Quantcast
Channel: Kultura i rozrywka Jasło | Portal Jasielski - MiastoJasło.pl
Viewing all 399 articles
Browse latest View live

Kwiaty i torebki z filcu

$
0
0

Kwiaty i torebki z filcuWarsztaty filcowania na mokro zakończyły tegoroczne ferie zimowe z Jasielskim Domem Kultury.


Zajęcia adresowane po raz kolejny dla dzieci i dorosłych odbyły się 11 lutego br. w JDK. Tym razem młodsza grupa skupiła się głównie na kwiatach, zaś starsza uczyła się robienia torebek. Panie, które uczestniczyły w tych warsztatach wykazały się oryginalnością i pomysłowością, dzięki czemu powstały niepowtarzalne wyroby. - Torebka jest dużo trudniejsza, wymaga więcej i czasu i umiejętności – mówi Anna Brożyna, plastyk JDK.

IMG 1234

IMG 1243

Duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na tego typu zajęcia sprawiło, że w planach jest już kolejne.

kp (JDK)


Ferie zimowe w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle

$
0
0

Ferie zimowe w Młodzieżowym Domu Kultury w JaślePrzez okres ferii zimowych Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle odwiedziło niespełna 400 dzieci i młodzieży, by spędzić swój czas wolny na różnego typu zajęciach, wydarzeniach i konkursach.



Przez pierwszy tydzień MDK gościł przez 8 godzin dziennie 25 dzieci – uczestników półkolonii KALEJDOSKOP ZIMOWY. Program był bardzo napięty – dzieci uczestniczyły w zajęciach muzycznych, sportowych, plastycznych, rękodzieła artystycznego, fotograficznych, tanecznych; odwiedził je dietetyk z Centrum Dietetycznego NaturHouse, chemik z firmy Chemfun, filolog języka niemieckiego z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie oraz dziennikarz z Radia Trendy, który nagrał z dziećmi audycję dotyczącą zimy.
W pierwszym tygodniu odbyły się również warsztaty taneczne dla młodzieży, które poprowadził Tomasz Kudłacz, tancerz Teatru Sztuk Wielu w Warszawie. Sekcja turystyczna MDK-u zorganizowała trzydniowe zimowisko w Desznicy, w którym udział wzięli uczestnicy tej sekcji oraz uczniowie tamtejszej szkoły podstawowej. Najmłodsi mogli dwukrotnie podczas ferii wziąć udział w zajęciach ogólnorozwojowych „Jeden smyk drugi smyk do eMDeKu biegnie w mig”, a uzdolnieni manualnie w warsztatach szycia „Uszyj swoją przytulankę”.

ferie

W drugim tygodniu we wtorek przedszkolaki z zajęć prowadzonych w MDK-u bawiły się na balu karnawałowym. W czwartek ze spektaklem dla dzieci pt. „Prot i Filip” wystąpił Teatr OdSkocznia z Warszawy. Aktorzy tego teatru: Sebastian Skoczeń i Piotr Makarski przeprowadzili również warsztaty teatralne dla dzieci.
W czwartkowe popołudnie 12 lutego odbył się natomiast Talent Show, podczas którego dzieci prezentowały na scenie swoje talenty wokalne, taneczne, muzyczne oraz recytatorskie. Głosami publiczności zwyciężyła baletnica Dagmara Piątkowska.
W piątek odbyło się spotkanie dotyczące historii kawy i czekolady oraz warsztaty parzenia kawy zorganizowane wspólnie z firmą CafeMax. Na zakończenie ferii, w sobotnie przedpołudnie 20. uczniów ze szkól podstawowych powiatu jasielskiego wzięło udział w Feryjnym Turnieju Szachowym, który zwyciężyli: w grupie młodszej kategoria chłopcy: Bartosz Walczak, kategoria dziewczyny: Katarzyna Kwilosz. W grupie starszej turniej wygrał Kamil Błasik (kat. chłopcy) oraz Natalia Tomkiewicz (kat. dziewczyny).
Obszerne relacje i fotogalerie dostępne są na stronie www.mdkjaslo.pl.

Wieczór autorski Mateusza Nocka w PBW Filia w Jaśle

$
0
0

Wieczór autorski Mateusza Nocka w PBW Filia w JaśleW dniu 25 lutego 2015 r. w jasielskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie miał miejsce wieczór autorski młodego poety Mateusza Nocka.


Artysta pochodzi z Zarzecza. Ważne wydarzenia, znaczące dla jego artystycznej twórczości, związane są z Rzeszowem. Tam w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej na festiwalu poezji i prozy zaśpiewał do własnej muzyki utwory Krzysztofa Karaska. Wystąpił również w TV Rzeszów śpiewając wiersze podkarpackiego poety Grzegorza Kociuby. Jest on także współzałożycielem działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle Klubu Inicjatyw Artystycznych „Wschód”, który zrzesza młodych twórców oraz promuje lokalne talenty. Skomponował muzykę do ponad 200 wierszy znanych polskich oraz zagranicznych poetów. Pod koniec ubiegłego roku ukazał się jego debiutancki tomik poezji „Piosenki na przetrwanie”.

IMG 8691

Podczas spotkania poeta opowiadał o początkach swojej niełatwej artystycznej drogi. Prezentował wybrane wiersze, a także zaśpiewał kilka utworów we własnej aranżacji muzycznej. Ponadto odwoływał się do swojego „mistrza” Edwarda Stachury, którego twórczość wywarła ogromny wpływ na jego formacje artystyczną. Podzielił się również z publicznością własnymi przemyśleniami na temat niełatwej drogi młodych artystów do zaistnienia na rynku muzycznym. Mateusz Nocek szuka swego miejsca w świecie, dąży do realizacji zamierzonych celów, nie boi się podejmować nowych wyzwań, konfrontując się z licznymi przeciwnościami jakie niesie życie. Na zakończenie spotkania można było nabyć tomik poety wraz z jego autografem.

Beata Szczepanik

Persona non grata, czyli człowiek bez mebli

$
0
0

Persona non grata, czyli człowiek bez mebliBlisko dwie godziny trwał koncert amerykańskiego trębacza Charli’ego Greena oraz Krzysztofa Pumy Piaseckiego, którym towarzyszył kwartet 4 SET. Koncert zorganizowany przez Jasielski Dom Kultury odbył się 10 marca w budynku dawnego kina Syrena.


