertowej w Lido di Jesolo w niedzielę 13 września.

Występ Roksany  TUTAJ
Udział w festiwalu we Włoszech był dla Roksany wielką radością. Jadąc do Lido di Jesolo, nie myślała - jak mówi - o nagrodzie, tylko chciała zaprezentować się publiczności z jak najlepszej strony. Trzeba przyznać, że wyszło jej to znakomicie. Zdobyła nie tylko aplauz widzów, ale i najwyższe uznanie jurorów.
Zapytana, o przeżycia związane z udziałem w festiwalu mówi: Najfajniejsze było to, że w ogóle mogłam pojechać na taki festiwal i wystąpić przez tak dużą publicznością. Nie jechałam tam po nagrodę, ale bardzo się cieszę, że ją dostałam. Atmosfera na festiwalu była bardzo miła, nie czuło się rywalizacji, wszyscy wszystkim kibicowali.
Poza występami wszyscy uczestnicy festiwalu mieli również możliwość poznania przepięknych okolic Lido di Jesolo; zwiedzili m.in. Wenecję i Padwę.

(JDK)

Eko Raban czyli III Powiatowy Piknik Ekologiczny pod patronatem Starosty Jasielskiego

$
0
0

Eko Raban czyli III Powiatowy Piknik Ekologiczny  pod patronatem Starosty Jasielskiego18 września 2015 r. odbył się na jasielskim rynku po raz trzeci piknik ekologiczny, w którym udział wzięli mieszkańcy miasta i powiatu jasielskiego.


Program pikniku obejmował m.in.: konkurs na strój ekologiczny, dyktando ekologiczne, zieloną loterię i festiwal Eko-Piosenki z Małej Scenki.
W organizację pikniku czynnie włączyli się uczniowie oraz nauczyciele z powiatowych szkół ponadgimnazjalnych oraz partnerzy i zaproszeni wystawcy: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle, Liceum Ogólnokształcące w Nowym Żmigrodzie, Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, Magurski Park Narodowy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Nadleśnictwo Kołaczyce, Powiatowe Koło Pszczelarzy w Jaśle oraz regionalni twórcy i artyści rękodzielnicy, m.in. klub „Asterki” działający przy Uniwersytecie III Wieku i Klubie Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Gośćmi pikniku byli również uczniowie ze szkół podstawowych – nr 1 i nr 7 w Jaśle oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej.
Piknik rozpoczął występ duetu BUCKET GUYS, uczestników 7. edycji programu Mam talent!. Bucket Guys tworzą Alek Podolski oraz jego bratanek Oskar, którzy razem grają od 2003 roku, a na wiadrach od 5 lat. Wygrali konkurs organizowany przez zespół Hey i jako jedyni zostali zaproszeni do udziału w trasie koncertowej. Muzycy przy wielkim aplauzie zgromadzonej publiczności grali podczas pikniku 4 razy, pomiędzy kolejnymi punktami programu.
Pierwszym był konkurs na strój ekologiczny ECO FASHION, w którym udział wzięło ponad 30 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle, Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie, Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle, Zespołu Szkół w Trzcinicy, II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach i Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle.
Zaprezentowano 22 stroje wykonane m.in. z makulatury, nakrętek, nici, folii bąbelkowej, filcu, pudeł kartonowych, plastikowych butelek, płyt CD. Nagrody przyznawała publiczność oraz jury w składzie: Grażyna Leńczuk dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, Irena Kwiatek krawcowa MDK w Jaśle, Przemysław Baciak Naczelnik Wydziału Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jaśle.
3 równorzędne nagrody przyznane przez jury otrzymały: Sylwia Pankiewicz z SOSW w Jaśle, projektantka i modelka prezentująca strój pt. „Zakręcona jesienna fantazja”, Aleksandra Wójcik z ZSUiS w Jaśle, projektantka i modelka prezentująca sukienkę w całości wykonaną z papieru inspirowaną awangardowymi ubiorami scenicznymi gwiazd oraz Patrycja Pietraszek z ZS w Trzcinicy prezentująca tunikę „Miskant” własnego projektu, wykonaną z worka foliowego ozdobionego fragmentami źdźbeł miskanta olbrzymiego.