Znakomici muzycy, jak i miejsce stworzyły niepowtarzalny klimat. Sympatycy jazzu zostali wprowadzeni w świat, gdzie brzmienie gitary idealnie łączyło się z trąbką, klawiszami, perkusją i basem. Koncert rozpoczął się od utworu „Persona non grata”, którego tytuł w tym wypadku miał zgoła inne znaczenie. - W 1997 roku była w kraju wielka powódź, a ja pochodzę z Opola, więc ta powódź dotknęła mnie osobiście. Był to bardzo traumatyczny, ciężki okres dla mnie, a mimo to miałem czas dla instrumentu. Siedząc sobie w tym dziwnym świecie napisałem tę piosenkę, ale nie bardzo wiedziałem jak ją nazwać. Wymyśliłem „Persona non grata”, bo graty odpłynęły, a persona została, czyli człowiek bez mebli – wyjaśnił Krzysztof Puma Piasecki.

IMG 5149

IMG 5161

Na sali zabrzmiały także „For Gibson” i „Groove” oraz nowe utwory z ostatniej płyty Piaseckiego „Illusion”. Dużą niespodzianką było mistrzowskie wręcz wykonanie klasyki rocka „Stairway to Heaven”. Rozbudowana kompozycja Led Zeppelin zyskała inny, ciekawszy wymiar, podobnie jak - na zakończenie koncertu - „Statisfaction” Rolling Stonesów.

kp (JDK)

XXIII Jasielskie Spotkania Muzyczne: Tylko Lora

$
0
0

XXIII Jasielskie Spotkania Muzyczne: Tylko LoraMuzyka Fryderyka Chopina, teksty Justyny Holm, aranże Bernarda Maseliego i wokal Lory Szafran złożyły się na znakomity koncert, który odbył się 26 marca br. w sali widowiskowej dawnego kina Syrena w Jaśle. Koncert zorganizowany przez Jasielski Dom Kultury odbył się w ramach XXIII Jasielskich Spotkań Muzycznych.


Płyta pt. „Tylko Chopin” powstała w 1994 roku. ¬- To był taki moment, że mało kto pozwolił sobie na taką odwagę, żeby śpiewać utwory Fryderyka Chopina z tekstami. Być może to była z mojej strony głupota? A może taka młodość odważna? – wspomniała podczas koncertu piosenkarka.
Wielbiciele talentu krośnianki mieli okazję usłyszeć utwory polskiego kompozytora w jazzowym wydaniu. Koncert rozpoczął się od utworu „Tylko człowiek” (Nokturn b-moll, op. 9 nr 1.). Następnie przyszła kolej na m.in. „Tylko do jutra” (Preludium Des – dur, op. 28 nr 15), „Tylko wolność”, (Nokturn cis – moll, op. 27 nr 1), „Tylko kocham” (Mazurek a – moll, op. 17 nr 4) oraz „Tylko dom” (Mazurek C – dur, op. posth. 67 nr 3).

1

Spotkanie z publicznością przeplatane było dowcipnymi i barwnymi opowieściami nawiązującymi m. in. do czasów studenckich wokalistki i jej znajomości z Bernardem Maselim. - Mieliśmy okazję spotkać się wiele lat temu w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie studiowaliśmy na jednym wydziale. Profesor (B. Maseli – przyp. red.) studiował vibrafon i instrumenty perkusyjne, a ja taki lżejszy kierunek czyli wokalistykę jazzową. Jak skończyliśmy studia powstał pomysł, żeby nagrać taki projekt. Justyna Holm napisała teksty do tematów szopenowskich, natomiast Bernard postanowił to opracować muzycznie. To wtedy była zupełna nowość – mówiła Lora Szafran.

3

W ramach podziękowań za niezwykłą ucztę muzyczną, Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury wręczył artystce anioła z klawiaturą, wykonanego z ceramiki przez Igę Brej – Kozon.
Lora Szafran wystąpiła z zespołem w składzie: Bernard Maseli - (aranżer) KAT (wibrafon elektroniczny), Wojciech Gogolewski - fortepian, Jarosław Zawadzki – keyboard (smyki), Dariusz Szymańczak – bas, Sebastian Frankiewicz – perkusja.

kp (JDK)

Nic ważnego, to tylko sztuka...

$
0
0

Nic ważnego, to tylko sztuka...W dniu 10.04.2015r. odbył się wernisaż wystawy malarstwa, artysty Slavo Čupila, malarza, dr. filozofii, metodyka i pedagoga (pod tytułem: „NIC WAŻNEGO, TO TYLKO SZTUKA“) urodzonego 16 czerwca 1948 r. w Petkovciach, powiat Vranov nad Topľou (Słowacja). Fotorelacja


Maluje od dzieciństwa, ukończył Szkole Średnią Artystyczną w Bratysławie (1962-1967) a następnie studia na FF UPJŠ (1972-1977) w Prešove. W 1985 r. na Pedagogicznym Fakultecie Filozoficznym UPJŠ w Prešove, uzyskał tytuł doktora filozofii.
Po studiach pracował w różnych instytucjach kulturalnych na terenie miasta, powiatu Vranov nad Topľou na różnych stanowiskach. Był metodykiem, kierownikiem wydziału, również dyrektorem. Jednocześnie uczył rysunku w Artystycznej Szkole Podstawowej.

IS DPP 1


b
„Efektem mojej pracy pedagogicznej były i są różne wystawy i konkursy, gdzie prace moich uczniów były i są zauważane i nagradzane. W ciągu ponad 22 lat pracy zorganizowałem kształcenie artystyczne w powiecie. Jednocześnie corocznie organizowałem różne seminaria o tematyce artystycznej. Były to kontakty z profesjonalnymi artystami i teoretykami sztuki takimi jak: Dr Pichonský historyk sztuki Wschodnosłowackej Galerii w Košiciach, malarze: Juraj Kresila, Jozef Jackanič, Ivan Chapčák, rzeźbiarz Michal Czupil, itd.“ mówi o swojej pracy Slavo Čupil.
Od 2013 roku jest członkiem grupy artystycznej “L´Art per l´Art” z Francji i “Paintig the World” z Rosji.
W swojej pracy artystycznej używa głównie takich technik jak, akwarela, malarstwo olejne, rysunek. Na szczególną uwagę zasługują jego akwarele, które są niezwykle „lekkie“ a zarazem dbające o szczegół na przykład w tematach miejskich.
Wiele z prac powstało w jego ”autostudio”, to jest na siedzeniu w samochodzie, gdzie kierownica służy za sztalugę na której mocuje specjalny uchwyt na papier. Wszystko to pozwala mu tworzyć i stwarza nieograniczoną wolność przemieszczania się i malowania w każdych warunkach atmosferycznych.

IS DPP 2


„W pracowni tworzę powoli, z namysłem, akwarele maluje korzystając z różnych technik akwarelowych. Studiuje dzieła innych artystów w dziedzinie sztuki malarskiej, oczywiście, ze swoim udziałem nieformalnej i formalnej wizji świata, atmosfery, wyczucia tematów, które są wolne od zbędnych balastów wizualnych, a wszystko to powstaje w tle muzyki ambient, która uzupełnia harmonię tworzenia“ mówi artysta.
Na wystawie - w swoich pracach stara się pokazać ostatnie 10-15 lat życia, które było naznaczone licznymi podróżami i pobytami na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, w Austrii, a także w Polsce.
Twórczość Slavo Čupila porusza dwa tematy filozoficzne: ruch wielkomiejski i przyrodę (nazwany przez Slava: „zielony ślad“). To tam przeżywa dawkę romantyzmu, czasem melancholie, które dla dzisiejszych artystów są uczuciami bardziej lub mniej obcymi. Spotkania z ludźmi i z ich codziennymi problemami są dla niego również bardzo inspirujące.
Stale walczy ze sobą o dyscyplinę, aby mógł wykorzystywać jak najlepiej czas do malowania. Wiele czasu poświęca dyskusji z kolegami malarzami, artystami i zwykłymi ludzi. Wbrew sarkastycznemu tytułowi wystawy, twórczość swoją traktuje niezwykle poważnie.
Ważną osobą w twórczości jest jego żona Olga, która jest jego pierwszym krytykiem i ma głębokie zrozumienie do tego co tworzy.
Artysta zna dobrze Polskę i Jasło. Bywał tu wiele razy, między innymi na międzynarodowym plenerze malarskim organizowanym przez JDK w 2012 r.
Na wernisaż wystawy przybyło wielu gości, ze Słowacji oprócz autora i jego małżonki były władze Vranova nad Topľou na czele z burmistrzem Janem Raganem i  Alfonz Kobielsky - dyrektor Domu Kultury jak również przyjaciele artyści i znajomi. Jasło reprezentowała wiceburmistrza Elwira Musiałowicz – Czech, dyr. JDK Janusz Szewczyk, artyści z grupy PLAJA, przyjaciele i wielu mieszkańców Jasła.

Wystawę można oglądać, jak również zakupić prace artysty Slavo Čupila i innych artystów w MalGaleria w Jaśle do końca maja.

Kurator wystawy
art. rzeźbiarz Bogdan Samborski

Sukcesy uczestników Sceny Młodego Aktora

$
0
0

Sukcesy uczestników Sceny Młodego AktoraDwaj recytatorzy Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle w ostatnim czasie zdobywali sukcesy na wojewódzkich konkursach recytatorskich.



Miłosz Momot – uczeń III klasy Gimnazjum nr 1 w Jaśle – okazał się najlepszy w Wojewódzkim Konkursie SACRUM W LITERATURZE I SZTUCE, który odbył się 21 marca br. w Prywatnym Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu. W finale tego konkursu wystąpił również drugi uczestnik Sceny Młodego Aktora – Filip Nowak, jednak szczęście uśmiechnęło się do niego w innym konkursie. III miejsce zajął recytując wiersz Ewy Lipskiej „Z cyklu: Wielkie awarie (I)” w V Podkarpackim Konkursie Poezji Współczesnej, organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie w dniu 10.04.15 r. Filip jest uczniem II klasy Gimnazjum nr 1 w Jaśle. Scenę Młodego Aktora w Młodzieżowym Domu Kultury prowadzi Agnieszka Kuczała.
Dumni z osiągnięć naszej zdolnej młodzieży życzymy jej dalszych sukcesów!
MDK

Taneczne prezentacje przedszkolaków

$
0
0

Taneczne prezentacje przedszkolakówW dniu 15.IV.2015 r. odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja Przeglądu Tańców Przedszkolaków pod hasłem ,,Zatańczyć z Tobą chcę” zorganizowana przez Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle. Fotorelacja



Taneczne spotkania umożliwiają wzajemne poznanie się dzieci z jasielskich przedszkoli, bogacenie ich wiedzy nt różnych stylów i rodzajów tańca, z także umożliwiają zaprezentowanie swoich umiejętności przed szerszą publicznością.
Zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia wymaga od organizatorów szeregu działań podjętych na kilka miesięcy wcześniej. Składają się na nie m.in. opracowanie regulaminu i programu przeglądu, pozyskanie sponsorów, przygotowanie sali i dekoracji, a wreszcie – nagród.
W tym roku, ze względu na prace remontowe w Jasielskim Domu Kultury – przedszkolaki po raz pierwszy wystąpiły na scenie w Kaplicy św. Maksymiliana Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle. Prezentacje taneczne, w tak niecodziennym miejscu, były możliwe dzięki życzliwej gościnności Gwardiana klasztoru i proboszcza parafii.
Swoje umiejętności taneczne zaprezentowało 96 dzieci w wieku od 4 do 6 lat z jedenastu jasielskich przedszkoli. Repertuar przedstawiany przez przedszkolaki był różnorodny. Podziwialiśmy tańce ludowe: rzeszowiaka, krakowiaka, polkę, tańce współczesne, towarzyskie: sambę, integracyjne: polka szkocka, układy baletowe a wszystko w dobranych strojach.

1

3

4

Nauczycielki przygotowujące wychowanków do występów wykazały się dużą inwencją i pomysłowością w zakresie doboru kostiumów, rekwizytów, dodatków, choreografii. Uczestnicy wzajemnie się podziwiali, dopingowali, nagradzali brawami, a przy tym dobrze bawili. 

Wspaniałe prezentacje zostały docenione przez gości i nagrodzone przez organizatorów słodkimi upominkami oraz maskotką pluszowego misia – ulubieńca wszystkich dzieci. Wraz z panią dyrektor Martą Mosoń nagrody wręczali: zastępca Burmistrza pani Elwira Musiałowicz–Czech,
O. Łukasz oraz organizatorki przeglądu. Nagrodzenie przedszkolaków za występy było możliwe dzięki objęciu naszego przedsięwzięcia honorowym patronatem przez Burmistrza Miasta Jasła, a także hojności i życzliwość sponsorów, którym za okazaną pomoc i życzliwość serdecznie dziękujemy.
To właśnie ich dobre serca umożliwiają kontynuację rozpoczętego 10 lat temu Przeglądu Tańców Przedszkolaków.

Renata Borowiec, Teresa Sypień, Elżbieta Zięba


VIII Wieczór Twórczości Młodych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie Filii w Jaśle

$
0
0

VIII Wieczór Twórczości Młodych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie Filii w Jaśle 15 kwietnia 2015 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie Filii w Jaśle odbył się VIII Wieczór Twórczości Młodych.