raban2



Równorzędne wyróżnienia otrzymały: Klaudia Owczorz z II LO w Jaśle – projektantka stroju „Przebojowy jednorożec”, Sandra Rosół z ZSUiS w Jaśle – projektantka sukienki wykonanej z nici niewykorzystanych w produkcji odzieży, Dominika Więcek z LO w Kołaczycach, która zaprojektowała strój z przeznaczeniem na zabawę ogrodową, Joanna Banaś, Żaneta Wierzgacz i Dominika Skrzyszowska z ZSB w Jaśle – projektantki stroju wykonanego z czarnej folii oraz Karolina Bochnia z SOSW w Jaśle prezentująca suknię z kolekcji „Jesienne aktualności”.
Nagrodę Publiczności z wynikiem 66 oddanych głosów otrzymała Aleksandra Wójcik z ZSUiS w Jaśle.
Po konkursie na strój odbyło się Ekologiczne Dyktando, do którego przystąpiło 41 śmiałków z Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, ZS nr 3, ZSB, II LO, ZSUiS, LO w Kołaczycach, LO w Nowym Żmigrodzie, ZS w Trzcinicy.
Dyktando pt. „O Józiu Śmieciarzu” opowiadało o niechlubnej działalności chłopca zaśmiecającego miasto i powiat. Słowa: „gdzieniegdzie”, „wniebogłosy”, „co niemiara” czy „w okamgnieniu” sprawiły dużo trudności młodzieży. Jednak jury w składzie: Monika Niziołek polonista, pracownik Wydziału Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego oraz nauczyciele MDK: Krystyna Mikołajczyk, Małgorzata Forystek oraz Monika Kubas-Gozdecka wyłoniło zwycięzców:
I miejsce otrzymała Natalia Cichoń – uczennica ZS nr 4 w Jaśle, II miejsce otrzymał Piotr Wal z II LO w Jaśle, zaś trzecie Iwona Zabawa – również uczennica II LO.
Nagrody, które ufundował Powiat Jasielski rozdawała Grażyna Leńczuk dyrektor MDK. W trakcie trwania pikniku w godz. 10.00 – 12.30 można było zarejestrować swój udział w Zielonej Loterii – spośród ubranych na zielono Dyrektor MDK rozlosowała atrakcyjne nagrody rzeczowe.
W finale pikniku wystąpiły jasielskie śpiewające przedszkolaki. To była już 20. edycja Festiwalu Eko-Piosenki z Małej Scenki. Piosenki ekologiczne prezentowały dzieci: z Przedszkola Miejskiego nr 1 pod opieką Teresy Niklewicz oraz Marzeny Zegarowskiej-Kosiby (piosenka pt. „Ekoświat”, grupa „Jedyneczki”), z Przedszkola Miejskiego nr 2 pod opieką Grażyny Piwowar (piosenka „Moja planeta”), z Przedszkola Miejskiego nr 3 pod opieką Agaty Garstki i Anety Walczyk (piosenka pt. „Motylki”, zespół „Śpiewające Krasnale”), z Przedszkola Miejskiego nr 6 pod opieką Joanny Szot (piosenka pt. „Dbamy o przyrodę”), z Przedszkola Miejskiego nr 9 (piosenka „Czysty świat”, zespół „Pszczółki”), z Przedszkola Miejskiego nr 10 pod opieką Renaty Zemrys (solistka Iga Goleń, piosenka pt. „Posprzątajmy świat”), z Przedszkola Miejskiego nr 11 pod opieką Ilony Budnik, Urszuli Waśko, Magdaleny Sychty i Marty Kosiby (piosenka pt. „Leśne duszki”, zespół „Słoneczne Półnutki”), z Bajkowego Prywatnego Przedszkola pod opieką Magdaleny Kozłowskiej, Alicji Kwilosz, Urszuli Czernik i Anny Zielińskiej (piosenka pt. „Moja Planeta”) oraz z Niepublicznego Przedszkola Językowo-Artystycznego „Chatka Puchatka” pod opieką Elżbiety Rocheckiej (piosenka pt. „Dbajmy o przyrodę”).
Dodatkowymi atrakcjami pikniku ekologicznego były warsztaty tworzenia biżuterii z materiałów recyklingowych przygotowane przez Centrum Warsztatowe „Parostatek” z Cieszyna, stoisko Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, gdzie m.in. można było zobaczyć puszkowy ogrzewacz powietrza wykonany wg projektu studentów, urządzenia do badania jakości żywności, skorzystać ze specjalistycznej wagi do badania komponentów masy ciała czy zapoznać się z działaniem mikrofonu do badania poziomu hałasu. Za przyniesione elektrośmieci, które odbierała firma Eko-Mast, można było otrzymać sadzonki roślin przekazane przez RDLP w Krośnie. Uczestnicy pikniku chętnie odwiedzali również stoisko Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych, gdzie czekała na nich ekologiczna żywność oraz fryzjerki upinające piękne fryzury zdobione jesiennymi kwiatami i roślinami.
Starostwo Powiatowe w Jaśle oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pikniku. Dziękujemy partnerom i wystawcom, szkołom ponadgimnazjalnym powiatu oraz jasielskim przedszkolom za czynny udział w wydarzeniu. Szczególne podziękowania kierujemy do młodzieży działającej w Powiatowym Centrum MOC WOLONTARIATU w Jaśle (ze szkół: Gimnazjum nr 1 i nr 2 w Jaśle oraz Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie) za nieocenioną pomoc w sprawach biurowych oraz technicznych.
Więcej zdjęć na facebook’owym profilu MDK pod adresem www.facebook.com/mdkwjasle.
MDK w Jaśle