W spotkaniu wzięło udział 12 młodych twórców, którzy zaprezentowali zgromadzonej publiczności swoje pasje i talenty.
Własne utwory poetyckie deklamowali: Oliwia Augustyn (uczennica I LO w Jaśle), Weronika Dubiel i Patryk Zdebik (uczniowie Publicznego Gimnazjum w Dębowcu).
Eksponowane były również rysunki Oliwii Augustyn oraz Marty Nadymus i Dominiki Szafarz (uczennic ZS nr 3 w Jaśle). Rękodzieło artystyczne wystawiły Joanna Matysik i Patrycja Sanicka (uczennice ZS nr 3 w Jaśle) oraz Patryk Rak (uczeń ZS im. Jana Pawła II w Brzostku). Joanna Matysiki Patrycja Sanickazademonstrowały sprawne stosowanie techniki quillingu. Patryk Rak zaprezentował wykonaneróżnymi technikami stroiki i ozdoby świąteczne. Fantazje papierowe prezentowała Patrycja Gmiterek (uczennica ZS im. Jana Pawła II w Brzostku). Były to okazałe i skomplikowane dekoracyjne formy papieroplastyczne wykonane metodą japońskiego orgiami.

10


12
13
Talent wokalny ujawniły: Oliwia Augustyn, śpiewając wiersz Edwarda Stachury „Nie rozdziobią nas kruki” w aranżacji muzycznej Jana Kondraka, Oliwia Dybaś (uczennica ZS nr 3 w Jaśle), która wykonała piosenki „Gdzie te chłopy” z repertuaru Danuty Rinn oraz „Niech żyje bal” Maryli Rodowicz oraz Aleksandra Wilk (uczennica ZSM nr 1 w Jaśle), która zaśpiewała piosenkę Natalii Szroeder „Wszystkiego na raz”. Natomiast Jarosław Sroka (uczeń ZS nr 3 w Jaśle) wykonał na klarnecie kompozycję Marcela Chyrzyńskiego „Quasi Kwazi”. Gościem Wieczoru był Mateusz Nocek, młody poeta, który kilkakrotnie odwiedzał naszą Bibliotekę, także jako uczestnik Wieczoru Twórczości Młodych. Zaśpiewał wiersze Leopolda Staffa i Jarosława Iwaszkiewicza we własnej aranżacji muzycznej oraz swoje utwory charakteryzujące się dużą dojrzałością twórczą. Podzielił się także z publicznością swoimi doświadczeniami na drodze kariery muzycznej oraz szerokimi planami na przyszłość. Opiekę techniczną nad Wieczorem pełnił Mateusz Kozik (uczeń ZS nr 3 w Jaśle).

14


15
16
Na zakończenie Wieczoru wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki ufundowane przez Urząd Miasta Jasła.

Małgorzata Kasza

Mali artyści znów są wśród nas

$
0
0

Mali artyści znów są wśród nasDnia 21 kwietnia 2015 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle miał miejsce IV Międzyprzedszkolny przegląd pod hasłem „Talent przedszkolaka”. Fotorelacja


Organizatorem przeglądu było Przedszkole Miejskie Nr 10 pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła oraz Urząd Miasta Jasła. 
Przegląd zaszczycili swą obecnością: Zastępca Burmistrza Miasta Jasła P. Elwira Musiałowicz - Czech, Przedstawiciel Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego - P. Henryk Zych, Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury – P. Grażyna Leńczuk oraz dyrektorki i nauczycielki jasielskich przedszkoli.
Miesiąc kwiecień to miesiąc, w którym miasto Jasło obchodzi urodziny - 650 lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji nasi mali artyści z Grupy „ Żabki” i „ Półnutki” przygotowane przez nauczycielki Małgorzatę Hanusz , Bożenę Orlof, Renatę Zemrys i Beatę Cholewiak zaprezentowali wspaniałe występy artystyczne.
W przeglądzie wystąpiło 23 utalentowanych wychowanków jasielskich przedszkoli w 19 prezentacjach.

1


2


3


Przegląd uatrakcyjniły występy absolwentów naszego przedszkola: Heleny Czyżowicz, Katarzyny Ciureja, Angeliki Szczerba, Zofii, Jana Filipa Preisner.
Uczestnicy przeglądu otrzymali atrakcyjne nagrody i dyplomy, które zostały im uroczyście wręczone przez dyrektora przedszkola Annę Kwiatkowską i Zastępca Burmistrza Miasta Jasła P. Elwirę Musiałowicz - Czech
Sponsorami nagród byli: Burmistrz Miasta Jasła, PZU S.A. oddział Jasło, LOTOS Infrastruktura S. A. Cukiernia – Piekarnia „ Renata” oraz rodzice naszych wychowanków.
Dziękujemy wszystkim, którzy swoim wkładem umożliwili prezentacje wyjątkowych talentów przedszkolaków i przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia. Gratulujemy wspaniałych efektów najmłodszym artystom i życzymy dalszych sukcesów.
Nauczycielki Przedszkola Miejskiego Nr 10 w Jaśle
Barbara Matkowska, Renata Zemrys, Małgorzata Hanusz

XXIV Turniej Wiedzy o Jaśle

$
0
0

XXIV Turniej Wiedzy o JaśleW dniu 12 maja 2015 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle odbył się XXIV Turniej Wiedzy o Jaśle dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta Jasła.


Głównym organizatorem Turnieju jest Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego przy współudziale Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.
Honorowy Patronat nad Turniejem objęli: Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, Starosta Jasielski Franciszek Miśkowicz oraz Prezes Zarządu Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. w Jaśle Ryszard Rozwadowski. Obsługę medialną pełnił Serwis Informacyjny Urzędu Miasta w Jaśle.

min2


W Turnieju ogółem uczestniczyło 19 trzyosobowych drużyn reprezentujących 8 szkół podstawowych, 5 gimnazjów i 1 szkołę ponadgimnazjalną. W tegorocznej edycji uczestnicy turniejowych zmagań musieli się zmierzyć z pisemnym testem pytań opracowanych przez Roberta Nowińskiego, historyka Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kołaczycach. Tematyka testów obejmowała materiały z pozycji książkowych wydanych przez Stowarzyszenie w 2014 i 2015 roku, opracowanych przez W. Hapa pt. „Ziemia Jasielska naszą Małą Ojczyzną”, F. Jałosińską pt. „Kalendarium 9 lat rozbudowy Jasła od 1961 do 1969 roku” oraz „Kalendarz Jasielski 2015” wydany pod redakcją E. Pietraszek. Szczególny nacisk został położony na bliższe poznanie dziejów związanych z 600 i 650 rocznicą nadania Jasłu praw miejskich oraz 50-leciem SMJiRJ.
Jurorami Turnieju byli nauczyciele historycy z terenu Jasła i powiatu oraz regionaliści – członkowie Zarządu SMJiRJ: Jacek Bracik (przewodniczący), Łucja Filipek, Małgorzata Madej, Ryszard Turek oraz Krystyna Mikołajczyk reprezentująca MDK. W pracach organizacyjnych udzielał pomocy Łukasz Kotulak (członek SMJiRJ). Nad całością działań organizacyjnych i przeprowadzeniem konkursu czuwała wiceprezes SMJiRJ Felicja Jałosińska.

min3


Po dokonaniu oceny testów pisemnych jury przyznało lokaty:
Szkoły podstawowe:
I miejsce: ISP nr 12 – Kacper Janiga, Dawid Ślusarczyk, Natalia Więcek.
Opiekun - Elżbieta Barwikowska i Wiesław Hap.

II miejsce: SP nr 2 – Aleksandra Kaleta, Kamil Kras, Wiktoria Rączka.
Opiekun – Jacek Nawrocki.

III miejsce: SP nr 8 – Konrad Lawera, Maciej Ochwat, Gabriela Rzońca.
Opiekun – Urszula Zagórska.

IV miejsce: SP nr 4 - Aleksander Hycnar, Bartosz Rup, Dagmara Zając.
Opiekun – Ewa Pietraszek.

V miejsce: SP nr 2 – Rafał Pietrusza, Adrian Rachowicz, Michał Sochacki.
Opiekun – Bożena Dunaj.

VI miejsce: SP nr 7 – Dominik Gajewski, Aleksandra Kmiecik, Szymon Zabawa.
Opiekun – Bożena Dunaj.
W Turnieju uczestniczyła też młodzież SP nr 1, SP nr 4 (II zespół), SP nr 6 i SP nr 11.

min4


Gimnazja:
I miejsce: Gimnazjum nr 2 – Aleksandra Bober, Aleksandra Modras, Karol Wojdyła.
Opiekun - Elżbieta Barwikowska i Wiesław Hap.

II miejsce: Gimnazjum nr 2 - Magdalena Szetela, Anna Pogorzelska, Katarzyna Żołądź.
Opiekun – Elżbieta Barwikowska i Wiesław Hap.

III miejsce: Gimnazjum nr 5 – Monika Kłosowska, Weronika Misior, Filip Sitek.
Opiekun – Urszula Zagórska.

IV miejsce: Gimnazjum nr 1 – Wiktoria Furmanek, Katarzyna Zabawa, Małgorzata Wójcik.
Opiekun – Leszek Znamirowski.
W Turnieju brała też udział młodzież Gimnazjum nr 1 (II zespół), Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum Społecznego.

Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce: I LO – Aneta Cygan, Aleksandra Pietraszek, Magdalena Zawadowicz.
Opiekun – Stanisława Borys.

II miejsce: I LO – Maciej Frączek, Jakub Książkiewicz, Jakub Wróbel.
Opiekun – Stanisława Borys.
Przy ogólnej ocenie wszystkich trzech typów szkół komisja stwierdziła wysoki poziom przygotowania biorąc pod uwagę złożoność tematyczną z dużym obciążeniem dokładnymi datami i nazwiskami osób związanych z wydarzeniami z dziejów Jasła. Należy też złożyć wyrazy uznania dla opiekunów, którzy potrafili zmotywować młodzież do trudu poszerzenia wiedzy o historii swojego miasta uczestnicząc w tym Turnieju.

Cenne nagrody i dyplomy laureatom wręczyli główni sponsorzy: Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, Przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Rak, Prokurent firmy Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. w Jaśle Regina Waśko, Dyrektor MDK Grażyna Leńczuk i Felicja Jałosińska - Wiceprezes SMJiRJ – organizatorka Turnieju.
Organizatorzy Turnieju składają serdeczne podziękowania głównym sponsorom, którzy objęli nad nim patronat i ufundowali cenne nagrody, a także firmom wspierającym takim jak: Huta Szkła Jasło, PSS „Społem”, Piekarnia i Ciastkarnia Jan Wątroba oraz Zakład Produkcyjny „Liwocz”.

Felicja Jałosińska – Wiceprezes SMJiRJ

Jak nas widzą tak nas piszą

$
0
0

Jak nas widzą tak nas pisząPodstawowe zasady dobrego wychowania przypomniała, na kolejnym spotkaniu z cyklu „Studnia Kulturalna JDK”, Maria Bujas – Łukaszewska. 66. już „Studnia” odbyła się 22 maja wieczorem w sali Kina JDK przy ul. Sokoła 8 w Jaśle.


Prelegentka przedstawiła krótko prawidła powitania (w sytuacji towarzyskiej i pracowniczej): kto do kogo pierwszy wyciąga rękę, kto komu pierwszy się kłania oraz kto kogo, komu i w jaki sposób przedstawia. Przybliżyła także przepisy obowiązujące w tym względzie w dyplomacji oraz wyjaśniła, w którym miejscu powinni stać i siedzieć w różnych oficjalnych sytuacjach: gospodarz, osoby mu towarzyszące oraz goście.
Znając zasady precedencji, czyli protokolarnego porządku pierwszeństwa możemy łatwo zorientować się kto jest gospodarzem spotkania na wysokim szczeblu i jaka jest hierarchia gości.

11


Znawczyni etykiety, która jest jednocześnie aktorką, wyraziście pokazała jak i gdzie w żadnym wypadku nie trzymać rąk podczas oficjalnych wystąpień, jak elegancko siadać i wstawać, jak trzymać sztućce i co zrobić z ością lub kostką włożoną do ust z porcją potrawy.
Zwróciła także uwagę, że ubiór powinien być stosowny do okoliczności: skąpy strój dobry jest na plażę, a w miejscu pracy ma być taki, aby nie odwracał uwagi od rangi, kompetencji i pozycji osoby.
***
Maria Bujas – Łukaszewska jest m.in. autorką programu „Akademia Dobrych Manier”, realizowanego w krakowskich szkołach średnich, przez kilka lat prowadziła własną rubrykę savoir-vivre w tygodniku Pani Domu. Prowadzi szkolenia z savoir-vivre’u, etykiety biznesu, elementów protokołu dyplomatycznego, wystąpień publicznych.

JDK - st

„Popołudnie z mamą i tatą” w Przedszkolu Miejskim nr 2 w Jaśle

$
0
0

„Popołudnie z mamą i tatą” w Przedszkolu Miejskim nr 2 w JaśleW dniu 23.05.2015r. już po raz VIII w historii Przedszkola Miejskiego nr 2 w Jaśle odbył się Piknik Rodzinny z okazji Dnia Mamy i Taty pod hasłem „Popołudnie z mamą i tatą”


Uroczystość rozpoczęła się występami artystycznymi przedszkolaków z poszczególnych grup wiekowych, w czasie których pojawiły się nie tylko uśmiechy ale także łzy radości i dumy, gdyż życzenia składane były także w j. angielskim.
Po zakończonej części artystycznej do przedszkolnego ogrodu wjechali strażacy ze Straży Pożarnej, którzy umożliwili przedszkolakom jazdę na podnośniku, zwiedzanie samochodu. Strażacy odpowiadali na wiele pytań zadawanych przez przedszkolaków.