Miłosny trójkąt z zaskakującym zwrotem akcji

$
0
0

Miłosny trójkąt z zaskakującym zwrotem akcjiInteligentny humor, doborowa obsada i ognista choreografia, jednym słowem szalona komedia romantyczna.



Sposób na kobietę - sztuka nietuzinkowa, wystawiona na deskach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie wywarła na widzach ogromne wrażenie.
Sztuka autorstwa Jacka Chmielnika oparta jest na kanwie historii miłosnego trójkąta. Lorenzo, zniewalającej urody Bianka i Euzebio stworzyli sztukę, która zaskoczyła każdego.

...Bo prawda zawsze jest w teatrze. Bo On sam prawdą jest. I prawdę mówi zawsze, nawet kiedy kłamie...

DPP 69



Spektakl rozpoczął się spokojnie, by stopniowo móc podnosić emocje i przenosić publiczność w ,,inny świat", w świat teatru. Widowisko pełne napięcia, z nieoczekiwanym zwrotem akcji dowodzi, że formułę teatru można zaprezentować w inny sposób, w dodatku z doskonałym rezultatem. Z jednej strony melodramat, z drugiej komedia - razem wspaniale się komponują.
,,Sposób na kobietę" to sztuka inna niż wszystkie. To mieszanka cudownej scenerii, fenomenalnych kostiumów i perfekcjonizmu artystów.
,,Romanca" została nagrodzona Nagrodą Specjalną Jury na XXV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu. Jej prapremiera odbyła sie w 1986 roku w Teatrze im J. Słowackiego w Krakowie.
,,Sposób na kobietę" to szczególna sztuka. Nie sposób się na niej nudzić. Momentami poważna, innym razem rozbawia do łez.sdg


Anna Dziura

Animacje-wariacje! Obrazy i fantazja na całego w MBP w Jaśle

$
0
0

Animacje-wariacje! Obrazy i fantazja na całego w MBP w JaśleCzy pośród przestrzeni która nas otacza znaleźć można nietuzinkowe odniesienia do świata literackiego? I jak widzą Jasło jego młodzi mieszkańcy podczas nadzwyczajnego, rysunkowego spaceru?


Tego wszystkiego dowiedzieli się oraz o tym opowiedzieli młodzi jaślanie podczas cyklu warsztatów fotograficznych i filmowych w ramach X Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

22-24 września gimnazjaliści wspólnie z Pawłem Kulą spojrzeli na naszą najbliższą okolicę przez pryzmat literatury fantasy. I udało się! Zainspirowani fabułą Władcy Pierścieni J. R. R. Tolkiena znaleźli wiele współczesnych odniesień do mitologicznego Śródziemia eksplorując Jasło. W ramach warsztatów literacko-fotograficznych oraz licznych wędrówek miejskich, uczniowie Gimnazjum nr 1, 2 i 4 w Jaśle, badając cechy charakterologiczne bohaterów i geografię Śródziemia przeprowadzili lokalne „rozpoznanie” szukając tego, co nieznane, elfickie, czasem zapomniane, tajemne i nieprzewidziane. Efektem ich wspólnej pracy będzie alternatywny przewodnik po mieście, na którego plan każdy spojrzy jak na przestrzeń z książki o czym już niebawem będzie okazja przekonać się śledząc stronę www.mbp.jaslo.pl. Warsztaty prowadził Paweł Kula – absolwent ASP w Poznaniu, animator kultury.

MBP FESTIWAL DZIECI (1)
Co według młodych jaślan łączy przeszłość z teraźniejszością? W jaki sposób nadzwyczajny, rysunkowy spacer przenieść może każdego z nas do świata legend, anegdot, ciekawych historii i losów postaci związanych z naszym miastem? 28 września – 2 października dzieci i młodzież wspólnie z Anielą Lubieniecką wyczarowali rysunkowe miasto. Młodzi pasjonaci animacji oraz lokalnej historii z Gimnazjum nr 1, 2 i 4 oraz SP nr 4 i ISP nr 12 graficznie wędrowali, wspólnie odkrywali i animowali losy Jasła wczoraj i dziś. Rezultatem ich pracy jest film o Jaśle widzianym oczami młodych mieszkańców. Do obejrzenia na stronie www.mbp.jaslo.pl, dla każdego, tak dorosłego jak dziecka, jaślanina znającego losy swojej małej ojczyzny czy kogoś, kto chciałby poznać miasto i jego historie w nietuzinkowej odsłonie. Warsztaty prowadziła Aniela Lubieniecka, reżyserka, scenarzystka i animatorka, wrocławski dyrektor Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych „halo-echo”.