11


12


13


W wolnych chwilach trwania pikniku prowadzone były zabawy, rozgrywki sportowe, wspólne tańce rodzinne. Bawili się wszyscy nie tylko dzieci ale również ich rodzice.
Był również „Koncert życzeń”, który dotyczył malowania twarzy – pani Asia malowała to co życzyły sobie dzieciaki–księżniczki, traktory, straż pożarną, tygryski, kotki itp.
Miłą niespodzianką były liczne odwiedziny byłych przedszkolaków, którzy na pamiątkę pozostawili wpisy do Księgi Absolwenta. Niektórzy z nich aby uatrakcyjnić ten dzień przebrali się w stroje z odległych dla nas czasów – Zuzia w stroju szlacheckim a Jan w stroju żołnierza z I wojny światowej.

14


16


333


1365


W bufecie przedszkolnym można było zjeść domowe ciasteczko, bigos, kiełbaskę z grilla, wypić gorącą herbatkę czy kawę. Wszystkie te smakołyki przygotowali rodzice we współpracy z pracownikami kuchni.
Różne sposoby spędzania wolnego czasu, rekreacja, integracja środowiska przedszkolnego z rodzicami, środowiskiem lokalnym to główne cele, które udało się osiągnąć realizując tę imprezę.

Zaczytani! Rozśpiewani! Oczarowani! Izabella Klebańska w MBP w Jaśle

$
0
0

Zaczytani! Rozśpiewani! Oczarowani! Izabella Klebańska w MBP w JaśleCzy potraficie wyobrazić sobie dźwięki i przywołać obrazy pędzącej lokomotywy z wiersza J. Tuwima? Bez trudu udało się to uczestnikom XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. 2 czerwca br. dzieci i dorośli spotkali się z Izabellą Klebańską, autorką książek, piosenek i programów telewizyjnych dla dzieci.


 

W głośnym czytaniu i dobrej zabawie słowem wzięli udział zaczytani dorośli i zasłuchane dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle oraz Klubu Czytających Rodzin.  

Podczas spotkania Zaczytani melomani, najmłodsi wspólnie z autorką książki Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada wkroczyli do świata dźwięku i melodii, dowiedzieli się jak tańczono przed wiekami, na moment znaleźli się w operze oraz  przekonali się co to takiego dworska etykieta.

b


c
d

Natomiast dzieci i rodzice z Klubu Czytających Rodzin, wspólnie z gościem przy dźwięku skrzypiec oraz w asyście muzycznych opowieści świętowali czwarte urodziny Klubu. Podczas spotkania Rodzinne czytanie i muzykowanie klubowicze przekonali się, że muzykowanie i czytanie  niesie ze sobą wiele emocji. Posłuchali opowieści o tym, co dzieje się na królewskim dworze, nauczyli się taktownie kłaniać i naśladując dźwięki – poskakali na pięciolinii.

Spotkaniom tradycyjnie towarzyszyło głośne czytanie. Najmłodszym czytali: Ryszard Pabian – Burmistrz  Miasta Jasła, Wiesław Latoszek – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Bogdan Ziemba – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Szynal – p. o. Komendanta Straży Miejskiej, mł. asp. Joanna  Garbacik – asystent Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji, Bogumiła Kraus – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 1, Lidia Firak – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Izabella Klebańska.

Oba spotkania zakończył miły akcent obdarowania dzieci książkami w myśl hasła przyświecającego tegorocznemu OTCD – Każde dziecko zasługuje na książkę.

Partnerami w tegorocznej edycji XIV OTCD są: Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Straż Miejska w Jaśle, Piekarnia JW Jan Wątroba Barbara Wątroba, PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o., Klub Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

MBP w Jaśle

Po falach życia popłyń spokojnie

$
0
0

Po falach życia popłyń spokojnie9 czerwca 2015 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle Klub „Michalina” gościł jasielską poetkę Marię Forystek.



Za namową wnuków, które sfinansowały wydawnictwo zadebiutowała zbiorem wierszy „Pogoda duszy na Grunwaldzkiej 85 – z pamiętnika Marii Forystek…”. Motywy dominujące to sprawy codzienne, miłość i radość z własnej kobiecości (Kobieta). Poetka przywołuje pory roku, aby wyrazić swój zachwyt nad światem - zimowe szczyty Tatr (Zima; Wspomnienia), szarugę jesienną (Jesień). Wspomnienia wojenne powracają w wierszach Więźniarka, O żołnierzach. Mimo trudnych przeżyć, autorki nie opuszcza humor. W wierszu Gliniany garnek opowiada o przygodzie psotnika Jacka, który założywszy garnek na głowę nie mógł go ściągnąć. Maria Forystek to osoba ciepła i serdeczna - tak jak jej poezja.

1


3
4
5
6
Teresa Macek, artystka z Sądkowej od lat zajmuje się rękodzielnictwem, a jej ozdoby można obejrzeć na blogu http://tessart57.blogspot.com/. W drugiej części spotkania pokazywała zebranym, jak ozdabiać zakładki do książek i kartki okolicznościowe techniką decoupage i embossing. Dużą atrakcją okazał się tajemniczy kuferek do wytłaczania wzorów.

MBP w Jaśle


Antoniada

$
0
0

Antoniada13 czerwca wszystkie placówki oświaty pozaszkolnej w Polsce obchodzą swoje święto, nazwane ANTONIADĄ na cześć dra Antoniego Weyssenhoffa (pomysłodawcy i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego oraz Towarzystwa Inicjatyw Wychowawczych).



Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle korzystając z gościnności organizatorów 3. Antoniańskiego Daru Serca swoje święto zorganizował przy Kościele Franciszkanów w Jaśle w dniu 11 czerwca 2015 r. W programie Antoniady znalazły się występy wychowanków MDK w Jaśle – tańczyły grupy baletowe i tańca nowoczesnego, zespół wokalno-taneczny ISKIERKI, śpiewali młodzi wokaliści: Patrycja Woźniak i Michał Witusik. Występy przygotowały nauczycielki MDK: Małgorzata Czeluśniak, Małgorzata Forystek, Monika Kubas-Gozdecka, Anna Gomulec oraz Adriana Czyrnia.

b


c
d
e
Święto to jest wspaniałą okazją do podsumowania pracy MDK-u w ostatnim roku szkolnym i uhonorowania najlepszych wychowanków wyróżniających się wybitnymi osiągnięciami, wzorową frekwencją oraz wkładem pracy w działalność sekcji. Podziękowania i dyplomy wręczały wyróżnionym dzieciom i młodzieży dyrektor Grażyna Leńczuk , wicedyrektor Małgorzata Piotrowska oraz przewodnicząca Rady Rodziców MDK Ewa Momot. Dyrekcja dziękowała również partnerom, sponsorom i darczyńcom, którzy stale wspierają działalność placówki.
Dziękując za ubiegły rok wspólnej pracy życzymy dzieciom, młodzieży oraz przyjaciołom MDK udanego wakacyjnego wypoczynku i zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na nowy rok szkolny!
MDK

Solistka JDK zaproszona do udziału w międzynarodowym konkursie

$
0
0

Solistka JDK zaproszona do udziału w międzynarodowym konkursieRoksana Węgiel, solistka Jasielskiego Domu Kultury zdobyła pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej (klasy od II do IV) w XII Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”, który odbył się w dniach 19 – 21 czerwca w Nowym Sączu.


Dodatkowo otrzymała także nominację do udziału w Międzynarodowym Festiwalu, który odbędzie się we włoskim Lido di Jesolo.

W konkursie wzięło udział blisko 60 młodych uczestników w czterech kategoriach wiekowych: przedszkolaki i uczniowie klasy I, uczniowie klas od II do IV, uczniowie klas od V do VI oraz po raz pierwszy gimnazjaliści. Uczestnicy przygotowali po dwie piosenki: jedną o dowolnej tematyce, dostosowaną charakterem do wieku wykonawcy, a drugą - z repertuaru zespołu „Promyczki Dobra”. Roksana zaśpiewała a’cappella „Hej baco, paś łowiecki” z repertuaru Promyczków oraz „Piosenkę o muzyce”. Oprócz pierwszego miejsca na podium, podopieczna Ewy Grzebień, instruktorki muzyki JDK, otrzymała zaproszenie do wzięcia udziału w jednym z najbardziej prestiżowych festiwali w Europie – Międzynarodowym Festiwalu „Orfeusz w Italii”, który odbędzie się we włoskim kurorcie Lido di Jesolo, we wrześniu br.

23


Organizatorami wydarzenia byli: Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Promyczek i Pałac Młodzieży w Nowym Sączu, przy współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu i nowosądeckiego Urzędu Miasta.

kp (JDK)

Uczniowie Gimnazjum nr 2 wśród najlepszych w Polsce

$
0
0

Uczniowie Gimnazjum nr 2 wśród najlepszych w PolsceUczniowie Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle zajęli czołowe lokaty w Ogólnopolskim Konkursie „Losy Polaków na Syberii. Niepokonani – o cudzie ocalenia”. Weronika Jurczak zajęła III miejsce, a jej kolega Erwin Dedo - miejsce IV.



Gala finałowa tego konkursu, który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju, odbyła się w auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Zdaniem Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego: „Młodzi badacze historii w swoich pracach historycznych, literackich, plastycznych, multimedialnych oraz utworach poetyckich udowodnili, że pamięć o Sybirakach, którzy odeszli i tych, którym udało się przeżyć pozostaje wciąż żywa”. Otwarcia uroczystości dokonał wybitny polski historyk prof. Jerzy Wyrozumski, Sekretarz Generalny PAU w Krakowie. Następnie miały miejsce wystąpienia przedstawicieli Patronów Honorowych Ogólnopolskiego Konkursu, po czym wykład „Jak zdołaliśmy przeżyć na zesłaniu – kilka wspomnień i refleksje Sybiraczki” wygłosiła prof. Zofia Ciesielska. Po prezentacji wybranych prac nastąpiło podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród, dyplomów i podziękowań. Otrzymali je najpierw laureaci miejsc od I do V, w tym dwójka jaślan, a następnie wyróżnieni. Po zakończeniu części oficjalnej młodzi pasjonaci historii z całego kraju wraz ze swoimi opiekunami naukowymi udali się z przewodnikiem na zwiedzanie Bazyliki Mariackiej oraz Wawelu.

11


12
Weronika Jurczak zajęła III miejsce w kategorii: praca historyczna. Wynikiem jej badań, wywiadów, zbierania relacji i materiałów źródłowych stało się opracowanie p.t. „Moje odkrywanie losów Polaków na Syberii”. Oddajmy głos młodej regionalistce: „O tym konkursie dowiedziałam się od Pana Wiesława Hapa, mojego nauczyciela historii, który jest równocześnie moim druhem drużynowym. Wcześniej dość mało wiedziałam na ten temat, ale z zapałem zaczęłam szukać różnych informacji. Mój opiekun okazał się bardzo pomocny i pomógł mi w kontaktowaniu się z bezpośrednimi uczestnikami tamtych wydarzeń, m.in. z jasielskimi zesłańcami - Panią Barbarą Powroźnik z Bilewiczów i Panem Władysławem Kuźmą, oraz w zdobywaniu materiałów potrzebnych do opracowania tego tematu. Na tle rozmów z moimi bohaterami, na bazie ich wspomnień, relacji i innych źródeł starałam się ukazać losy osób związanych z Jasłem i okolicami, które doświadczyły doli zesłańców i deportowanych na „Nieludzką Ziemię”. Bardzo dziękuję wszystkim moim rozmówcom i osobom udzielającym mi relacji, informacji oraz udostępniającym archiwalnych zdjęć”.

16


Z kolei drugi z jasielskich laureatów, kolega szkolny Weroniki z Gimnazjum nr 2 - Erwin Dedo, zajął IV lokatę w tym ogólnopolskim konkursie w kategorii plastycznej. Wykonał pracę ołówkiem ukazującą przemarsz polskich zesłańców po bezkresnych obszarach Syberii. „Polacy na Sybirze to temat sam w sobie trudny i wiążący się z bólem oraz cierpieniem - powiedział Erwin. Inspiracją mojej pracy plastycznej nie była żadna konkretna osoba czy wydarzenie, ale ogólna wiedza o tym, że coś takiego miało miejsce. Moja
praca miała przedstawić tragedię, jaką ci ludzie przeżyli. Czarno-biały motyw miał przekazać uczucia wiążące się z tym okropnym miejscem. Wiele zawdzięczam mojemu opiekunowi nauczycielowi historii, Panu Wiesławowi Hapowi. To od niego dowiedziałem się o konkursie oraz uzyskałem niezbędną wiedzę, która zainspirowała mnie do wykonania tejże pracy”.
Opiekun laureatów dodaje: „Cieszy mnie fakt, że corocznie dość duża grupa uczniów z chęcią włącza się do działań jakie proponuję w trakcie zajęć pozalekcyjnych w ramach szkolnego koła historyczno - regionalnego. Stąd oprócz poszerzenia wiedzy biorą się bardzo często takie efekty ich pracy jak te ostatnie w wydaniu Weroniki i Erwina”.