Patronat medialny nad X Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawował m.in. portal www.miastojaslo.pl

Wybitna pianistka japońska średniego pokolenia wystąpiła w Jaśle. Koncert marzeń

$
0
0

Wybitna pianistka japońska średniego pokolenia wystąpiła w Jaśle. Koncert marzeńWspaniały koncert dała w czwartkowy wieczór 22 października br. w sali jasielskiego Kina JDK - Syrena Ayako Kitanaka, wybitna pianistka japońska średniego pokolenia.


Fenomenalna gra Japonki i genialne wprowadzanie w tematykę utworów i świat inspiracji kompozytorów przez prof. Andrzeja Pikula z Akademii Muzycznej w Krakowie sprawiły, że koncert zrobił ogromne wrażenie nie tylko na znawcach przedmiotu, ale na każdym odbiorcy.
Artystka rozpoczęła od „6 Momentów muzycznych” Sergiusza Rachmaninowa op. 16. Jak tłumaczył prof. Pikul, użyte w tytule słowo moment, w tym przypadku nie oznacza krótkotrwałości, tylko przedstawienie określonego stanu emocjonalnego: smutku, wzburzenia, rozpaczy, radości…
- Po cyklu utworów wypełnionych późnoromantyczną ekspresją, emocjami, czeka nas zupełnie inny rodzaj muzyki, napisanej w nieodległym od „Momentów muzycznych” czasie. Utwory te będą od państwa wymagały nie mobilizacji emocjonalnych, tylko mobilizacji wyobraźni. Teraz nie będziemy oddawać się uczuciom, tylko raczej wrażeniom, zgodnie z ideą impresjonizmu – mówił wykładowca, zapowiadając Obrazy II: „Dzwony brzmią poprzez liście”, „I księżyc świeci nad pradawną świątynią” oraz „Złote rybki” Klaudiusza Debussy’ego.

IMG 7102


Na zakończenie pianistka zaproponowała - najbliższą jej - muzykę Karola Szymanowskiego. Jaślanie usłyszeli jedno z najwspanialszych dzieł w polskiej literaturze fortepianowej: Maski op. 34 „Szecherezadę”, „Błazna Tantrisa” i „Serenadę Don Juana”. - Dlaczego tytuł maski? Karol Szymanowski tworzy psychologiczne portrety trzech różnych osób pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Łączy ich to, że żadna z tych osób nie może ujawnić swojej prawdziwej tożsamości. Musi przyjąć jakąś pozę, która ułatwi jej zadanie albo przeżycie – tłumaczył prof. Pikul.
Koncert Ayako Kitanaka został zorganizowany z inicjatywy Michała Babiarza, wybitnie utalentowanego pianistycznie młodego jaślanina, dzięki życzliwości prof. Andrzeja Pikula i dyrektora JDK Janusza Szewczyka.

***
Ayako Kitanaka urodziła się w Osace (Japonia). W roku 2004 ukończyła Osaka Kyouiku University. W latach 2006 - 2008 odbyła studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Andrzeja Pikula, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Jest laureatką: I nagrody na Uczelnianym Konkursie im. Profesora Tadeusza Żmudzińskiego (Kraków 2006), nagrody specjalnej na XX Turnieju im. Księcia Antoniego Radziwiłła w Antoninie, wyróżnienia na XI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie oraz wielu konkursów pianistycznych w Japonii. Koncertowała z dużym powodzeniem w wielu miastach Polski, m.in. w: Zakopanem, Katowicach i Krakowie oraz najbardziej prestiżowych salach w Japonii (Osaka, Kobe, Kioto). Znaczące miejsce w jej repertuarze zajmuje muzyka polska (F. Chopina, J. Zarębskiego, K. Szymanowskiego, G. Bacewicz, K. Moszumańskiej-Nazar); z powodzeniem propaguje ją w Japonii.
Ma w swoim repertuarze prawie całą twórczość fortepianową Karola Szymanowskiego. Została uznana za wybitną interpretatorkę jego utworów. Wzięła udział w integralnym wykonaniu dzieł Karola Szymanowskiego w Krakowie i Paryżu.
Jest profesorem w Kansai Women’s College oraz Osaka Kyouiku Fukushi Vocational School.

(JDK)

Viewing all 399 articles
Browse latest View live