20


Należy dodać, że wspomniane koło historyczno - regionalne działa od ponad dwudziestu lat i może poszczycić się mnóstwem osiągnięć, w tym wielokrotnie na szczeblu ogólnopolskim. Tylko w tym roku uczniowie ISP nr 12 i Gimnazjum nr 2, którzy w nim pracują, mogą zapisać na swoim koncie m.in. tytuły: finalisty kuratoryjnego konkursu historycznego, laureatów ogólnopolskiego konkursu o mandat Posła Sejmu Dzieci i Młodzieży, zwycięzców Międzywojewódzkiego Konkursu „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”, Regionalnego Konkursu Łukasiewiczowskiego, Turnieju Wiedzy o Jaśle w dwóch kategoriach, II Gry Miejskiej, laureatów Powiatowego Konkursu Historycznego dla uczniów klas VI, Powiatowego Konkursu Historycznego „1 z 10”, Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM.

/dr/

Jasło - niebanalne

$
0
0

Jasło - niebanalne Uroczysty wernisaż prac fotograficznych, które zostały nagrodzone i wyróżnione w konkursie „Nasza mała Ojczyzna”, odbył się w piątek, 26 czerwca godz. 18.00, w holu dawanego kina Syrena. Fotorelacja 


Na wystawie znajdują się prace, które oddają klimat Jasła, w sposób artystyczny i niebanalny. Na konkurs wpłynęło łącznie 89 prac, spośród których czteroosobowe jury przyznało trzy nagrody oraz trzy wyróżnienia. Za najlepszą pracę uznano fotografię autorstwa Mariusza Krzyżaka. Miejsce drugie komisja przyznała Tomaszowi Kasprzykowi, natomiast Anna Czekaj otrzymała miejsce trzecie. Dodatkowo zostały przyznane wyróżnienia, które otrzymali: Grzegorz Dziuba, Dorota Czernecka oraz Anna Dziura. Fotografie oceniała komisja w skład, której weszli: Janusz Wojewoda, artysta fotografik, Gabriel Liptak, słowacki artysta fotografik oraz Anna Brożyna, plastyk JDK i Helena Gołębiowska, wicedyrektor JDK.

IS DPP 44


Celem zorganizowanego konkursu fotograficznego było m.in.: pokazanie przez fotografię współczesnego Jasła, jego problemów, wartości i osiągnięć, obiektów, zjawisk społecznych, wydarzeń kulturalnych, promocja walorów turystycznych i przyrodniczych, poszukiwanie nowych form i środków wyrazu artystycznego w fotografii, zachęcenie mieszkańców do zaangażowania się we wspólne inicjatywy oraz prezentacja i promocja Partnerów Projektu podczas wystaw w Jaśle i w Liptowskim Mikulaszu.
Konkurs fotograficzny „Nasza mała ojczyzna”, zorganizowany przez Jasielski Dom Kultury w ramach projektu pn: „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej Domów Kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu”, współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

kp (JDK)

Muzyczny początek lipca z JDK - Nieprzemijające piękno klasyki

$
0
0

Muzyczny początek lipca z JDK - Nieprzemijające piękno klasykiMichał Babiarz, niezwykle uzdolniony młody pianista, uczeń Gimnazjum nr 1 w Jaśle, wystąpił w koncercie „Wielcy kompozytorzy i ich dzieła”, podsumowującym jego całoroczną pracę, a zorganizowanym przez Jasielski Dom Kultury 3 lipca br. w sali kina JDK przy ul. Sokoła.


Młody artysta sprawił ogromną radość licznym jasielskim (i nie tylko) miłośnikom muzyki klasycznej, zabierając ich w świat twórczości Ludwiga van Beethovena i Fryderyka Chopina. Zgodnie z oczekiwaniami 15-letni muzyk dał znakomitą próbkę swoich możliwości. Jego wielki talent, atrakcyjny repertuar, solidne – jak zwykle - przygotowanie i światowej klasy instrument, jaki miał do dyspozycji, złożyły się na wspaniały koncert, który dostarczył słuchaczom niezapomnianych wrażeń. Pianista wykonał: Sonatę cis-moll op. 27 nr 2 (Księżycową) Beethovena oraz kompozycje Chopina: Etiudę c-moll op. 10 nr 12 (rewolucyjną), Preludium Des-dur op. 28 nr 15 (deszczowe), Balladę F-dur op. 38, Mazurka a-moll op. 68 nr 2, Etiudę As-dur op. 25 nr 1, Nokturn cis-moll op. 27 nr 1 i Walca Es-dur op. 18. Oczarowana publiczność wśród której był prof. Andrzej Pikul, kierownik katedry fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie, nauczyciel Michała oraz Janusz Szewczyk, dyrektor JDK, nagrodziła pianistę długą owacją.
Po koncercie, gratulując Michałowi świetnego występu i wszystkich tegorocznych sukcesów prof. Pikul powiedział m.in.: - Życzę ci, żeby miłość do muzyki nigdy nie wygasła w twoim sercu; żebyś z taką samą pokorą przyjmował sukcesy, jak i porażki; żebyś swoim wysiłkiem rozwinął swój talent, tak, byś mógł kiedyś powiedzieć, że nie zakopałeś go, jak w ewangelicznej przypowieści, tylko puściłeś w obieg; żebyś był chlubą swoich rodziców, Jasła i moją oczywiście też. Profesor przyłączył się również do podziękowań składanych przez Michała wszystkim, którzy w najróżniejszy sposób go wspierają.

koncert 2


Na początku natomiast, prowadząca koncert Jadwiga Błażowska, pierwsza nauczycielka Michała, zaczynającego naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat, przypomniała jego tegoroczne osiągnięcia: wyróżnienie w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Zgorzelec/Gërlitz (Niemcy), II miejsce w międzynarodowym konkursie nagraniowym w Atenach (Grecja), wyróżnienie w XIII Płockim Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Współczesnej, II miejsce (I nie przyznano) w X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle oraz I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Giovani Musicisti” w Treviso koło Wenecji (Włochy). Ponadto - jak zaznaczyła - w minionym roku szkolnym Michał zorganizował i wykonał dwa recitale w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaśle (w listopadzie – recital chopinowski, w grudniu – koncert „Z muzyką przez wieki”), dał krótki koncert podczas uroczystości wręczenia stypendiów Burmistrza Miasta Jasła dla uzdolnionych uczniów, uczestniczył w koncercie z okazji otwarcia sali koncertowej w PSM im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie i zaprezentował – ze specjalną dedykacją dla prezydenta Krakowa – nokturn cis–moll op. 27 Fryderyka Chopina. 15-letni jaślanin wykonał też krótki koncert w Operze Krakowskiej podczas 20. sympozjum naukowo-szkoleniowego, wziął udział w koncercie „Rewers”, odbywającym się w całkowitej ciemności w Muzeum Sztuki Japońskiej „Manga” w Krakowie, a poświęconym niewidomym uczniom szkół muzycznych oraz zagrał nagrodzony utwór Waldemara Króla „Wehikuł czasu” podczas uroczystej inauguracji konkursu kompozytorskiego „Srebrna szybka” w Krakowie.
JDK - st
Viewing all 399 articles
Browse latest View live